
PKP PLK wybrało dwa rozwiązania naruszające cenne przyrodniczo tereny wiodące przez gminę Wieliszew. Na oba warianty (nr 4 i 6) nie zgadzają się mieszkańcy i samorządowcy gminy Wieliszew
O tym, że w wybranych przez PKP wariantach, infrastruktura kolejowa spowoduje wysiedlenie kilku tysięcy ludzi wiadomo nie od dziś. Mieszkańcy również nie od dziś zapowiadają, że będą bronić nie tylko swojego mienia ale również staną w obronie przyrody, która jest dla nich bezcennym dobrem.
Jak zaznacza Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, to unikalny teren wiodący przez naturę i wodę, odizolowany od ludzkiej ingerencji, obszar wielkości niejednego miasta. Takie miejsce znajduje się w sąsiedztwie Warszawy wzdłuż dolnej Narwi w Gminie Wieliszew. Miejsce występowania nie tylko łosi, saren, jeleni, wilków (naprawdę), czapli siwej, bobrów, ale też samego dostojnego bielika.

Wybrane rozwiązania zniszczą bezpowrotnie 15 tysięcy kilometrów kwadratowych lasów i łąk, negatywnie wpływając na populację dzikich zwierząt, w tym gatunków chronionych. Mimo argumentów przedstawionych przez Gminę – poprowadzenia szybkiej kolei w istniejącej infrastrukturze korytarza nr 7 (przez Nowy Dwór Mazowiecki) PKP podtrzymuje swoje stanowisko stworzenia nowej linii bez względu na ogromne zniszczenia przyrodnicze w Kałuszynie, Krubinie, Skrzeszewie, Olszewnicy Starej oraz w obszarze Kępy Kikolskiej.
Ten wyjątkowy obszar, na którym od lat trwają starania o utworzenia rezerwatu czapli siwej, ma stać się jednak miejscem jednej z ważnych (podobno) inwestycji kolejowych. PKP prowadzi konsultacje w zakresie zrealizowania nowego korytarza na trasie Warszawa – Olsztyn – Gdańsk, żeby przyspieszyć podróż pociągami typu Pendolino. PKP zamierza skierować linię kolejową właśnie przez te cenny przyrodniczo obszar. W uzasadnieniu inwestycji poza zwiększeniem liczby pociągów mówi się o dosłownie kilkuminutowym przyspieszeniu tej podróży. – dodaje wójt gminy.

Dlatego też gmina Wieliszew po raz kolejny wyrazi swój sprzeciw i już niebawem zorganizuje konsultacje dla mieszkańców i osób, dla których ochrona ważnych obszarów naturalnych jest wartością.
Źródło: Urząd Gminy Wieliszew