
W piątkowy wieczór, 26 lipca, świat został świadkiem obrzydliwego i bluźnierczego spektaklu, jakim była ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. To, co miało być świętem sportu i jedności, zamieniło się w pokaz pełen prowokacyjnej, niemalże szatańskiej symboliki. Oglądana przez widzów na całym świecie, ceremonia wzbudziła lawinę komentarzy, podkreślających bluźnierczy i obrazoburczy charakter poszczególnych elementów pokazu.
Ceremonia otwarcia, za którą odpowiedzialny był reżyser Thomas Jolly, była przesiąknięta scenami, które w sposób bezpośredni godziły w uczucia religijne i moralne wielu widzów. Przypomnijmy, że w 2012 roku ceremonia otwarcia Olimpiady w Londynie, z niepokojącą precyzją, zilustrowała nadchodzące wydarzenia globalnej operacji „Covid-19”. Wobec tego, piątkowy spektakl w Paryżu, pełen ukrytych znaczeń, może być zapowiedzią nie mniej niepokojących scenariuszy, które mogą dotknąć nas w przyszłości.
Jednym z najbardziej bulwersujących momentów było wykonanie utopijnej piosenki Johna Lennona „Imagine”. Utwór ten jest manifestem świata bez granic, wiary i własności – utopii, która jest nie tylko nierealna, ale również niebezpieczna. Przemysław Babiarz, komentując wydarzenie dla Telewizji Polskiej, zauważył: – Świat bez nieba, narodów, religii i to jest wizja tego pokoju, który wszystkich ma ogarnąć. To jest wizja komunizmu, niestety…
Atak na chrześcijaństwo i prowokacja
Jednak to nie wszystko. Skandaliczny spektakl zawierał również elementy jawnie kpiące z chrześcijaństwa. Francuska eurodeputowana Marion Maréchal poczuła się w obowiązku, aby zwrócić się do wyznawców Chrystusa, z którego kpiny były jednym z elementów piątkowego „widowiska”. – Wszystkim chrześcijanom na świecie, którzy oglądają ceremonię #Paris2024 i poczuli się urażeni tą parodią drag queen przedstawiającą Ostatnią Wieczerzę, wiedzcie, że to nie Francja mówi, ale lewicowa mniejszość gotowa na każdą prowokację. #notinmyname – napisała polityk.
Stew Peters, właściciel twitterowego profilu obserwowanego przez ponad 600 tysięcy osób, zwrócił uwagę na wyeksponowany przez „artystów” biblijny motyw pozłacanego młodego byka – bożka, któremu cześć oddawał naród wybrany, zmierzający do Ziemi Obiecanej, ale chwiejny. – Dosłownie czczą ZŁOTEGO CIELCA podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich – napisał Peters.
Amerykański miliarder Elon Musk stwierdził, że było to skrajnym brakiem szacunku wobec chrześcijan. Skandaliczne przedstawienie spotkało się z ostrą krytyką również francuskich prawicowych konserwatystów z partii Marine Le Pen, którzy uważają, że taki spektakl obraził chrześcijan.
Thomas Jolly – prowokator czy artysta?
Za całą ceremonię odpowiada Thomas Jolly, 42-letni żydowski reżyser teatralny, znany z musicalu Starmania. Jolly, zastanawiając się, jak przekazać ducha Francji, postawił na kontrowersyjne rozwiązania. – Jestem przyzwyczajony do projektowania przedstawień na scenie i tym razem moim płótnem było całe miasto – powiedział reporterom na początku tego tygodnia.
Występ Jolly’ego był pełen momentów pozbawionych smaku: zakapturzona postać skacząca po cynkowych dachach Paryża, transwestyci tańczący w rytm muzyki elektronicznej, pozbawieni głów członkowie rodziny królewskiej z czasów Rewolucji Francuskiej występujący przy ciężkiej, rockowej muzyce oraz srebrny koń z opancerzonym jeźdźcem szybującym nad Sekwaną – ocenił „Financial Timesa”.
Koszty i reakcje
Choć urzędnicy nie podali kosztów produkcji, francuskie media informują, że ceremonia kosztowała około 120 milionów euro, czyli około czterokrotnie więcej niż otwarcie Igrzysk w Londynie w 2012 roku. Szok i oburzenie wywołało sparodiowanie przez osoby transpłciowe dzieła Leonarda da Vinci „Ostatnia wieczerza”. Głosy oburzenia pojawiły się wśród widzów widowiska z całego świata. Przeciwko spektaklowi protestowali francuscy politycy z partii Marine Le Pen. Teraz głos w sprawie zabrali także francuscy biskupi.
Stanowisko Kościoła
Konferencja Episkopatu Francji wydała oświadczenie, w którym odniosła się do skandalicznego przedstawienia. – Wierzymy, że wartości i zasady wyrażane i rozpowszechniane przez sport i igrzyska olimpijskie przyczyniają się do tej potrzeby jedności i braterstwa, której tak bardzo potrzebuje nasz świat, z poszanowaniem przekonań wszystkich, wokół sportu, który nas łączy, oraz w celu krzewić pokój narodów i serc – napisali francuscy biskupi.
W dalszej części dokumentu podkreślono, że wczorajsza ceremonia „pokazała całemu światu momenty piękna i radości, pełne emocji i powszechnie celebrowane”. Jednocześnie „zawierała sceny kpin i szyderstwa z chrześcijaństwa, nad czym głęboko ubolewamy”. Biskupi podziękowali przedstawicielom innych wyznań, którzy wyrazili solidarność z francuskimi chrześcijanami. Hierarchowie łączą się myślami z wiernymi na całym świecie, którzy „poczuli się urażeni prowokacją podczas niektórych scen”. – Chcielibyśmy, aby zrozumieli, że święto olimpijskie jest ponad ideologicznym przekazem niektórych artystów – podkreślono.
Modlitwy przed igrzyskami
Ceremonia otwarcia igrzysk, która miała miejsce w piątek, została poprzedzona czuwaniem modlitewnym w katedrze Saint-Denis, nekropolii francuskich królów. Czuwanie odbyło się w czwartek wieczorem. – Chcieliśmy pokazać sportowcom, że jesteśmy z nimi i że będziemy się za nich modlić – przekazała koordynatorka czuwania Juliette Marion.
Organizatorzy czuwania przygotowali również symboliczną pielgrzymkę dla olimpijczyków. Sportowcy mieli pielgrzymować do relikwii św. Dionizego w krypcie katedry. Tam znajdowało się naczynie z wodą święconą, którą każdy mógł się przeżegnać lub pobłogosławić innych sportowców, którzy przybyli na czuwanie. Juliette Marion podkreśliła, że mimo rywalizacji na stadionie, tutaj olimpijczycy pozostają braćmi.
Katolicka Agencja Informacyjna pisze:
– Igrzyska Olimpijskie powinny łączyć ludzi całego świata i uczyć wzajemnego szacunku. Ubolewamy, że zamiast tego rozpoczęły się one od dyskryminacji i wykluczenia – piszą autorzy apelu skierowanego do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i Ambasadora Francji w związku z występem, który odbył się podczas ceremonii otwarcia Igrzysk w Paryżu.
Jak przekonują, parodia sceny Ostatniej Wieczerzy w wykonaniu grupy drag queens była obraźliwa i wykluczająca względem chrześcijan. Domagają się przeprosin i zadośćuczynienia, choćby poprzez włączenie do ceremonii zamknięcia Igrzysk elementów uczących szacunku do tradycji chrześcijańskiej. Apel przygotowała Fundacja Grupa Proelio.
„Wyrażamy oburzenie w związku z profanacją Ostatniej Wieczerzy podczas Ceremonii Otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Ostatnia Wieczerza stanowi niezwykle istotny element chrześcijańskiej wiary – to wtedy Chrystus ustanowił dwa sakramenty: sakrament Eucharystii i sakrament kapłaństwa. Parodiując to wydarzenie, organizatorzy igrzysk obrazili miliony chrześcijan” – piszą autorzy apelu.
Odnoszą się w ten sposób do występu tzw. drag queens, który miał miejsce podczas ceremonii Otwarcia Igrzysk Olimpijskich 26 lipca w Paryżu. Oburzenie tym występem wyrażało, m.in. w mediach społecznościowych, wiele osób, również niechrześcijan.
„Igrzyska Olimpijskie powinny łączyć ludzi całego świata w duchu sportowej rywalizacji, przyczyniać się do budowy pokoju na świecie i uczyć wzajemnego szacunku. Ubolewamy, że zamiast tego rozpoczęły się one od dyskryminacji i wykluczenia.” – podkreślają.
Apel skierowany został do Przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Przewodniczącego Francuskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego i Sportowego oraz Ambasadora Francji w Warszawie.
Sygnatariusze petycji domagają się przeproszenia za sparodiowanie Ostatniej Wieczerzy, obrażenia chrześcijan na oczach milionów widzów i niszczenie idei Igrzysk Olimpijskich. Domagają się również dopilnowania, aby podczas Igrzysk Olimpijskich nie miał miejsca już jakikolwiek inny incydent obrażający osoby wierzące. Oczekują też zadośćuczynienia, choćby poprzez włączenie do Ceremonii Zamknięcia Igrzysk elementów uczących szacunku do tradycji chrześcijańskiej.
– Tak jak tysiące osób jestem zniesmaczona parodią Ostatniej Wieczerzy. Uważam, że nie można wobec tego zdarzenia przejść obojętnie. Jeśli nie będziemy protestować przeciwko obrażaniu chrześcijan, to takie zdarzenia będą coraz częstsze. Mam nadzieję, że podobne apele popłyną także z innych miejsc na świecie i skłonią organizatorów do refleksji – mówi Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prezes fundacji Grupa Proelio.
Apel „Przeproście za obrażenie chrześcijan podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich” można podpisać na stronie proelio.pl. https://proelio.pl/petycje/viewpetition/60-przeproscie-za-obrazenie-chrzescijan-podczas-cerem
Blasphemous Opening Ceremony of the Paris Olympics – Condemnation of the Scandalous Event
On the evening of July 16, the world witnessed a disgusting and blasphemous spectacle at the opening ceremony of the Paris Olympics. What was supposed to be a celebration of sport and unity turned into a show full of provocative, almost satanic symbolism. Watched by viewers worldwide, the ceremony sparked a flurry of comments highlighting the blasphemous and sacrilegious nature of the show’s elements.
Controversial Symbolism and Manipulation
The opening ceremony, orchestrated by director Thomas Jolly, was filled with scenes that directly offended the religious and moral sentiments of many viewers. Let us recall that in 2012, the opening ceremony of the London Olympics eerily foreshadowed the events of the global „Covid-19” operation. Therefore, the Friday spectacle in Paris, filled with hidden meanings, may herald equally disturbing scenarios for the future.
One of the most shocking moments was the performance of John Lennon’s utopian song „Imagine”. This song is a manifesto of a world without borders, faith, and property – a utopia that is not only unrealistic but also dangerous. Commenting on the event for Polish Television, Przemysław Babiarz noted: – A world without heaven, nations, religion, and this is the vision of peace that is supposed to encompass everyone. This is the vision of communism, unfortunately…
Attack on Christianity and Provocation
However, that’s not all. The scandalous spectacle also contained elements that openly mocked Christianity. French MEP Marion Maréchal felt compelled to address the followers of Christ, whose mockery was one of the elements of Friday’s „show”. – To all Christians worldwide who are watching the #Paris2024 ceremony and felt offended by this drag queen parody of the Last Supper, know that this is not France speaking, but a leftist minority ready for any provocation. #notinmyname – wrote the politician.
Stew Peters, the owner of a Twitter profile followed by over 600,000 people, pointed out the biblical motif of a golden calf highlighted by the „artists” – a god worshiped by the chosen people on their way to the Promised Land, but wavering. – Literally worshiping the GOLDEN CALF during the Olympic opening ceremony – Peters wrote.
American billionaire Elon Musk stated that it was a blatant disrespect towards Christians. The scandalous performance also faced harsh criticism from French right-wing conservatives from Marine Le Pen’s party, who believe that such a spectacle offended Christians.
Thomas Jolly – Provocateur or Artist?
The entire ceremony was the responsibility of Thomas Jolly, a 42-year-old theater director known for the musical „Starmania”. Jolly, pondering how to convey the spirit of France, opted for controversial solutions. – I am used to designing shows on stage, and this time my canvas was the whole city – he told reporters earlier this week.
Jolly’s performance was full of tasteless moments: a hooded figure jumping over the zinc roofs of Paris, transvestites dancing to electronic music, headless members of the royal family from the French Revolution performing to heavy rock music, and a silver horse with an armored rider soaring over the Seine – assessed the „Financial Times”.
Costs and Reactions
Although officials did not disclose the production costs, French media report that the ceremony cost around 120 million euros, about four times more than the opening of the London Olympics in 2012. The parody of Leonardo da Vinci’s „Last Supper” by transgender individuals caused shock and outrage. Voices of outrage emerged among viewers worldwide. French politicians from Marine Le Pen’s party protested against the spectacle. Now, French bishops have also spoken out on the matter.
Church’s Position
The Conference of Bishops of France issued a statement addressing the scandalous performance. – We believe that the values and principles expressed and promoted by sport and the Olympic Games contribute to the need for unity and brotherhood that our world so desperately needs, with respect for everyone’s beliefs, around the sport that unites us, and to promote peace among nations and hearts – wrote the French bishops.
The document further emphasized that yesterday’s ceremony „showed the whole world moments of beauty and joy, full of emotion and universally celebrated”. At the same time, it „contained scenes of mockery and ridicule of Christianity, which we deeply regret”. The bishops thanked representatives of other denominations who expressed solidarity with French Christians. The hierarchs join in thought with the faithful worldwide who „felt offended by the provocation during some scenes”. – We would like them to understand that the Olympic celebration is above the ideological message of some artists – they emphasized.
Prayers Before the Olympics
The opening ceremony of the Olympics, which took place on Friday, was preceded by a prayer vigil at the Saint-Denis Cathedral, the necropolis of French kings. The vigil took place on Thursday evening. – We wanted to show the athletes that we are with them and that we will pray for them – said the vigil coordinator Juliette Marion.
The organizers of the vigil also prepared a symbolic pilgrimage for the Olympians. Athletes were to pilgrimage to the relics of St. Denis in the cathedral crypt. There was a vessel with holy water, which everyone could use to bless themselves or bless other athletes who came to the vigil. Juliette Marion emphasized that despite the competition in the stadium, here the Olympians remain brothers.