We wrześniu 2023 roku dwójka dzieci cudem uniknęła tam śmierci pod kołami samochodu, którego kierowca chciał uniknąć najechania na dziurę w jezdni. Sytuacji granicznych na drodze 4143 (Kampinos – Górki- Dąbrowa) było wiele. Remontem jezdni miało się zająć nowodworskie Starostwo. Na obietnicach się skończyło.
Fakt, że biegnąca przez Kampinos jezdnia jest w skandalicznym stanie od niepamiętnych czasów, nie uśpił wrażliwości tych, którzy mają pecha mieszkać w jej pobliżu.
Gorąco na spotkaniu i puste obietnice
W kilka dni po zdarzeniu z udziałem dzieci, w Starej Dąbrowie odbyło się spotkanie mieszkańców z udziałem starosty Powiatu Nowodworskiego, Krzysztofa Kapusty oraz innych przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych. Zgromadzenie, zainicjowane przez Iwonę Zagórską, radną Gminy Leoncin, miało na celu omówienie palącej kwestii remontu drogi powiatowej nr 4134W, od dawna oczekiwanego przez mieszkańców Starej Dąbrowy i okolic.
Zagórska w niezwykle emocjonalnym tonie przedstawiła nie tylko istotność projektu dla bezpieczeństwa i komfortu życia lokalnej społeczności, ale także wyraziła głębokie zaniepokojenie potencjalnym ryzykiem, jakie niesie obecny stan drogi. Wśród blisko setki zebranych, nie znalazł się nikt, kto byłby skłonny zaakceptować obecny stan drogi. Wielu zaś podkreślało, jakie niebezpieczeństwo niesie nie tylko dla stanu pojazdów, ale przede wszystkim życia i zdrowia ludzi.
– Nawet człowiek jadący z przepisową prędkością, gdy nagle zobaczy przed sobą dziurę w jezdni, to odruchowo odboje kierownicą – mówił nam jeden ze zgromadzonych. – Pal sześć, gdy uciekając przed jedną dziurą, wiedzie w drugą, ale co będzie, gdy uderzy w człowieka lub inny samochód? – pytał retorycznie. Takich wątpliwości i pytań bez odpowiedzi było wiele. Wszyscy, którzy zabierali głos podczas zebrania, podkreślali, jak krytycznie ważne jest szybkie podjęcie działań naprawczych, by zapobiec potencjalnym tragediom. Spotkanie stało się areną dla licznych głosów, zarówno władz, jak i mieszkańców, którzy nie szczędzili krytyki dotychczasowych działań oraz wyrazili swoje oczekiwania i propozycje. Szczególnie emocjonalny był występ Łukasza Kudlickiego, radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, apelującego o przeprosiny za lata zaniedbań. Jego zdaniem bezpieczeństwo mieszkańców dla samorządu powinno być priorytetem.
Relacje mieszkańców, jak ta Leona Zielińskiego, ujawniły konkretne przypadki zagrożeń wynikających z fatalnego stanu drogi, co tylko podkreślało pilność podjęcia działań remontowych. Dyskusja uwypukliła także społeczne zaangażowanie i gotowość do współpracy w celu realizacji projektu, jak również frustrację spowodowaną wieloletnimi obietnicami bez pokrycia.
W kontekście finansowania, poruszono kwestię współpracy międzygminnej oraz możliwości pozyskania dofinansowania zewnętrznego, co może okazać się kluczowe dla realizacji projektu. Zainteresowanie i gotowość do wsparcia ze strony wójtów gmin Leoncin i Czosnów zasygnalizowały otwarcie na szerszą współpracę. Inicjatywa mieszkańców, dokumentująca ich zaangażowanie poprzez pisma i zgromadzone podpisy, stanowiła mocny głos społeczny, podkreślający jedność i determinację w dążeniu do poprawy jakości życia w regionie.
Starosta Kapusta, potwierdzając świadomość problemu, zobowiązał się do działania. W jego wystąpieniu padły obietnice o wpisaniu remontu drogi do budżetu na 2024 rok, co naturalnie spotkało się z pozytywnym odzewem mieszkańców, choć mieszane uczucia wywołał brak konkretów konkretów dotyczących planów realizacyjnych i ogólna miałkość wypowiedzi.
Zakończenie spotkania, które odbyło się w godzinach wczesnopopołudniowych, nie była końcem dyskusji. Zaplanowano dalsze rozmowy na temat projektu remontu, co świadczy o otwartości na dialog i wspólne szukanie rozwiązań. Zobowiązanie do przygotowania wniosku o dofinansowanie remontu drogi 4134W przez powiat otwiera nowe możliwości dla realizacji tego długo oczekiwanego projektu.
Spotkanie w Starej Dąbrowie stanowiło ważny krok w kierunku poprawy infrastruktury drogowej, będącej kluczowym elementem dla bezpieczeństwa i rozwoju lokalnej społeczności. Wyzwania, które przed nią stoją, wymagają jednak ciągłego dialogu, współpracy i przede wszystkim – działań, które zmienią obietnice w rzeczywistość.
Leoncin nie traci czasu
Rada Gminy Leoncin już 18 XII 2023r. podjęła decyzję o wyrażeniu intencji udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Nowodworskiemu, w formie dotacji celowej na przebudowę dróg powiatowych. Podkreślono, że ta strategiczna inwestycja ma na celu poprawę dostępności zakładów produkcyjnych i magazynów na terenie powiatu, co stanowi kluczowy element w rozwijaniu lokalnej infrastruktury i gospodarki.
Na mocy ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o finansach publicznych, Rada Gminy Leoncin zdecydowała o przeznaczeniu pół miliona zł na wsparcie projektu, który ma być realizowany w 2024 roku. Przyznanie dotacji zostało jednak uzależnione od dysponowania przez Gminę odpowiednimi środkami finansowymi w budżecie na nadchodzący rok.
Podkreślono, że przebudowa dotyczyć będzie głównie dróg w Górkach, co zapewni lepszy dojazd do istotnych punktów gospodarczych w regionie. Projekt ten odpowiada na potrzeby przedsiębiorstw oraz mieszkańców, poprawiając logistykę i dostępność, co w dłuższej perspektywie może przyczynić się do wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej powiatu.
Uchwała przewiduje, że szczegółowe warunki udzielenia pomocy oraz harmonogram realizacji projektu zostaną określone w umowie między Gminą Leoncin a Powiatem Nowodworskim. Odpowiedzialność za wykonanie uchwały została powierzona Wójtowi Gminy Leoncin.
I… nastała cisza
Czas mijał. Radna Powiatowa, Elżbieta Kapałka postanowiła zapytać w starostwie o składane obietnice i stan przygotowań do realizacji inwestycji. W odpowiedzi otrzymała pismo, podpisane przez starostę, Krzysztofa Kapustę długie pismo, którego autor wylicza w sześciu punktach, co dotychczas zostało zrobione. Lista ta jest imponująca! Czytamy między innymi, iż „utworzono zadanie”, zabezpieczono, wystąpiono, zgłoszono, opracowano itp. itd. I tylko gdzieś na końcu dwóch punktów tej wyliczanki znajdziemy wzmianki, że z odpowiednich instytucji „brak odpowiedzi zwrotnej”.
Wydaje się więc, że powiat, który zarządza powierzonymi sobie drogami, na co otrzymuje stosowne pieniądze, nie jest w stanie wywiązać się z ustawowego zadania, jeśli nie wesprze go w tym jedna, czy druga gmina. A czy wesprze? Nie wiadomo. Na naszą prośbę o komentarz do całego skandalu, do ostatniego poniedziałku nie odpowiedziały władze lokalne zarówno Leoncina, jak i Czosnowa.
Czy obietnice to tylko kapusta wyborcza?
Nieco światła na możliwe kulisy całej gry z mieszkańcami kilku kampinoskich wsi rzuca Marcin Manowski, radny powiatowy, który w rozmowie z naszą Redakcją sugeruje niemal wprost, że za udziałem starosty w spotkaniu z mieszkańcami i jego ochocza zgoda na ich postulaty, były ściśle związane ze zbliżającymi się wyborami do Sejmu i Senatu. Przypomnijmy, że Krzysztof Kapusta znalazł się na liście wyborczej tak zwanej Koalicji Obywatelskiej (KO), w której główną rolę gra partia Donalda Tuska, znanego ze specyficznego podejścia do obietnic wyborczych.
Marcin Manowski na nasze pytanie mówi bardzo wyraźnie: – Od pierwszego dnia pracy w radzie Powiatu zaangażowałem się w zgłaszany przez mieszkańców problem rozsypującej się drogi Dąbrowa – Górki – Kampinos. Był moment nadziei, kiedy Zarząd 2 lata temu wpisał zgłaszany przeze mnie wniosek o remont tej drogi do budżetu Powiatu. Po czym dziwnym trafem została ta pozycja z budżetu Powiatu wykreślona w tracie 2022 roku. Z determinacją działam w tej sprawie, niestety działania zarządu nie są korzystne, a wykorzystanie i obietnice składane na drodze przed wyborami parlamentarnymi przez Starostę w ramach autopromocji są policzkiem dla mieszkańców – po wyborach z obietnic się wycofano – przypomina Manowski
Gabriela Zalewska
************************************************************
Pismo Starostwa:
Nowy Dwór Mazowiecki, 16 luty 2024 roku
Sprostowanie do artykułu „Wyborcze obietnice bez pokrycia” zamieszczonego na łamach Tygodnika Nowodworskiego w dniu 13.02.2024 r. , wydanie nr 7
Droga powiatowa Nr 4134W w relacji Kampinos- Górki –Dąbrowa do drogi wojewódzkiej nr 579 na terenie powiatu biegnie przez tereny dwóch gmin – gminy Leoncin (Zamość, Górki, Stara Dąbrowa ) – odcinek ok. 11 km i gminy Czosnów ( Dąbrówka, Sowia Wola, Sowia Wola Folwarczna ) – odcinek ok. 2,3 km. Jest ważnym połączeniem komunikacyjnym dla lokalnej społeczności, prowadzi do budynków użyteczności publicznej, budynków mieszkalnych oraz stanowi istotne połączenie sieci dróg. Obecny stan drogi jest znany Staroście i zarządowi powiatu, dlatego od lat podejmowanie są działania mające na celu poprawę stanu drogi oraz bezpieczeństwa jej użytkowników. Remont tak długiego odcinka stanowi nie tylko ogromne wyzwanie finansowe, ale również wiąże się z przeprowadzeniem wieloletnich – czasem – postępowań, mających na celu uzyskanie tytułów własności do nieruchomości, przez które przebiega inwestycja.
Powiat Nowodworski w latach 2012-2013 uzyskał tytuł prawny do działek pod tzw. trzonem drogi, której przebieg został określony geodezyjnie w latach 60-tych. Jednak faktyczny pas drogowy nie pokrywa się z granicami ewidencyjnymi działek stanowiących własność Powiatu. Droga na przestrzeni lat uległa przesunięciu i obecnie przebiega w znacznej części przez grunty prywatne oraz grunty Skarbu Państwa w zarządzie Kampinoskiego Parku Narodowego.
Nieprawdziwe są stwierdzenia zamieszczone w artykule, iż spotkanie Starosty z udziałem mieszkańców było podyktowane zbliżającymi się wyborami do Sejmu i Senatu, a składane mieszkańcom obietnice „to tylko kapusta wyborcza”. Od 2017 r. sukcesywnie prowadzona jest regulacja stanów prawnych gruntów pod drogą. Powiat zlecił sporządzenie map prawnych dla 110 działek, z czego w stosunku do 76 działek Wojewoda już potwierdził własność powiatu. Kilkanaście postępowań zostało przez Wojewodę zawieszonych z uwagi na nieuregulowane sprawy spadkowe po byłych właścicielach. Pozostały do wykonania, siedmiokilometrowy odcinek drogi Górki – Sowia Wola składa się z ponad 200 pojedynczych działek. Do regulacji stanu prawnego pozostało 66 działek w miejscowościach Górki i Stara Dąbrowa oraz 28 działek w miejscowościach Dąbrówka, Sowia Wola, Sowia Wola Folwarczna. Ponadto w 2018 r. został wyremontowany odcinek o długości 1 800 m w miejscowości Górki, a w roku 2021 odcinek o długości 2000 m w miejscowości Górki wraz z dwoma obiektami mostowymi. Łączny koszt obu inwestycji 3 690 037 zł.
Aktualnie przebudowy wymaga odcinek o nawierzchni bitumicznej o zmiennej szerokości jezdni od 3,5 m do 5,5 m położony na terenie gm. Czosnów i gm. Leoncin, przebiegającym przez m. Sowia Wola, Dąbrówka, Stara Dąbrowa, Górki o długości 7500 m oraz odcinek o nawierzchni gruntowej, położony na terenie gm. Leoncin, od m. Górki do granicy powiatu nowodworskiego o długości 1900 m. Szacowany wstępnie koszt poprawy stanu technicznego drogi o minimalnych parametrach technicznych przewidzianych dla drogi publicznej klasy L (lokalnej) i kategorii ruchu KR1 (niewielkie natężenie ruchu) wynosi: 9,5 mln zł.
Zarząd Powiatu Nowodworskiego wystąpił w listopadzie 2023 r. z wnioskiem o wydanie zezwolenia na odstępstwo od zakazu budowy i przebudowy obiektów budowlanych na terenie parku narodowego do Ministra Klimatu i Środowiska. Do dnia sporządzania ww. sprostowania nie uzyskano odpowiedzi na złożony wniosek. Zarząd powiatu wystąpił, również w listopadzie 2023 r., do Wójta Gminy Czosnów oraz Wójta Gminy Leoncin o potwierdzenie złożonej deklaracji partycypacji finansowej w realizowanym przedsięwzięciu inwestycyjnym. Z uwagi na duży koszt inwestycji, a także proces związany z regulacją stanów prawnych nieruchomości pod drogą, zasadnym jest jej etapowa realizacja. I takie działania są podejmowane.
W styczniu 2024 r. został złożony wniosek o dofinansowanie ww. inwestycji tj. przebudowy drogi nr 4134W na odcinku o długości 3 800 m w ramach dofinansowania ze środków rezerwy subwencji ogólnej Ministerstwa Infrastruktury. Koszt wnioskowanej inwestycji wynosi 4 mln zł. Zostały zabezpieczone środki własne w budżecie powiatu na tej cel w wysokości 2 mln zł.
Zadziwia zatem fakt, że radni powiatowi, wskazani w przedmiotowym artykule, podejmujący decyzje mające wpływ na procesy inwestycyjny w powiecie, wykazują się brakiem wiedzy na temat procesu przygotowania i wykonania inwestycji drogowych.
Odnosząc się do określenia zawartego w tytule artykułu „droga śmierci”, na wymienionym odcinku drogi Zarządca nie odnotował żadnych zdarzeń oraz kolizji drogowych. W miarę posiadanych środków oraz możliwości technicznych Zarządca drogi zabezpiecza stan techniczny drogi przeprowadzając wymagane remonty cząstkowe bądź naprawy interwencyjne aby nie stwarzać potencjalnie większego zagrożenia w ruchu drogowym.
Wobec powyższych faktów, można domniemać, iż artykuł zamieszczony w Tygodniku Nowodworskim, będący przedmiotem niniejszego sprostowania, stanowi element negatywnej kampanii wyborczej skierowanej przeciwko Staroście Nowodworskiemu.