NOWY DWÓR MAZ. Woda zalewa miasto, mieszkańców zalewa krew

2023-02-06 8:02:13

Wystarczy, że tylko popada większy deszcz lub jak ostatnio śnieg, który szybko stopniał, a wieloma ulicami Nowego Dworu nie da się przejść. Ogromne kałuże przy przejściach dla pieszych i zalane miejsca parkingowe to prawdziwa zmora mieszkańców

Problem dotyka wielu ulic w mieście, co komentowali ostatnio internauci na forum mieszkańców.
Zawsze to samo, lekko popada i na skrzyżowaniu Zakroczymskiej i Kościuszki potrzeba łódki ,by przejść a raczej przepłynąć przez ulicę – napisał pan Bartosz.
Można było dosłownie płynąć łodzią na Bohaterów Modlina, przy Carrefour market – dodaje pan Krzysztof.
A Paderewskiego? Okunin? takich miejsc jest sporo w NDM – wymienia kolejny internauta.
Nie lepiej jest na Sukiennej na wysokości nr 9 i 11 – podaje pani Katarzyna.

Przez kałużę na parkingu nie ma jak pojechać do lekarza
Do naszej redakcji zwrócił się jeden z mieszkańców osiedla Pólko.
Jestem inwalidą I grupy. Nieopodal mojego bloku przy ul. Sempołowskiej jest wyznaczone miejsce parkingowe dla inwalidy, o które sam wnioskowałem. Przy opadach deszczu, nie jestem w stanie z żadnej ze stron wsiąść do swojego samochodu, którym jestem zmuszony się poruszać np. na zabiegi czy do lekarza. Tracę już cierpliwość i krew mnie zalewa jak woda nasz parking – skarży się nam pan Tadeusz.
Jak się dowiedzieliśmy, mieszkaniec Pólka interweniował w Urzędzie Miasta i rozmawiał z Naczelnikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej w sprawie swojego problemu z notorycznie zalanym miejscem parkingowym.
Pan naczelnik bardzo miło i dyplomatycznie przekazał mi, że zrobi co w jego mocy, ale na większy remont jest brak pieniędzy. Za kilka dni zauważyłem ekipę, która czyściła studzienki odpływowe. Czy to pomoże? Zapewne okaże się przy najbliższych większych opadach – zastanawia się mieszkaniec.

Wybrali firmę, w lutym podpiszą umowę
Może problem wynika z faktu, że praktycznie przez cały styczeń nie było wyłonionego wykonawcy, który zajmowałby się bieżącym utrzymanie dróg w mieście i reagowaniem na pilne potrzeby? W dniu 26.01 komisja przetargowa poinformowała, że wyłoniono najkorzystniejszą ofertę na remonty cząstkowe dróg, placów i chodników, odnowienie i uzupełnienie oznakowania oraz czyszczenie studni chłonnych. Umowa zostanie podpisana z firmą Zakład Robót Inżynieryjnych G. Grzybowski z Nowego Dworu Maz. Oferent zaproponował cenę brutto za usługę w kwocie 357 874 zł oraz 3 godzinny czas reakcji na pilne wezwania. W wykazie dróg dołączonym do dokumentów przetargowych znajduję się 177 pozycji (ulic) na łączną długość ponad 63,5 km.
W dniu 26.01 komisja przetargowa dokonała wyboru najkorzystniejszej oferty. Zawarcie umowy planowane jest w pierwszym tygodniu lutego br. Prace remontowe będą realizowane w 2023 r. przez wyłonioną w drodze przetargu firmę po podpisaniu umowy – przekazał Jacek Kowalski, Burmistrz Miasta.
Jednocześnie na nasze pytanie czy istnieje harmonogram czyszczenia studni chłonnych, które w ogromnej mierze odpowiadają za odprowadzanie wodzy, włodarz dodał, że „część prac wykonywana jest cyklicznie z uwagi na problemy występujące na danych ulicach. Pozostałe czyszczenia wykonywane są kiedy zajdzie taka potrzeba”.
Realnie wygląda to tak, że miasto po opadach ratuje się jak może. Już nie raz do pomocy przy wypompowywaniu wody z ulic wzywana była straż pożarna, np. całkiem niedawno interwencja miała miejsce przy ul. Dębowej. Na forum internetowym mieszkańców padła propozycja, by na czas opadów zabezpieczyć się w kajaki…

„Rzeka” płynie ul. Kościuszki przy Zakroczymskiej
Foto: Bartosz Rydliński

Interwencja strażaków z OSP NDM przy ul. Dębowej
fot.: OSP Nowy Dwór Maz.

Pod kałużą jest miejsce parkingowe dla inwalidy
Zdjęcie od czytelnika

GM

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *