POWIAT. Harmonogram dyżurów aptek

2023-01-17 11:18:52

Pod koniec minionego roku Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Maz. opublikowało harmonogram dyżurów aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu nowodworskiego na okres od 1.01.2023 r. do 31.12.2023 r.

Zgodnie z uchwałą Rady Powiatu, „w dni powszednie dyżur apteki rozpoczyna się o godzinie 22:00 i trwa do godziny 7:30 dnia następnego. W soboty dyżur rozpoczyna się o godzinie 21:30 i trwa do godziny 9:00 dnia następnego. W niedziele dyżur rozpoczyna się o godzinie 21:00 i trwa do godziny 7:30 dnia następnego.
W dni świąteczne oraz inne dni wolne od pracy apteki dyżurują od momentu zamknięcia najdłużej czynnej apteki dnia poprzedzającego dzień świąteczny/wolny od pracy, do dnia następującego po dniu świątecznym/wolnym od pracy, do momentu otwarcia najwcześniej czynnej apteki, pod wskazanym numerem telefonu 572 388 046”.
Jak informowali w ubiegłym roku nasi czytelnicy, w praktyce wyglądało to tak, że apteka i tak jest zamknięta w trakcie wyznaczonego dyżuru albo jest się bardzo trudno dodzwonić na podany nr telefonu.
Wszystko przez to, że uchwała rady dot. dyżurów to tak naprawdę martwy przepis. Dyżury w aptekach ogólnodostępnych to obowiązek ustawowy, za którego spełnienie odpowiedzialne jest kierownictwo poszczególnych placówek. Brak jest odgórnych narzędzi do egzekwowania przez Starostwo realizacji ustalonego harmonogramu.
W praktyce aptekarzom nie opłaca się dyżurować w nocy. Nikt im za to dodatkowo nie płaci. Zgodnie z prawem, do każdej nocnej transakcji mogą doliczyć kwotę 3,20 zł i to się po prostu nie kalkuluje. Brak jest również odgórnych regulacji prawnych dotyczących wynagradzania za nocne dyżury pracowników aptek.
Niemniej harmonogram uchwalono. Publikujemy go w całości, mając nadzieję, że sytuacja w nowym roku ulegnie poprawie.


red.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *