Facebook
ZAKROCZYM. Posadź drzewo na 600-lecie miasta

2022-05-17 3:39:32

Bieżący rok jest wyjątkowym czasem w życiu miasta Zakroczym. Dokładnie 600 lat temu miejscowość otrzymała prawa miejskie. We wrześniu odbędą się centralne obchody upamiętniające to wydarzenie, jednak już od teraz miasto zaprasza do wzięcia udziału w akcji “600 drzew na 600 lecie”

W miniony piątek (13.05) przed południem na Rynku w Zakroczymiu już po raz drugi można było za darmo otrzymać sadzonki kilku gatunków drzew. Do dyspozycji mieszkańców były dęby, wierzby, jarzębiny, klony i jaśminowce.
– To już druga edycja akcji, którą przeprowadzamy tej wiosny. Podczas pierwszego rozdania mieszkańcy odebrali ok. 100 drzewek. Tym razem mamy do rozdania 150 sadzonek. Prócz tego, że nasi mieszkańcy sami sadzą odebrane od nas drzewka na swoich posesjach, pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej robią nasadzenia na terenach należących do gminy. Gównie w pasach dróg, przy szkołach i przedszkolach oraz innych miejscach, które są obecnie rewitalizowane np. ostatnio na ul. Rybackiej. Jesienią będziemy przeprowadzać kolejną edycję i wtedy również zapraszamy po drzewka – powiedział naszej redakcji Artur Ciecierski Burmistrz Zakroczymia, który osobiście rozdawał sadzonki na Rynku.
To świetna inicjatywa, która nie tylko skłania do przypomnienia sobie blisko 1000-letniej historii dziejów miejscowości, ale przyczynia się również do dbałości o środowisko.
Podczas akcji na miejscu spotkaliśmy Wicestarostę Powiatu Nowodworskiego Pawła Calaka, który również odebrał kilka sadzonek. – Chcemy w ten sposób uczcić sześciowiekową historię miasta Zakroczym. Drzewka jeszcze dziś zostaną posadzone przy Zespole Szkół Zawodowych na ul. Górskiej oraz przy Zespole Placówek Edukacyjnych w Nowym Dworze Mazowieckim – przekazał Paweł Calak.
Nasza redakcyjna jarzębina też już została posadzona. Otrzymała imię Honoratka na cześć bł. ojca kapucyna Honorata Koźmińskiego.
Kilkadziesiąt sadzonek jeszcze zostało. Wszystkich zainteresowanych informujemy, że od poniedziałku (16 maja) można je odebrać w siedzibie ZGK w Zakroczymiu przy ul. Parowa Okólna 3 B.

Autorka tekstu i jarzębina “Honoratka”

M.Mianowicz

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *