MODLIN TWIERDZA. Zapowiadają kolejne murale

2023-05-20 12:42:19

 

Mural upamiętniający wojnę z 1920 roku, który powstał na garażach przy ul. Gen. Ledóchowskiego spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem mieszkańców i turystów. Społecznicy działający w Twierdzy zapowiadają kolejne murale

Jeden z nich ma powstać za sprawą radnych działających w grupie „Zjednoczeni”. Jak zapowiadał radny Marcin Ozdarski prace koncepcyjne już są w fazie końcowej. Mural ma upamiętniać Powstanie Styczniowe. – „Drugi nowodworski mural, powstanie również na budynkach należących do MON – Mural będzie nawiązywał do Powstania Styczniowego i jednej z czołowych postaci Romualda Traugutta. Twierdza Modlin ma również swoje karty powstańcze w historii. W ramach dotacji konkursowej Ministerstwa Obrony Narodowej zorganizujemy panel historyczny, koncert i piknik militarny z udziałem grup rekonstrukcyjnych”. – napisał M. Ozdarski.
Według pierwszych zapowiedzi odsłonięcie muralu miało nastąpić jeszcze w maju br.
Pomalują mur ciepłowni
Kolejny mural ma powstać na ogrodzeniu ciepłowni Veolia. Choć pomysł na pomalowanie płotu, który teraz jest zwyczajnie pomazany, przez „graficiarzy” nie jest nowy, tak wydaję się, że w końcu przyszedł czas na jego realizację. Inicjatorem jest Sebastian Sosiński, dyrektor zarządzający spółki „Modlin sp.z.o.o” wraz z dyrekcją Veoli. Organizatorzy zapytali mieszkańców jakie są ich propozycje, jaka powinna być tematyka muralu, który przecież mały nie będzie. Powierzchnia do pomalowania to blisko 500 m2 ciągnącego się od strony ul. Chrzanowskiego płotu ciepłowni.
Pod postem dot. pomysłów na koncepcję muralu wypowiedziało się ok. 60 osób. Najczęściej powtarzającym się konceptem była postać Gen. Wiktora Thoemmee wraz z żołnierzami z września 1939 roku. Nie zabrakło też pomysłów na stworzenie na murze osi czasu, przedstawiającej najważniejsze wydarzenia dla Twierdzy od czasów napoleońskich do historii współczesnej.
Do tematu powrócimy

MM

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *