LEONCIN. Edukacja i integracja przez sprzątanie
2023-04-25 10:18:13
Mieszkańcy Grochali przybyli całymi rodzinami
Światowy Dzień Ziemi w gminie Leoncin okazał się bardzo pracowity. Mieszkańcy zmobilizowali się i sprzątali tereny w kilku miejscowościach
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła w Leoncinie, pod okiem nauczycielek: Agnieszki Wiśniewskiej, Ewy Starzyckiej, Anny Marciniak, Moniki Szymańskiej oraz Elżbiety Oporskiej mieli do uprzątnięcia trudny teren w miejscowości Michałów-Leoncin. Prócz butelek i papieru były tam również porzucone opony samochodowe.
Sprzątała ekipa znad jeziora secymińskiego, która uporządkowała teren przy jeziorze i boisku do siatkówki plażowej, by w ten sposób rozpocząć sezon 2023 i przygotować teren do treningów. Sprzątali mieszkańcy Starych i Nowych Grochali, którzy przyszli całymi rodzinami. Do zadania stanęli również mieszkańcy Stanisławowa i Głuska, tu również mali mieszkańcy z rodzicami uprzątali teren wzdłuż dróg. Mieszkańcy Starej Dąbrowy oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej z Górek zmierzyli się ze śmieciami w swojej okolicy, na terenie który sąsiaduje bezpośrednio z Puszczą Kampinoską. Sprzątali też seniorzy wzdłuż drogi w Wilkowie.
Na wolontariuszy, w leoncińskim GOK-u czekał poczęstunek: zupa i ciasta, które upiekli seniorzy z Klubu Senior + z Wilkowa Polskiego oraz pamiątkowe magnesy ufundowane przez Martę Styrkosz z pracowni ceramicznej „Ziemia w Ogniu”. Całość wydarzenia powstała z pomocą gminy Leoncin, Klubu Senior + z Wilkowa Polskiego oraz Stowarzyszenia Enjoy Leoncin.

Uczniowie ze SP w Leoncinie i ich zbiory
Uczniowie dla Ziemi
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leoncinie obchodziła Światowy Dzień Ziemi przez cały miesiąc. Uczniowie uczestniczyli w konkursie „Baterie nie do kosza” zbierając zużyte baterie, które zostały zutylizowane. Zebrano 31354 tys. sztuk bardzo niebezpiecznych i szkodliwych dla środowiska baterii. Jest to ponad 600 kg. toksycznych metali ciężkich, które trafiły do recyklingu. Uczniowie wzięli również udział w konkursie pn. „Złota puszka” w którym uzbierali 100 kg. aluminiowych puszek.
Podsumowaniem był program artystyczny pt. „Ekologiczny pokaz mody – podwójnie użytecznej”. Zwieńczeniem – wspólne sprzątanie gminy przez wolontariuszy klas ósmych.

Uczestnicy WTZ z Górek również nie zawiedli
Wielkie brawa należą się wszystkim zaangażowanym w akcję, ale droga do zrozumienia problemu śmiecenia wciąż pozostaje otwarta. Jedynie codzienna edukacja może zmniejszyć ilości śmieci wokół nas. Po pierwsze nie śmiecić, po drugie sprzątać na bieżąco wokół swoich domów czy punktów usługowych. Sprawdzimy za rok czy apele o porządek trafią do tych, co są odpowiedzialni za sterty nieczystości, które udało się zebrać tym razem.
Marzena Dobraczyńska
Foto: MD