Kuria Metropolitalna w Przemyślu opublikowała oficjalny komunikat w sprawie zatrzymania ks. Grzegorza, kapłana Archidiecezji Przemyskiej, w związku z prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Oleśnicy śledztwem dotyczącym aborcji przeprowadzonej w tamtejszym szpitalu. Zatrzymanie księdza miało – jak zaznaczono w oświadczeniu – miejsce w szokujących i upokarzających okolicznościach.
Jak informuje Kuria, kapłan został zatrzymany w swoim domu rodzinnym, zakuty w kajdanki, a następnie przetransportowany do aresztu w Krośnie, skąd dzień później przewieziono go do Oleśnicy, czyli ponad 500 kilometrów od miejsca zamieszkania. Po przeprowadzeniu czynności procesowych pozostawiono go na ulicy w obcym mieście, bez zapewnienia transportu powrotnego. Kuria oceniła to jako „nieuzasadnioną przemoc i poniżenie”, a także „przejaw walki z Kościołem Katolickim”.
W komunikacie zaznaczono, że:
korespondencja ks. Grzegorza z osobami spoza Kościoła była jego prywatną sprawą, dlatego Kuria nie jest stroną postępowania;
sposób potraktowania księdza przez organy ścigania był – zdaniem Kurii – całkowicie niewspółmierny do charakteru sprawy i możliwe było wezwanie duchownego do złożenia zeznań w miejscowej jednostce Policji lub Prokuratury;
zatrzymanie miało – w ocenie Kurii – na celu wywołanie medialnego linczu na księdzu i stanowiło nadużycie władzy;
nie było podstaw do takich działań, gdyż duchowny nie ukrywał się, nie niszczył dowodów i nie próbował utrudniać postępowania.
Kuria Metropolitalna zaznacza, że już na wstępnym etapie czynności, media były informowane o przebiegu sprawy, co – jak podkreślono – może wskazywać na celowe działania mające na celu dyskredytację osoby duchownej. Oświadczenie zawiera także mocne słowa krytyki wobec selektywności działania organów państwa – w szczególności w kontekście rosnącej liczby aktów przemocy, zniewag i gróźb kierowanych wobec kapłanów w Polsce.
Ks. Bartosz Rajnowski, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, zakończył komunikat słowami wsparcia i modlitwy: dla ks. Grzegorza, jego rodziny, wiernych z parafii, w której posługuje, a także – w szczególności – dla śp. nienarodzonego dziecka poddanego aborcji oraz wszystkich dzieci, które są ofiarami aborcji.
Całość komunikatu:
W związku z działaniami podjętymi przez organy ścigania w stosunku do ks. Grzegorza, kapłana Archidiecezji Przemyskiej, a także wobec publikacji medialnych dotyczących związanych z nimi faktów, informujemy, że:
– korespondencja mailowa ks. Grzegorza z podmiotami niekościelnymi była jego prywatną korespondencją, dlatego nie jesteśmy stroną postępowania, a o całym wydarzeniu dowiedzieliśmy się od osób postronnych. Stąd też nie odnosimy się do treści ewentualnych maili czy wypowiedzi ks. Grzegorza, gdyż są to jego prywatne opinie. Ewentualne rozstrzygnięcia w tych kwestiach pozostawiamy do rozstrzygnięcia niezawisłemu Sądowi;
– wyrażamy stanowcze oburzenie sposobem potraktowania wspomnianego księdza przez organy ścigania, całkowicie niewspółmierne do wymogów sytuacji i skrajnie represyjne w stosunku do ewentualnej odpowiedzialności za zarzucany mu czyn. Uważamy, że było możliwym wezwanie księdza na przesłuchanie do miejscowej jednostki Policji czy Prokuratury i tam przeprowadzenie koniecznych czynności;
– zatrzymywanie księdza w jego domu rodzinnym, zakucie w kajdanki, przeszukanie plebanii, umieszczenie w areszcie w Krośnie celem przewiezienia następnego dnia ponad 500 km do Oleśnicy, aby przeprowadzić czynności procesowe, które mogły być wykonane w Krośnie, oraz pozostawienie ostatecznie kapłana po wykonaniu czynności procesowych na ulicy w Oleśnicy, uważamy za środek nieusprawiedliwionej represji, nieuzasadnionej przemocy i poniżenia, a tym samym przejaw walki z Kościołem Katolickim.
Ponadto uważamy, że celem tych działań było jedynie wywołanie medialnego linczu na księdzu. W naszej ocenie działania te były niczym nieusprawiedliwionym nadużyciem władzy przez organy ścigania. W tej bulwersującej sprawie nie zaistniały, naszym zdaniem, żadne przesłanki uzasadniające takie postępowanie wobec kapłana, gdyż nie ukrywał się, nie niszczył dowodów, jak również nie podejmował innych działań mających utrudnić postępowanie karne.
Pragniemy także nadmienić, że już na wstępnym etapie czynności zapobiegawczych, część mediów opisywała wyżej wspomniane zdarzenia, co może wskazywać na to, że był to przygotowany proces celem dyskredytacji kapłana Kościoła katolickiego.
Wyżej opisane zdarzenie jest wyjątkowo bolesne dla naszej wspólnoty i odbieramy je jako atak na Kościół katolicki. Mamy nadzieję, że w przypadku coraz częściej mających miejsce regularnych ataków na kapłanów w postaci wyzwisk, zniesławień, gróźb karalnych, pobić i innych czynów przestępczych, organy ścigania będą zawsze z taką samą determinacją podejmowały czynności jak w przypadku wyżej wskazanym.
Księdza Grzegorza, Jego Rodzinę, księży i wiernych z Parafii w której pracuje, obejmujemy modlitwą i wszelakim wsparciem. Jednocześnie szczególną modlitwą obejmujemy śp. nienarodzone dziecko poddane aborcji oraz inne dzieci będące również ofiarami aborcji.
ks. Bartosz Rajnowski
Rzecznik Kurii Metropolitalnej w Przemyślu
–––
Archdiocese of Przemyśl: Arrest of priest was repression and an attack on the Church
On 25-IV-25, the Metropolitan Curia of Przemyśl published an official statement regarding the arrest of Fr. Grzegorz, a priest of the Archdiocese, in connection with an investigation by the District Prosecutor’s Office in Oleśnica related to an abortion performed at a hospital in that town. The Curia described the circumstances of the arrest as shocking and humiliating.
According to the statement, the priest was detained at his family home, handcuffed, taken to a detention facility in Krosno, and then transported over 500 kilometers to Oleśnica. After completing the procedural steps, he was left alone on the street. The Curia condemned this as unjustified violence and a means of humiliating a clergyman, calling it a clear sign of a broader attack on the Catholic Church.
The Curia emphasized that:
Fr. Grzegorz’s correspondence with non-Church entities was private and not part of any ecclesiastical function;
the authorities’ actions were grossly disproportionate and could have been conducted in his local jurisdiction;
the aim appeared to be to provoke a media lynching and discredit the priest publicly;
there was no justification for such measures, as the priest did not hide, destroy evidence, or obstruct justice.
The Curia also suggested that early media involvement may indicate that the priest’s arrest was a premeditated campaign of discreditation. It further criticized what it sees as selective enforcement and called for consistent protection of clergy against the growing number of insults, threats, and assaults.
The statement concluded with assurances of spiritual support and prayers for Fr. Grzegorz, his parish, and particularly for the unborn child subjected to abortion, as well as all victims of such procedures.