ZAKROCZYM. Czy PINB stać na samodzielną decyzję?

2020-07-14 12:01:32
Poseł Piotr Uściński ogłosił dobre wieści dla mieszkańców Emolinka i okolicznych wsi. Stojąc przed Powiatowym Inspektoratem Nadzoru Budowlanego pokazał decyzje tego organu z marca br., wedle której burmistrz Zakroczymia ma czas do 2023 roku na wykonanie prac remontowych na terenie Szkoły Podstawowej w Emolinku
W krótkim wystąpieniu poseł połączył tę informację z niedawną decyzją Mazowieckiego Kuratora Oświaty odmawiającą zgody na zamknięcie szkoły i ogłosił, iż dzięki temu szkoła zamknięta nie będzie.

Na facebook`owym profilu p. posła Uścińskiego można przeczytać: PINB przedłużył do 31 sierpnia 2023 roku termin na wykonanie modernizacji budynku szkoły w Emolinku. Liczę więc, że Burmistrz Zakroczymia wykona w tym czasie zalecenia PINB i szkoła będzie mogła funkcjonować jeszcze wiele lat. Panie Burmistrzu, dzięki Prezydentowi  gmina otrzyma 500000 zł. z Funduszu Inwestycji Samorządowych. Proszę Pana, niech Pan przeznaczy część tej kwoty na Emolinek. Albo niech Pan tymi pieniędzmi sfinansuje inne potrzeby gminy, a z innych środków wesprze szkołę. Z góry dziękuję.

Informacja ta wywołała wielkie poruszenie w sieci, a wśród rodziców wręcz entuzjazm. Pod adresem burmistrza padły oskarżenia, że ukrywał przed Radą Rodziców pewne dokumenty.

Czy tak jest w istocie? Niestety, może się okazać, że powstały wybuch radości jest przedwczesny. W piśmie Inspektoratu, które rodzice już w maju otrzymali do wiadomości czytamy o przełożeniu ostatecznego terminu remontu szkoły na 2023 rok. Problem polega na tym, że PINB z końcem czerwca 2020 zakazał użytkowania piwnicy i klatki schodowej i ta decyzja nie została zmieniona.

Medialne zamieszanie skomentował dla nas Artur Ciecierski, burmistrz Zakroczymia:

Decyzja PINB zmieniła źródłową decyzję w taki sposób, że przedłuża się termin wykonania zaleceń z ekspertyzy do 31 sierpnia 2023r. z jednoczesnym wyłączeniem od dnia 27 czerwca 2020r. z użytkowania klatki schodowej i piwnicy do czasu przeprowadzenia remontu. Informowałem o tym na swoim profilu niezwłocznie po uprawomocnieniu się tej decyzji. Decyzja została wykonana, a wskazane obszary wyłączone z dniem 27 czerwca 2020r.

 Ponadto dodaję, że Rada Rodziców otrzymała przedmiotową decyzję PINB. W mediach społecznościowych pojawiają się nieprawdziwe informacje jakoby urząd nie przekazał rodzicom tej decyzji. W załączeniu pismo jako dowód , że rodzice otrzymali decyzję i kiedy ją otrzymali.

 Obecnie procedowane jest przez Ministra Edukacji Narodowej zażalenie gminy na postanowienie Kuratora. Decyzja MEN jeszcze nie dotarła. Jeśli MEN podtrzyma opinię Kuratora to organ prowadzący wespół z dyrektorem szkoły będzie przygotowywał organizację roku szkolnego. W związku z tym, że Rada Miejska w Zakroczymiu na ostatniej sesji odrzuciła wniosek Rady Rodziców w sprawie wyodrębnienia środków na remont szkoły – szkoła od 1.09 będzie funkcjonować na parterze ( 3 sale lekcyjne). Oznacza to nawet trójzmianowość, a także organizację zajęć łączonych zgodnie z rozporządzeniem MEN. Arkusz organizacji szkoły zatwierdzony w maju przewiduje zastosowanie w pełni organizacji zajęć łączonych. Oznacza to wspólne zajęcia dla dzieci z różnych klas na zajęciach takich jak j. polski, matematyka i inne. 

Powstały po wystąpieniu poselskim szum domyka informacja Piotra Uścińskiego, z której wynika, iż jest on świadom stanu faktycznego, gdyż poinformował o złożeniu do nowodworskiego PINB-u prośby o zmianę ostatniej decyzji. Pozwoliłoby to na dalsze funkcjonowanie zarówno klatki schodowej, jak i szkolnej kotłowni.

Piotr Korycki

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *