Zwycięstwo reprezentacji WOT w konkursie “Historia Żołnierza Polskiego – Armia Krajowa”!

2022-08-30 11:25:32
Drużyna żołnierzy kompanii saperów 6MBOT reprezentująca Wojska Obrony Terytorialnej zwyciężyła w konkursie wiedzy historycznej dla żołnierzy korpusu szeregowych „Historia Żołnierza Polskiego – Armia Krajowa”. Mazowieccy saperzy wykazali się największą wiedzą i umiejętnościami spośród 10 drużyn uczestniczących w konkursie. 

W dniach 24-26 sierpnia w Warszawie odbyła się podróż historyczno-wojskowa “Armia Krajowa” połączona z warsztatami i konkursem wiedzy historycznej dla żołnierzy korpusu szeregowych pn. “Historia Żołnierza Polskiego – Armia Krajowa”. Celem wydarzenia było kształtowanie wartości i postaw patriotycznych, rozwijanie zainteresowań tematyką historyczną oraz popularyzacja dziejów Armii Krajowej, której 80. rocznicę powstania obchodzimy w tym roku. Organizatorem konkursu był Departament Edukacji Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej przy wsparciu Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa.
W wydarzeniu uczestniczyło dziesięć delegacji czteroosobowych wyłonionych w drodze eliminacji spośród korpusu szeregowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, reprezentujących jednostki podległe: Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych (7 drużyn), Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej (1 drużyna), Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej (1 drużyna) i Dowództwu Garnizonu Warszawa (1 drużyna).
Konkurs realizowany 25 sierpnia, podzielony był na dwie części. Pierwsza polegała na rozwiązaniu w określonym czasie testu z pytaniami poświęconymi historii Armii Krajowej. Drugi etap konkursu realizowany był w formie gry miejskiej na terenie Warszawy. Podczas tego etapu drużyny musiały poruszając się pieszo dotrzeć w ciągu niecałych sześciu godzin do dziesięciu wskazanych na mapie miejsc pamięci związanych z Armii Krajową i odpowiedzieć na otrzymane na miejscu pytania dodatkowe. Gra terenowa zakończyła się w Muzeum Wojska Polskiego, gdzie uczestnicy zostali oprowadzeni po ekspozycji przez kustoszy MWP. W dalszej części uczestnicy wzięli udział w warsztatach, po których podzielili się wrażeniami z uczestnictwa w przedsięwzięciu.
Zakończenie konkursu odbyło się uroczyście 26 sierpnia przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie po złożeniu wieńca przez delegację uczestników, Pan Paweł DYCHT, Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji Kultury i Dziedzictwa MON w towarzystwie jury konkursu wręczył uczestnikom pamiątkowe dyplomy oraz wyróżnił zwycięskie drużyny. Delegacja wystawiona przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zwyciężyła konkurs największą liczbą punktów, otrzymując pamiątkową statuetkę przedstawiającą husarza oraz pamiątkowy dyplom. Reprezentację korpusu szeregowych WOT tworzyli żołnierze kompanii saperów 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w składzie: st. szer. Tomasz KOZAKIEWICZ (starszy grupy), st. szer. Rafał DOBROWOLSKI, st. szer. Karol GÓRSKI, st. szer. Jan KRÓLAK.
Po uroczystości uczestnicy przemieścili się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie wzięli udział w lekcji muzealnej podziwiając ekspozycję.
Konkurs stanowił ciekawą formę aktywizacji żołnierzy do pogłębiania wiedzy o bohaterach i dziejach Armii Krajowej oraz aktywną formę ich upamiętnienia. Zwycięstwo drużyny Wojsk Obrony Terytorialnej potwierdziło wysoki poziom wiedzy żołnierzy piątego Rodzaju Sił Zbrojnych na temat żołnierzy i formacji, których tradycje chlubnie kultywują i niewątpliwie było kolejnym przyczynkiem do uzasadnienia, dlaczego żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z dumą noszą w swojej symbolice kotwicę Polski Walczącej.
6 MAZOWIECKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
fot.:  Andrzej Wysocki, klub DGW

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *