Na rynku pracy panuje obecnie ogromna konkurencja, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na poprawę swojej konkurencyjności. W tym artykule przyjrzymy się kilku ważnym sposobom na zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku pracy. A potem szukając pracy w takich serwisach jak Juble, wpisując np. Praca Nowy Dwór Mazowiecki i odpowiadając na pierwszą interesującą Cię ofertę pracy, możesz być pewien, że ta praca będzie właśnie Twoja.
1. Popraw swoje umiejętności językowe
Nauka nowego języka to imponujący dodatek do Twojego CV. Świadczy to nie tylko o Twojej ciekawości świata, ale także o Twoim zaangażowaniu w samodoskonalenie i poszerzanie swojej wiedzy. Jest to również przydatna umiejętność, która doprowadzi do wyższych dochodów.
Jednym z najbardziej poszukiwanych języków do opanowania jest angielski ze względu na jego globalną dominację i znaczenie w globalnym biznesie, ale istnieje wiele innych „pożądanych” języków, w tym niemiecki, hiszpański, chiński i arabski.
2. Zdobądź doświadczenie międzykulturowe
Niezależnie od tego, czy pracujesz za granicą, czy studiujesz w innym kraju, poszerzanie horyzontów i doświadczanie życia w innej kulturze jest tym, co pomaga ci rozwijać się jako osoba. Będziesz musiał stawić czoła innym wyzwaniom, niż gdybyś został w domu, co sprawi, że będziesz bardziej elastyczny i zaradny w rozwiązywaniu problemów i podchodzeniu do nieoczekiwanych sytuacji – wszystkie te umiejętności są niezbędne na dzisiejszym rynku pracy.
Badania pokazują również, że osoby, które mieszkały za granicą, mają większe poczucie własnej wartości, dzięki czemu lepiej zrozumiesz, czego oczekujesz od swojej kariery, i prawdopodobnie będziesz aplikować tylko na stanowiska, na których naprawdę Ci zależy.
3. Zdobądź wyższe wykształcenie
W wielu obszarach posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych znacznie zwiększy Twoje zarobki i pomoże znaleźć pracę. Sektory takie jak bankowość i finanse, ekonomia, polityka, a w szczególności biznes często zatrudniają na wielu stanowiskach wyłącznie absolwentów szkół wyższych. Dlatego bardzo ważne jest, aby znaleźć odpowiedni kurs dla siebie. I nie chodzi tylko o to, że w końcu osiągnąłeś stopień, który uwielbiają pracodawcy, ale że udowodniłeś, że potrafisz ciężko pracować, rozwiązywać problemy i myśleć samodzielnie.
Masz już wyższe wykształcenie? Badanie nie powinno się na tym kończyć; Kontynuowanie dalszej edukacji (online lub offline – możliwości są obecnie naprawdę nieograniczone) to świetny sposób na dalsze poszerzanie zestawu umiejętności.
4. Networking
Powiedzenie „nie chodzi o to, co wiesz, ale o to, kogo znasz” jest w połowie prawdziwe: dobre wykształcenie i odpowiednie doświadczenie życiowe są ważne, ale jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniej pracy, wszystko zależy od tego, kogo znasz. Networking, nawet jeśli może się wydawać przykrym obowiązkiem, jest ważną częścią poszerzania listy kontaktów.
Weź udział w wieczorach networkingowych, zapisz się na konferencje i prowadź uprzejme, przyjazne rozmowy ze wszystkimi, których spotykasz (oto kilka dodatkowych punktów wyjaśniających, dlaczego networking jest ważny). Pamiętaj, aby być w kontakcie z najciekawszymi osobami, nawet jeśli aktualnie nie szukasz nowej pracy. Nigdy nie wiadomo, kto pewnego dnia może pomyśleć, że nadajesz się do określonej pracy i udostępnić Ci kontakty, lub kto może zaoferować Ci pracę osobiście.
5. Zdobądź odpowiednie doświadczenie zawodowe
Jak zdobyć pierwszą pracę, gdy każda praca wymaga wcześniejszych umiejętności i zrozumienia? Zdobądź wcześniej doświadczenie w pracy lub stażu. Poszukaj trochę (skorzystaj z kręgu znajomych!), aby dowiedzieć się o możliwościach odbycia stażu w wybranej dziedzinie. Być może będziesz musiał odbyć bezpłatny staż i piąć się od samego dołu, ale przyniesienie komuś kawy, wypełnienie dokumentów lub prowadzenie mediów społecznościowych w odpowiedniej firmie to pierwszy stopień na drabinie.
Mając pewne doświadczenie zawodowe w swoim CV, zakwalifikujesz się do pracy w pełnym wymiarze godzin, w przeciwieństwie do wielu innych świeżych kandydatów na absolwentów. Ponadto, zanim przejdziesz do pracy na pełny etat, dowiesz się, czy ta ścieżka kariery jest dla Ciebie odpowiednia.
6. Własna marka
Określ, co czyni cię wyjątkowym kandydatem. Marka osobista to połączenie osobistych i zawodowych doświadczeń, osiągnięć i umiejętności. Określ swoją wyjątkowość i zgodnie z nią zaprezentuj się pracodawcy.
7. Plan zastępczy
W każdej sytuacji, niezależnie od tego, czy jesteś obecnie zatrudniony, czy nie, musisz mieć plan „B”, „C” i „D”. Bądź pragmatyczny, a wtedy nikt i nic Cię nie zaskoczy.
Codzienny rozwój i ciągła uwaga na Twoje zachowania biznesowe oraz koncentracja na osiąganiu celów i wyników to podstawa Twojej długoterminowej konkurencyjności. Wchodząc w interakcję z innymi we właściwy sposób, będziesz w stanie identyfikować nowe możliwości szybciej niż inni i efektywniej je wykorzystywać.