Zrób coś szalonego – odważ się na skok tandemowy!

2016-07-27 2:16:01

Jest lato, pora roku, która sprzyja sportom ekstremalnym. Dni są długie, ciepłe, aż chce się zrobić coś szalonego. To świetny czas na skok spadochronowy. Nie wiesz gdzie szukać informacji na ten temat? Już nie musisz szukać! Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Obecnie skok tandemowy jest dostępny w większości ośrodków spadochroniarskich w Polsce.

Każdy kto chce poczuć adrenalinę może wykonać taki skok. Cena nie jest wygórowana. Zdarzają się również promocje, warto śledzić strony internetowe ośrodków spadochroniarskich.

Czy trzeba mieć specjalne przygotowanie?

Otóż nie trzeba. Nie jest wymagana kondycja sportowca. Zwykły przeciętny człowiek może wykonać taki skok o ile nie występują u niego poniższe przeciwwskazania:

  • wrodzona łamliwość kości

  • epilepsja

  • wzrost niej niż 120 cm

  • choroby serca i układu krwionośnego

  • waga powyżej 100 kilogramów

  • niestabilność kręgosłupa

  • choroby układu oddechowego

Jak widać jest to rozrywka prawie dla każdego.

W jaki sposób odbywają się skoki spadochronowe?

Skok tandemowy polega na tym, że biorą w nim udział dwie osoby. Pierwszą z nich jest instruktor, który jest pilotem. Posiada on duże doświadczenie, wykonał kilkaset skoków. Ma ukończone kursy, posiada odpowiednie certyfikaty uprawniające do wykonywania skoków. Drugą osobą jest klient, czyli pasażer. To osoba nie mająca najczęściej żadnego doświadczenia w skakaniu. Oboje są ze sobą połączeni specjalną uprzężą do tandemów. Pilot znajduje się z tyłu pasażera. Ma na swoich plecach spadochron oraz automat dla pełnego bezpieczeństwa.

Skoki spadochronowe najczęściej odbywają się z wysokości 3000 bądź 4000 metrów. To od wybranej wysokości zależy czas swobodnego spadania. Terminem tym określany jest czas od wyskoku z samolotu do momentu otwarcia się spadochronu. Człowiek podczas takiego swobodnego spadania może osiągnąć prędkość nawet 200 kilometrów na godzinę. Jest to najciekawszy i najbardziej emocjonujący moment podczas całego skoku. Czas spadania zależny jest od wysokości z jakiej skaczemy. Dla 3000 metrów wynosi on około 30 sekund, natomiast przy wysokości 4000 metrów jest to nawet 60 sekund.

Po osiągnięciu odpowiedniej wysokości pilot otwiera spadochron. Po tej czynności następuje powolne opadanie w kierunku ziemi. Z reguły trwa ono około kilku minut. Skok kończy się miękkim lądowaniem.

Kiedy skok spadochronowy tandemowy przypadnie do gustu można postarać się o samodzielne zrobienie licencji. Przechodzi się wtedy szkolenie Accelerated FreeFall czyli tak zwany AFF ( przyspieszona nauka swobodnego spadania). Można je wykonać w weekend. Szkolenie składa się z części teoretycznej oraz praktycznej, która obejmuje 7 skoków z wysokości 4000 metrów.

Jakie są koszty szkolenia AFF, a jakie samego skoku tandemowego?

Jednorazowy skok tandemowy to wydatek rzędu 500-600 złotych. Cena ta dotyczy skoku z 3000 metrów. Natomiast skok z wysokości 4000 metrów kosztuje ok. 700-800 złotych. Jest również możliwość wykupienia usługi wideorejestracji. Wykonuje ją dodatkowy instruktor, który wyskakuje przed parą tandemową. Taka usługa to koszt ok 250 zł.

Jeśli chodzi o szkolenia AFF, jest to wydatek około 4000-5000 złotych. Cena zależna jest od wybranego wariantu. Czasem zdarzają się promocje i cena może być wtedy niższa.

Certyfikowany Ośrodek Szkolenia Lotniczego „Skydive” oferuje zarówno skoki tandemowe jak i szkolenia AFF. Swoją siedzibę mają na lotnisku Kruszyn pod Włocławkiem. Oferta oraz formularze rezerwacji są dostępne na stronie internetowej http://skydive.pl.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *