Radni Rady Powiatu Legionowskiego podjęli stanowisko w sprawie poparcia dalszej realizacji projektu „Budowa linii kolejowej Zegrze Płd. – Przasnysz” jako części szlaku „Kolei Północnego Mazowsza” w ramach Programu Kolej Plus do 2028 roku. Współpraca 18 samorządów północnego Mazowsza, w tym Powiatu Legionowskiego, doprowadziła do opracowania wstępnego studium planistyczno-prognostycznego, które wykazało zasadność realizacji tej inwestycji. W 2022 roku projekt uzyskał pozytywną kwalifikację w ramach programu Kolej Plus. Obecnie trwa analiza ofert na opracowanie dokumentacji projektowej, a całkowity koszt zamówienia to około 49,7 mln zł.
Projekt zakłada budowę około 73 km jednotorowej, zelektryfikowanej linii kolejowej o maksymalnej prędkości pociągów osobowych do 160 km/h, która będzie obsługiwać 11 nowych stacji i przystanków, w tym trzy w gminie Serock. Linia ta będzie przedłużeniem zrewitalizowanej linii kolejowej nr 28, co zagwarantuje bezpośrednie połączenie kolejowe z Warszawą. Zarząd Województwa Mazowieckiego zadeklarował uruchomienie 14 par pociągów na okres pięciu lat od zakończenia inwestycji.
Jednak realizacja projektu napotyka na liczne wyzwania. Największym z nich jest niechęć do tej inwestycji widziana u polityków aktualnie decydujących o Polsce. Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i ich satelitów skłaniają się ku inwestycjom kolejowo – drogowych skierowanych na zachód, w stronę Niemiec. Publicystycznie przedstawia się kłopoty związane z wykupem działek i duży koszt inwestycji, jako argumenty przeciw budowie nowej linii kolejowej.
Podnosi się też obawy dotyczące skoordynowania prac projektowych z innymi inwestycjami infrastrukturalnymi, takimi jak budowa obwodnic w niektórych miejscowościach, przez które ma przebiegać nowa linia kolejowa. Niedostateczna koordynacja może prowadzić do opóźnień i dodatkowych kosztów. Przeciwnicy budowy połączenia z Przasnyszem kwestionują też przewidywane lokalizacje przyszłych stacji kolejkowych,. które ich zdaniem są umiejscowione zbyt daleko od centów miast.
Podsumowując, mimo poparcia ze strony radnych i pozytywnej kwalifikacji w ramach programu Kolej Plus, budowa linii kolejowej Zegrze Płd. – Przasnysz napotyka na znaczące wyzwania, które mogą wpływać na terminowość i koszt realizacji projektu.