Zwierzęta w ogrodzie – jak urządzić ogród przyjazny zwierzętom ?

2019-01-29 11:17:46

Zwierzęta to najlepsi przyjaciele człowieka – kot, pies, czy te bardziej dzikie, jak ptaki, jeże, sarny, wiewiórki czy owady. Wiele z nich pojawia się w naszym ogrodzie, szukając miejsca schronienia, pożywienia, czy wody. Zwierzęta są ciekawym urozmaiceniem ogrodu. Jak stworzyć im przyjemne warunki w naszym ogrodzie? Co zachęci je do powrotu? Zdradzamy w artykule .

Ogród powinien być przyjazny nie tylko dla nas, ale również dla zwierząt, owadów i ptaków.

Zwierzęta w ogrodzie

Któż z nas nie lubi wypoczywać w ogrodzie, obserwując jednocześnie piękne i ciekawe życie owadów i zwierząt. Przyjemny trel ptaków, czy zalotne i delikatne tańce pszczół i motyli na kwiatach, są interesującym przedmiotem obserwacji.

Wielu z nas, posiadaczy ogrodu, posiada również czworonożnego przyjaciela – psa lub kota. Dla nich również w naszym ogrodzie powinno znaleźć się miejsce.

Zwierzęta w ogrodzie pełnią ważna rolę -wiele z nich przyczynia się do poprawy jego zdrowia, poprzez usuwanie szkodników. Na przykład ptaki, zjadają larwy i gąsienice, jeż – pozbędzie się szkodliwych ślimaków, a żaby i ropuchy, ograniczą plagę komarów w ogrodzie.

Nie da się pominąć ważnej roli wszelkich zapylaczy – które zwiększają plonowanie naszych drzew owocowych, czy grządek w warzywniku.

Dodatkowo obecność zwierząt może stać się ciekawą lekcją przyrody dla najmłodszych – dzieci poznają zwyczaje zwierząt, dowiadują się jak należy się o nie troszczyć, jaką rolę spełniają w ogrodzie, oraz dlaczego trzeba je szanować. Jest to dobra lekcja tolerancji i szacunku, dla innego, nawet najmniejszego stworzenia.

Troska o zwierzęta uczy dzieci szacunku do nich i odpowiedzialności.

Nie ważne czy mamy mały ogród, czy duży, czy znajduje się w mieście, czy też na wsi. Każdy ogród może tętnić życiem, niezależnie od powierzchni czy położenia. Warto nawet zwrócić uwagę, iż ogrody w miastach, czy miejscach o trudnych warunkach, gdzie brakuje roślin, żyznej gleby, czy miejsca na ogród, odgrywają ważną rolę. Miejskie ogrody przydomowe, stanowią enklawę dla wielu małych przedstawicieli zarówno fauny, jak też flory. Tu przysiadają ptaki, chronią się owady, czy też rozwijają się płazy, gady, a nawet małe zwierzęta. W ogrodach mogą rosnąć rodzime rośliny, których nasiona, przyniesione przez wiatr, czy ptaki, nie mają dużych szans na kiełkowanie w mieście – wybetonowane, szarej przestrzeni . Ogrody są potrzebne.

W strefie wypoczynku, siedząc na wygodnych kompletach ogrodowych, możemy się doskonale zrelaksować.

Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, aby zwierzęta i owady chętnie zaglądały do naszego ogrodu. Jednak, aby nasz ogród stał się przyjazny dla tych gości, musimy spełnić kilka warunków. Co należy zrobić?

Różnorodny ogród z bujną roślinnością, będzie idealnym miejscem dla wielu zwierząt.

Różnorodność – klucz do sukcesu !

Obowiązkowym elementem ogrodu, w jakim mają chętnie przebywać zarówno zwierzęta, jak i owady, są bujne, gęste rabaty. Nie ważne, jakie będą na nich rosły drzewa, krzewy, czy byliny, kwiaty czy owoce, liczy się różnorodność. Zwierzęta i owady mają różne upodobania, aby zwabić do nas jak największą ilość tych małych przyjaciół, ogród musi być atrakcyjna dla każdego z nich – dla tych, których kochają wygrzewać się na słonku, czy chronić w cieniu. Dla miłośników pływania, kąpania, czy suchych kąpieli w piasku, dla smakoszy jabłek i nektaru.

Ogród powinien być różnorodny. W każdej, nawet najmniejszej przestrzeni , jesteśmy w stanie urozmaicić trochę ten obszar. Dzięki różnorodności siedliskowej, roślinnej, jesteśmy w stanie zachęcić większą ilość gości do odwiedzin.

Zimą możemy umieścić karmę czy karmniki pod zadaszeniem tarasowym, aby zapewnić ptakom suchy pokarm.

Kolorowe i pachnące rabaty, zachęcą wiele owadów do odwiedzin.

Bujne, gęste rabaty

Bujne, gęste rabaty w ogrodzie sprawią, że będzie on wydawał się bardzo atrakcyjny dla wielu zwierząt i ptaków, oraz owadów.

Przede wszystkim drzewa, które stanowią szkielet każdego ogrodu, są szczególnie cenne dla ptaków. Ptaki kochają zakładać gniazda w gęstych koronach, gdzie czują się bezpiecznie. Tu również zatrzymują się w upalne dni, uprzyjemniają nam wypoczynek – swoim śpiewem. Szczególnie cenne będą drzewa owocujące, które będą w stanie również wykarmić ptaki, serwując im dorodne owoce, nasiona, czy też robaczki, przyciągnięte przez smaczne liście drzew.

Kolejna grupa roślin – czyli krzewy, chyba najczęściej występują w ogrodzie. Z pewnością jest to związane z mało kłopotliwa uprawą, jak również z łatwiejszym wkomponowaniem krzewów niż dzrew do każdego ogrodu. Gęste, często kłujące pędy i gałęzie krzewów są chętnie wybierane przez ptaki i małe zwierzęta na schronienie. Kolce chronią przed drapieżnikami. Dobrym pomysłem będzie założenie w ogrodzie gęstego żywopłotu, który stanie się schronieniem nie tylko dla ptaków, ale też owadów. Nawet niskie obrzeża rabat z bukszpanu, będą kuszącym miejscem bytowania dla wielu z nich.

Drzewa i krzewy ucieszą również naszych domowych czworonogów – którzy w upalne dni będą mogli schronić się w ich cieniu.

Obowiązkowe w ogrodzie są barwne rabaty – zarówno bylinowe, jak też jednoroczne, które swoimi dekoracyjnymi liśćmi, pachnącymi kwiatami, oraz nasionami, zapewniają doskonałe miejsce schronienia oraz pożywienia.

Kwiaty o jaskrawych kolorach zachęcą motyle do odwiedzin.

Rabata kwitnąca dla motyli i pszczół

Rabaty, które mają wabić do naszego ogrodu przede wszystkim motyle czy owady, jak pszczoły, powinny być barwne – najlepiej w jaskrawych kolorach, oraz pachnące, nektarodajne.

Motyle i pszczoły lubią miejsca spokojne, zaciszne, oraz wolne od zanieczyszczeń. Dlatego liczna obecność w ogrodzie jest charakterystyczna głównie dla ogrodów prowadzonych ekologicznie. Rabata dla motyli powinna być umieszczona właśnie w takim miejscu, ale najlepiej dobrze widocznym dla nas, abyśmy mieli możliwość obserwowania tych niezwykłych owadów.

Jakie rośliny sprawdzą się na rabacie dla motyli?

 • jeżówki,
 • rozchodniki,
 • budleja Dawida,
 • lawendy,
 • firletka,
 • ostróżki,
 • hortensje,
 • dalie,
 • róże,
 • naparstnice,
 • aksamitki,
 • krwawniki,
 • wrzośce,
 • fiołki,
 • stokrotki,
 • miesięcznice,
 • złocienie,
 • bzy lilaki,
 • pęcherznice,
 • kaliny,
 • jaśminowce,
 • śnieguliczki,

Ptaki z pewnością skorzystają z takiej zdrowej, owocowej stołówki.

Rabata owocująca dla ptaków

Na rabatach dla ptaków sprawdzają się owocujące i wydające nasiona byliny, oraz krzewy, np.

 • słoneczniki,
 • rajskie jabłonie,
 • bzy czarne,
 • aronie,
 • wszelkie owocowe drzewa,
 • morwy,
 • winobluszcz pięciolistkowy,
 • kaliny.

Ptaki bardzo lubią szybko opadające owoce tych roślin, ale zimą również będą potrzebowały naszej troski. Dlatego, jeżeli chcemy, aby na i wiosnę ptasie grono licznie odwiedzają nasz ogród – powinniśmy zadbać o karmnik ogrodowy. W karmniku możemy dokarmiać ptaki zimą, ważne tylko aby robić to z głową. Pamiętajmy, nie możemy podawać ptakom solonych resztek w obiadu – jeżeli chcemy podać im kaszę, musi być gotowana bez soli. Dodatkowo, kto zacznie dokarmianie ptaków zimą, musi kontynuować to aż do nadejścia wiosny – nie pozwólmy, aby taki zamarzły, czekając na jedzenie.

Kontrolowany nieporządek

Kontrolowany nieporządek w ogrodzie jest pożądany, a nie oznacza wcale dużego bałaganu. O co w nim chodzi? Jak się przejawia? Przede wszystkim na zimę nie sprzątajmy rabat aż do gołej ziemi – sprawi to, że owady, ptaki czy małe zwierzęta tracą potencjalne miejsce schronienia przed mroźnym wiatrem, jak również zniszczymy ich potencjalną stołówkę. Nic się nie stanie, jeżeli rabaty sprzątniemy wiosną. Będzie to nawet korzystniejsze, gdyż nadziemne części roślin pozostawione na rabacie, chronią korzenie przed mrozem, a może nawet zdążą się rozłożyć, wzbogacając podłoże w próchnicę.

Warto również w ogrodzie ograniczyć koszenie trawnika – w trawie wiele owadów ma swoje schronienie, na źdźbłach trawy rozwijają się na przykład larwy motyli. Może pokusimy się o założenie łąki kwietnej, lub zrezygnujemy z koszenia raz w tygodniu, na rzecz koszenia raz w miesiącu? Możemy również kosić tylko ścieżki, którym się poruszamy.

Jeżeli chcemy do ogrodu zwabić jeża, zostawmy dla niego, w zacisznym kącie ogrodu, stertę gałęzi oraz liści. Chętnie tam przezimuje.

Różnorodna roślinność, bujne zywopłoty i woda, to kuszące miejsca dla wielu zwierząt, owadów i ptaków.

Koniecznie – woda

W ogrodzie, który ma być przyjazny dla zwierząt, nie może zabraknąć wody. Nieważne, czy będzie to duże oczko wodne, czy mała sadzawka, albo tylko poidła z wodą. Woda jest potrzebna. Jeżeli planujemy założenie zbiornika, postarajmy się osłonić je, przynajmniej z jednej strony, roślinnością szuwarową. Wtedy płazy czy zwierzęta, poczują się bezpiecznie. Zadbajmy również, aby wyjście ze zbiornika było bezpieczne, a poidła dla owadów, nie stały się pułapką, bez wyjścia. Wystarczy nawet w poidełku położyć małą deseczkę, po której pszczoły, osy i złotooki wyjdą.

Zero chemii

Nie da się ukryć, nie da się tego obejść – ogród przyjazny nie tylko dla zwierząt, owadów, ptaków, ale również dla człowieka, to ogród bez chemii. Ogrody ekologiczne nie muszą być zaniedbane, gdyż możemy przygotować wiele ciekawych i skutecznych ekologicznych preparatów do walki ze szkodnikami czy chorobami, które zatroszczą się o nasz ogród, a jednocześnie nie będą powodować gromadzenia się w nim szkodliwych substancji chemicznych.

Pestycydy wpływają nie tylko na szkodniki, ale również na zwierzęta pożyteczne – szkodzą pszczołom. Warto jest ograniczyć stosowanie chemii w ogrodzie, ze względu na zdrowie swoje i swojego otoczenia.

Ogród przyjazny dla zwierząt i owadów, jest również przyjazny dla nas – możliwość obserwacji tych małych przyjaciół, stanie się interesującym hobby i z pewnością nie raz będzie pretekstem do wyjścia do ogrodu.

Artykuł partnera

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *