Jak wybrać odpowiedni kask rowerowy: kluczowe czynniki do rozważenia

2023-06-04 2:20:24
Wybór dobrego kasku rowerowego jest niezbędny, aby w pełni cieszyć się wycieczkami rowerowymi. Jest to bez wątpienia najważniejsze akcesorium i nie powinieneś oszczędzać na swoim bezpieczeństwie. Pomijając przepisy, będzie on Twoim wybawieniem w razie upadku.

Pamiętaj: urazy mózgu są główną przyczyną śmierci wśród rowerzystów. Istnieją setki modeli i tak na prawdę każda uznana marka spełnia normy bezpieczeństwa wymagane przez przepisy europejskie (EN 1078).

Bez względu na to, jak tani by nie był kask, jeśli został zatwierdzony przez wspomniane normy zawsze zapewni odpowiednią ochronę, ale będzie miał ograniczone specyfikacje. Oczywiście kask za 100 złotych nigdy nie będzie oferował takiego samego komfortu jak kask za 1000 złotych. Rodzaj kasku, który jest odpowiedni dla Ciebie, będzie zależeć od stylu jazdy. Możesz nawet potrzebować więcej niż jednego, jeśli jeździsz w kilku dyscyplinach.

Jak wybrać kask rowerowy odpowiedni do moich potrzeb?

Istnieje wiele czynników, które mogą stanowić różnicę między zwykłym kaskiem rowerowym a Twoim ulubionym kaskiem. Połączenie ich wszystkich, w większym lub mniejszym stopniu, zadecyduje o Twojej decyzji zakupowej.

  • Rozmiar kasku. Jest to podstawowy aspekt, aby prawidłowo spełniał on swoją funkcję.
  • Wentylacja kasku, określona przez jego konstrukcję i otwory do cyrkulacji powietrza.
  • System regulacji, uwarunkowany przez regulator kasku na karku i przednie zapięcie pod brodą. Odpowiednie połączenie tych dwóch elementów zapobiega zsuwaniu się kasku. W ostatnim czasie pojawiły się nowe systemy, na przykład magnetyczna klamra Fidlock, która ułatwia zapinanie nawet w zimowych rękawicach. Zwróć też uwagę na paski kasku: są one dostępne w różnych fakturach i grubościach. Niektóre umożliwiają regulację w okolicy uszu, aby je chronić i uzyskać idealne dopasowanie.
  • Materiał tekstylny wyściełający wnętrze kasku. W wielu przypadkach jest to część wymienialna, co pozwala na zachowanie odpowiedniej higieny. Ten element jest powiązany z innym ważnym aspektem: ergonomią kasku lub jego zdolnością do dostosowania się do kształtu głowy. Powinieneś czuć, że pasuje jak ulał.
  • Waga kasku i aerodynamiczna konstrukcja. Jest to bardzo ważna kwestia podczas zawodów, a także dla kolarzy amatorów. Zwłaszcza jeśli chodzi o kolarstwo szosowe. Jeśli wybierzesz kask ważący około 300 gramów, Twoja szyja z pewnością będzie Ci za to wdzięczna. Nie ma to nic wspólnego z innymi modalnościami, w których lekkość odgrywa drugorzędną rolę. Tak więc standardowy kask MTB full-face może ważyć około 1000 gramów, a nawet więcej i nie będzie to przeszkodą.
  • Daszek, zdejmowany lub nie, jest on szczególnie kojarzony z kolarstwem górskim. Choć niektórzy rowerzyści kwestionują jego przydatność, pełni on kilka funkcji: chroni przed słońcem, łagodzi uderzenia gałęzi w twarz i zapobiega padaniu deszczu bezpośrednio na okulary.
  • Rdzeń kasku. Jest to element przeznaczony do bezpośredniego pochłaniania uderzeń. Zwykle wykonany jest ze spienionego polistyrenu (EPS). W ostatnim czasie na rynku pojawiły się technologie takie jak Koroyd, materiał uzupełniający, który zapewnia dodatkową wentylację i zdolność pochłaniania EPS.
  • Zewnętrzna plastikowa powłoka (lub skorupa). Zazwyczaj jest ona wykonana z poliwęglanu, choć powszechne jest również włókno węglowe lub włókno szklane. W tańszych kaskach jest ona zwykle przyklejona do rdzenia i może odklejać się podczas użytkowania. W kaskach z średniej i wyższej półki tworzą one pojedynczą strukturę, która zapewnia większą wytrzymałość i lekkość.
  • Na koniec, nie zapomnij o stylu i estetyce kasku. Chociaż nie jest to najważniejsza rzecz, kaski stały się modnym akcesorium rowerowym.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar kasku rowerowego?

Kupując kask rowerowy, należy upewnić się, że jest on idealnie dopasowany do głowy. Jest to niezbędne, aby kask spełnił swoje zadanie w przypadku uderzenia, a także dla wygody użytkownika. Podobnie jak w przypadku rozmiaru roweru, wybierz kask, który jest odpowiedni dla Twojej fizjonomii.

Rozmiary kasków różnią się w zależności od marki. Często kaski z niższej półki mają jeden rozmiar dla wszystkich. Wiele marek ma rozmiary odpowiadające obwodowi głowy (obliczanemu w centymetrach). Na przykład kaski od rozmiaru 52 do 56 itd. Inni producenci oferują skalę taką jak S, M, L, które mają swoje odpowiedniki w centymetrach.

Co zrobić, jeśli żaden rozmiar nie pasuje?

W razie wątpliwości lepiej jest kupić mniejszy rozmiar. Jeśli jednak czujesz, że kask jest zbyt ciasny, bez wahania odrzuć tę opcję.

Należy pamiętać, że warunki jazdy na rowerze zmieniają się w ciągu roku. Objętość włosów może się różnić, możesz użyć kominiarki, czapki kolarskiej itp… Innym mniej znanym aspektem jest to, że objętość głowy ma tendencję do nieznacznego zwiększania się podczas intensywnych wysiłków.

 

Artykuł partnera

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *