ZEGRZE. Czterdziestolatek Zegrzyński – część II*
2023-05-28 1:09:39W związku z 60-leciem powstania Jeziora Zegrzyńskiego publikujemy tekst Sławomira Jakubczaka pt: „Czterdziestolatek Zegrzyński” – dotyczący kulis utworzenia Zalewu – Jeziora Zegrzyńskiego. Artykuł ukazał się w 2003 r. z okazji 40. rocznicy powstania powstania jeziora
Po raz pierwszy Zalew został całkowicie wypełniony wodą 9 kwietnia 1963 r. kiedy wezbrały wiosenne wody Bugu i Narwi. Różnica poziomu wody na zaporze wyniosła 5 m , podczas gdy jesienią było to tylko 4 m
Wody te przyniosły wiele niebezpiecznych pniaków, gałęzi i kłód drzew. Należy też zauważyć, że zalany teren nie został oczyszczony z krzewów i pni drzew, dlatego na razie mogły poruszać się jedynie jednostki o zanurzeniu do 70 cm. .W połowie maja była „pierwsza ofiara Zalewu”, zatonęła wówczas barka ze żwirem. Ustalono wtedy, że prace oczyszczenia dna mają być wykonane do 1 lipca 1963 r., przy wykorzystaniu specjalnie sprowadzonych dwóch dźwigów pływających, do wyrywania karp i drzew oraz koparki do usuwania krzewów.
Lopek po południu
Sezon na Zalewie rozpoczęli w maju czołowi polscy żeglarze, przygotowujący się do mistrzostw świata. Prawdziwe otwarcie pierwszego na Zalewie sezonu wypoczynkowego miało miejsce 13 czerwca 1963 r. w Zegrzu. Pierwotnie przedsiębiorstwo „Wisła” zamierzało zorganizować otwarcie sezonu w Zegrzu pierwszego dnia lata, ale dobra pogoda zdopingowała dyrektora”Wisły” Henryka Skoczylasa do przyśpieszenia terminu przekazania do użytku pierwszego, nowo wybudowanego obiektu nad Zalewem. W dniu 13 czerwca 1963 r. ruszyły nad Zalew pierwsze autobusy „zielonej linii`, które miały kursować w dni świąteczne przez cały sezon letni. Program imprezy otwarcia sezonu zaczynał się o godz.11.30 startem regat żeglarskich o puchar przechodni Przewodniczącego Stołecznego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki, a następnie o godz. 11.35 przewidziany był występ amatorskiego zespołu artystycznego ZWUT-u , a o godz. 12.10 pokaz gimnastyki artystycznej. W godzinach popołudniowych największą atrakcją był natomiast występ popularnych warszawskich artystów – Barbary Rylskiej i Kazimierza Krukowskiego.
W dniu 16 lipca 1963 r. Wydział Gospodarki Wodnej Prezydium WRN w Warszawie wydał decyzję, w której zobowiązał Zarząd Inwestycji „Bugobudowa” do powołania komisji , której zadaniem miało być przyjęcie w nieprzekraczlnym terminie do dnia 31 grudnia 1963 r. wykonanych robót i sprawdzenie sprawności działania wszystkich urządzeń inwestycji Stopnia Wodnego „Dębe”.
Feta na 22 lipca
W tym czasie zapadła też pewnie decyzja zorganizowania ponownej uroczystości otwarcia zapory w Dębem i zbiornika wodnego nazwanego „Polskim Balatonem”. Włączono ją do obchodów związanych ze świętem 22 lipca, gdyż w komunistycznym ceremoniale tego święta było, huczne oddawanie do użytku nowych inwestycji. Uroczystość miała miejsce w dniu 20 lipca 1963 r. o godz.11. W roli gospodarza wystąpił prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej Janusz Grochulski . Zasadnicze wystąpienie miał wicepremier Zenon Nowak, który po wymienieniu licznych pożytków dla mieszkańców i gospodarki Polski, przywołał również odniesienia międzynarodowe, stwierdzając m.in., iż Zalew stanowi „pierwsze ogniwo międzynarodowej arterii „, tzn drogi wodnej mającej połączyć Związek Radziecki i NRD. Wicepremier wręczył też odznaczenia budowniczym zapory i zbiornika wodnego. Sztandar Pracy II klasy otrzymał mgr inż. Władysław Nawarski z „Hydroprojektu”, główny projektant zapory. Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali zaś pracownicy „Bugobudowy” : Irena Czeczott, Edward Czupartowski i Edward Jankowski.. Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymało 9 osób, złote i srebrne krzyże zasługi otrzymały 54 osoby. W uroczystości udział wzięli m.in. I sekretarz Warszawskiego KW PZPR Marian Jaworski, przewodniczący Prezydium WRN w Warszawie, Antoni Mierzwiński, przedstawiciele ministerstw, władz powiatowych oraz gromadzkich. Uroczystość uświetnił występ Kurpiowskiego Zespołu Artystycznego.
„Dziewanną” do Zegrzynka
Kilka dni po tej uroczystości Warszawska Żegluga na Wiśle uruchomiła linię pasażerską na trasie Warszawa-Zegrze-Zegrzynek. Kursowały wtedy dwa statki noszące nazwy : „Dąbrowski” i Dziewanna”. Statki wypływały z Warszawy o godz. 07.30 i wracały o godz.20.30. Po Zalewie kursował trzeci statek, odbywający 3 kursy dziennie na trasie Zegrze-Zegrzynek.
Podchodząc do sprawy w sposób formalny należałoby przyznać pierwszeństwo otwarciu zapory w dniu 28 października 1962 i przyjąć tę datę jako datę powstania Zalewu Zegrzyńskiego. Po zestawieniu jednak wszystkich okoliczności związanych z powstaniem tego obiektu, bardziej właściwe jest przyjęcie roku 1963 jako początku Zalewu, ale wiązania tego z jakąś określoną datą dzienną. Uroczystość z dnia 20 lipca 1963 r. miała bezdyskusyjnie charakter propagandowy, a daty takich wydarzeń jak oddanie do eksploatacji ostatniej turbiny elektrowni Dębe, otwarcie Kanału Żerańskiego, uruchomienie żeglugi na Kanale i Zalewie, pierwsze regaty żeglarskie czy otwarcie pierwszego ośrodka nad Zalewem będą budzić dyskusje.
Jedno tylko nie budzi wątpliwości – pierwszy sezon wypoczynkowy nad Zalewem Zegrzyńskim miał miejsce w 1963 r. i skorzystało z niego ponad 150 tys. osób , głównie mieszkańców Warszawy.
Sławomir Jakubczak
Część pierwsza opowieści Sławomira Jakubczaka do przeczytania: TUTAJ