10 maja 2024 r., w Nowym Dworze Mazowieckim, Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej zorganizował obchody 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Uroczystości z udziałem Sebastiana Sosińskiego – burmistrza Nowego Dworu Maz. odbyły się na skwerze przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowali: płk rez. Alfred Kabata – prezes ZG, ppłk w st. spocz. Jerzy Białoskórski – sekretarz ZG, ppłk w st. spocz. Janusz Zajączkowski – prezes Okręgu Mazowieckiego (członek ZG), Henryk Ruszczyk – wiceprezes Okręgu Mazowieckiego (członek ZG), Wiesława Karczmarczyk – wiceprezes Koła ZOR RP w Nowym Dworze Mazowieckim.
W uroczystości uczestniczyli: nauczyciele, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1, z Zespołu Szkół nr 2, z Zespołu Placówek Edukacyjnych, Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z kierownik placówki Elżbietą Gauzą, Piotr Korycki – redaktor naczelny „Tygodnika Nowodworskiego” (mjr Drużyn Strzeleckich), mieszkańcy.
Uroczystość, którą prowadził ppłk w st. spocz. Janusz Zajączkowski rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego. Wszystkich zgromadzonych przy pomniku Marszałka Piłsudskiego powitał płk rez. Alfred Kabata – prezes Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.
W wystąpieniu okolicznościowym płk rez. Alfred Kabata powiedział m.in.:
12 maja 2024 r. przypada 89. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Marszałek Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze o godz. 20.45.
Był jednym z najwybitniejszych polityków europejskich pierwszych dziesięcioleci dwudziestego wieku. Stworzył duże państwo i potrafił to państwo uporządkować.
Marszałek Józef Piłsudski konsekwentnie realizował ideę zbrojnej walki o wolność Rzeczypospolitej. Zainicjował stworzenie Związku Walki Czynnej i organizacji strzeleckich przed
I wojną światową. Dowodził I Brygadą Legionów i bił się o niepodległość z Rosją. Później rzucił wyzwanie Niemcom i Austro-Węgrom, które uwięziły go w twierdzy w Magdeburgu. W listopadzie 1918 r. z woli narodu został Naczelnikiem Państwa i rozpoczął proces budowy państwowości polskiej oraz Wojska Polskiego. Jako Naczelny Wódz poprowadził żołnierzy do walki o wschodnią granicę Rzeczypospolitej.
U współczesnych budził skrajne emocje, od uwielbienia po niechęć. Miał zarówno oddanych zwolenników, jak i zaciętych przeciwników. Ani jednym, ani drugim nie szczędził słów krytyki. W całych dziejach Polski, tak przedrozbiorowej, jak i okresu zaborów, niewiele było postaci o podobnej skali dokonań. Co więcej, Piłsudski już za życia stał się symbolem.
Po wystąpieniu okolicznościowym pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty i zapalono znicze.
Burmistrz Sebastian Sosiński podziękował organizatorom, a szczególnie płk. rez. Alfredowi Kabacie, za przygotowanie uroczystości, a młodzieży szkolnej i wszystkim biorącym w niej udział za uczczenie 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pokreślił znaczenie kultywowania pamięci o jednym z najwybitniejszych Polaków w historii Polski, jakim bez wątpienia był Marszałek Józef Piłsudski.
Na zakończenie uroczystości wysłuchano pieśni „My, Pierwsza Brygada”.
Posterunek honorowy przy pomniku wystawił 2 Mazowiecki pułk saperów.
(k) Foto: Wiesława Karczmarczyk / Krzesisław Korycki
























