Facebook
Problemy z trawieniem? Dowiedz się, gdzie może tkwić przyczyna dolegliwości żołądkowych!

2023-10-26 1:10:51
Trawienie stanowi kluczowy proces dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. To właśnie ono umożliwia dostarczenie ciału składników odżywczych niezbędnych do życia i poprawnego funkcjonowania. W przypadku gdy dochodzi do jakichkolwiek zaburzeń w procesie trawienia, zagrożony jest cały układ odpornościowy. Proces trawienia rozpoczyna się już w jamie ustnej, gdzie żywność jest rozdrabniana oraz mieszana z enzymami trawiennymi, takimi jak chociażby amylaza ślinowa. W kolejnym etapie jedzenie przechodzi do żołądka, gdzie jest mieszane jest między innymi z kwasem solnym połączonym z enzymami rozkładającymi białka. Kolejny etap trawienia to przesunięcie jedzenia do jelita cienkiego, gdzie działają enzymy trzustkowe i żółć – pomagają one w trawieniu tłuszczów, węglowodanów oraz białek. Na samym końcu, po przejściu przez jelito cienkie, niestrawione resztki usuwane są z organizmu w procesie fizjologicznym. Wśród przyczyn problemów z trawieniem wymienia się między innymi zaburzenia procesu trawienia, takie jak niedobór enzymów trawiennych, niezbędnych w tym procesie. Zaburzenia mogą powodować również choroby takie jak refluks żołądka, zapalenie jelit czy zespół jelita drażliwego. Co więcej, procesy trawienne mogą zostać zaburzone długotrwałym stresem, brakiem aktywności fizycznej czy nadmiernym spożywaniem alkoholu. Przyczyn jest wiele – jedynie poprawna diagnostyka będzie w stanie wskazać główny problem i zasugerować jego najlepsze rozwiązanie.

Po czym możesz poznać, że z Twoimi jelitami dzieje się coś niedobrego?

Objawy problemów z trawieniem mogą znacząco różnić się od siebie w zależności od przyczyny i samego nasilenia zaburzenia. Jednym z najczęstszych objawów jest przede wszystkim ból brzucha – dotyczy on niemalże każdego problemu z trawieniem. Do tego dodatkowo mogą dołączyć nudności i wymioty, wzdęcia, zgada czy biegunka lub zaparcia. Dolegliwości te znacznie osłabiają organizm; u osób z zaburzeniami trawienia bardzo często może nastąpić utrata apetytu i masy ciała, co może wynikać z powodu braku wchłaniania niezbędnych składników odżywczych. W przypadku gdy wymienione objawy utrzymują się przez dłuższy czas, konieczne jest złożenie wizyty lekarzowi, w celu dokładnej diagnozy, od której zależy sposób leczenia problemów z trawieniem. Istnieje wiele domowych sposobów na łagodzenie problemów z trawieniem. Szczególnie przydatne mogą okazać się mieszanki ziół na trawienie czy owoców – przykładem jest Triphala, ajurwedyjskie połączenie agrestu indyjskiego oraz dwóch rodzajów migdałeczników. Mieszanka dostępna na devaharmony.com/pl/ pomaga oczyścić nagromadzone w organizmie toksyny, równoważąc problemy występujące z trawieniem. W przypadku występowania dolegliwości żołądkowych, szczególnie zaleca się wprowadzić zmiany w diecie, które pomogą w łagodzeniu objawów, tym samym wspomagając procesy trawienne. Bardzo ważne jest unikanie potraw pikantnych, tłustych oraz ciężkostrawnych, a przy tym znacznie nawadniać swój organizm.

Ajurweda a zaburzenia trawienia – co warto o tym wiedzieć?

Zaburzenia funkcji układu trawiennego to coraz bardziej powszechny problem. Większość kłopotów związanych z zaburzeniami trawienia dotyka przełyku, żołądka oraz jelita. Do powstania chorób tego układu dochodzi zwłaszcza wtedy, gdy zjadamy jedzenie nieświeże, nadpleśniałe oraz sztucznie przetworzone – to właśnie one stanowią jedną z najczęstszych przyczyn większości nieprzyjemnych dolegliwości trawiennych. W Ajurwedzie problemy z trawieniem mogą wynikać z zaburzenia każdej z dosz: Vaty, Pitty i Kaphy. Nierównowaga w doszy Vata doprowadza do problemów takich jak ból, wzdęcia, gazy czy podrażnienie żołądka. Zaburzona Pitta jest wynikiem nadmiernego przejadania się bądź spożywania mocno doprawionych, ostrych posiłków. Natomiast ciężkostrawne, zimne i nad wyraz słodkie produkty są w stanie mocno zaburzyć równowagę doszy Kapha. Więcej o ajurwedyjskich sposobach na układ trawienny znajdziesz na stronie firmy DEVA Harmony. Zioła wspomagające trawienie pozwolą w ukojeniu przykrych dolegliwości, przyczyniając się do przyspieszenia powrotu do zdrowia. Warto dobierać rozwiązania indywidualnie, w oparciu o potrzeby własnego organizmu. Świadome zdrowienie to skuteczna regeneracja!

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *