Facebook
ZE SMAKIEM. Stary piernik – od Niebez_Kozery22

2023-11-18 4:45:02

W sumie na ostatnią chwilę, ale zdążyłam. Dzisiaj wlatuje „stary piernik”. Teraz już wiecie skąd się to powiedzenie wzięło, a tak serio poznacie nowe oblicze starego. Będę jak wszyscy, którzy nagle zaczęli robić taki piernik, ale jest to powód do radości. Wracamy do pięknych, polskich tradycji i mamy się czym chwalić. Korzenne ciasta z całego świata mogą klękać przed naszym dojrzewającym piernikiem

Robię go od 5 lat, jeśli nie więcej, zdążył zdobyć swoich fanów. Ciasto najlepiej zrobić po 11 listopada, do 25 listopada najpóźniej (według moich obliczeń). Pieczemy od 7 do 4 dni przed wigilią, do pieczenia jeszcze wrócimy.
Skupmy się na cieście:
● 250g mąki pszennej
● 250g mąki żytniej (pełnoziarnistej, sitkowej, chlebowej dajecie co dostaniecie). Od razu podkreślę, że z braku czasu użyłam mąki orkiszowej jasnej, która też się sprawdzi.
● 1/2 szklanki cukru brązowego (ok 110g)
● 200g miodu akacjowego/mniszkowego/wielokwiatowego
● 100g miodu gryczanego
● 3 łyżeczki sody oczyszczonej
● duża szczypta soli
● 2 małe jajka
● 150g masła
● 60ml pełnotłustego mleka
● 60g przyprawy do piernika(3 paczki, dla ułatwienia jeżeli nie macie doświadczenia w robieniu samemu takiej mieszanki)

Masło, cukier i miód rozpuszczamy w rondlu na małym ogniu. Odstawiamy do wystudzenia. Do misy miksera albo do miski dodajemy wszystkie suche składniki. Mieszamy dokładnie.
Jajka roztrzepujemy z mlekiem. Do mąki dodajemy zawartość rondla, a później jajka z mlekiem. Wyrabiamy niedługo, do połączenia się składników.

Przekładamy w wyparzonego naczynia, albo do glinianego jeżeli posiadacie. Wszystko w tym przepisie jest dopasowane do siebie musicie mi zaufać. Wychodzą też pyszne pierniczki.

Odstawiamy ciasto, przykryte gazą lub ścierką i wracamy do piernika tydzień przed wigilią♥.

Więcej przepisów znajdziesz tutaj – instagram.com/niebez_kozery22

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *