KULTURA.  4. Festiwal Filmowy im.Andrzeja Kondratiuka

2023-07-21 11:07:33

Zapraszamy na czwartą już edycję plenerowego, wakacyjnego Festiwalu Filmowego imienia Andrzeja Kondratiuka organizowanego przez Powiatową Instytucję Kultury w Legionowie

Program tegorocznego Festiwalu został oparty na publikacji „Ojczyzny prywatne” Nataszy Korczarowskiej-Różyckiej, w której autorka analizuje jeden z nurtów twórczości trzech wybitnych polskich reżyserów: Jana Jakuba Kolskiego, Tadeusza Konwickiego i Andrzeja Kondratiuka.

„«Ojczyzny prywatne» to efekt poszukiwania trzeciej drogi, poza oferowaną przez ponowoczesny świat alternatywą: globalizacja (płynność, bezgraniczność) – lokalność (marginalizacja).
W sytuacji nieograniczonego wyboru, triumfu filozofii względności i haseł głoszących kres zaufania do tzw. Wielkich Narracji twórcy polskiego kina dają wyraz odwiecznej potrzebie zakorzenienia w świecie trwałych wartości. «Aby żyć w świecie, trzeba go ustanowić». Tadeusz Konwicki, Jan Jakub Kolski i Andrzej Kondratiuk podejmują to wyzwanie w naszym imieniu” (opis wydawcy).

Czekają nas rozmowy ze znamienitymi Gośćmi: aktorem Olgierdem Łukaszewiczem, który w filmie Janusza Kondratiuka „Jak pies z kotem” wciela się w postać brata reżysera, patrona festiwalu – Andrzeja Kondratiuka; filmoznawczynią Nataszą Korczarowską-Różycką, autorką publikacji „Ojczyzny prywatne”, na której oparto tegoroczny program festiwalu; Janem Jakubem Kolskim – reżyserem prezentowanej podczas festiwalu „Historii kina w Popielawach”; aktorem Krzysztofem Majchrzakiem, który w ww. filmie wciela się w postać Józefa Andryszka, jednego z głównych bohaterów; Ajką Tarasow – drugim reżyserem wielu filmów Andrzeja Kondratiuka.
W malowniczych plenerach Serocka, Nieporętu i Wieliszewa obejrzymy trzy pierwszorzędne produkcje: „Mleczną drogę” Andrzeja Kondratiuka, poetycką, filozoficzną opowieść o starym człowieku, który za wszelką cenę chce cofnąć czas i znów być młody; „Dolinę Issy” w reżyserii Tadeusza Konwickiego, opartą na głośnej powieści Czesława Miłosza, „hołd złożony jednemu artyście przez drugiego”, w którym to filmie „Świat żywych przenika się ze światem zmarłych, a dziejom poszczególnych bohaterów towarzyszą znane z litewskich legend diabły i demony” (oba cytaty za: filmpolski.pl); „Historię kina w Popielawach” Jana Jakuba Kolskiego, pełen surrealistycznych wizji „film o kinie i miłości, wielkim bólu i przeznaczeniu” (za: culture.pl).
Program 4. edycji Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka. „Skąd przychodzisz i dokąd idziesz”:
25.08.2023 r. (piątek), godz. 19.30, plaża miejska w Serocku
Rozmowa z Olgierdem Łukaszewiczem i pokaz filmu „Mleczna droga” (reż. A. Kondratiuk)

26.08.2023 r. (sobota), godz. 19.30, plac obok GOK Nieporęt
Rozmowa z Nataszą Korczarowską-Różycką i pokaz filmu „Dolina Issy” (reż. T. Konwicki)

27.08.2023 r. (niedziela), godz. 19.30, Park Świętojański w Wieliszewie
Rozmowa z Janem Jakubem Kolskim, Krzysztofem Majchrzakiem i Ajką Tarasow oraz pokaz filmu „Historia kina w Popielawach” (reż. J.J. Kolski).

W centrum plakatu widnieje znak żeglugowy C.1: Ograniczona głębokość. Jak można go zinterpretować w kontekście tegorocznego Festiwalu i wyświetlanych na nim filmowych dzieł? Czy chodzi o ograniczoną w czasie długość ludzkiego życia, bądź o to, że każdy z nas nurkuje na sobie właściwą głębokość, idzie własną drogą?
„Nie myśl człowieku, jakie mogłoby być twoje życie, bo inne byłoby nie twoje” (Czesław Miłosz, „Dolina Issy”, rozdz. XXXVIII).

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *