ZAKROCZYM. Będzie więcej za śmieci

2022-11-21 12:33:32

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Zakroczymiu, radni zdecydują czy podnieść opłatę za odbiór i wywóz odpadów komunalnych. Można spodziewać się, że będzie podwyżka

Od 1.01. 2020 roku mieszkańcy gminy płacą 28 zł miesięcznie za jedną osobę w przypadku zadeklarowania selektywnej zbiórki. Opłata podwyższona, czyli pobierana w przypadku niesegregowania wynosi 84 zł miesięcznie/osobę. W uzasadnieniu do projektu uchwały czytamy: “Wzrost stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od 1 stycznia 2023 r. spowodowany jest podwyższeniem kosztów obsługi systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Przedsiębiorstwa zajmujące się odbiorem i przetwarzaniem odpadów znacząco podniosły ceny za wykonanie usługi. Wzrosty opłat za ww. usługi spowodowany jest podwyższeniem cen, które wzrosły w całym kraju, o czym informował Główny Urząd Statystyczny“.

Gmina na zagospodarowanie i wywóz nieczystości w roku 2023 przeznacza kwotę 1 885 680 zł (brutto). Jedyna oferta, która spłynęła na ogłoszenie opiewa na kwotę 2 177 177,41 zł (brutto) i została złożona przez firmę Partner, która obecnie świadczy usługi dla gminy.

Gmina musi dokładać

W poprzednim roku część kosztów gospodarowania odpadami gmina pokryła ze środków własnych. Z zebranych w 2021 roku opłat od mieszkańców zabrakło ponad 120 tys. Podobnie ma być w roku bieżącym. Jak poinformował Burmistrz Artur Ciecierski, trzeba będzie dołożyć firmie Partner ok. 200 tys. zł z miejskiej kasy. Nie ma jeszcze opublikowanej informacji czy zamówienie będzie udzielone jedynemu oferentowi. Jak się można domyślać, zapewne trwają negocjacje.

Dlatego, by sytuacja przestała się rokrocznie powtarzać, gminni urzędnicy dołożą wszelkich starań, by uszczelnić system gospodarowania odpadami i “wyłowić” właścicieli nieruchomości, którzy złożyli nieuczciwe deklaracje “śmieciowe”.

– Jest to ważne w kontekście uczciwości w stosunku do wszystkich mieszkańców. Pamiętajcie, że jeśli organ sam w wyniku postępowania stwierdzi, że pod danym adresem faktycznie mieszka więcej osób niż zgłoszona w deklaracji, to ustalając opłatę cofnie się zgodnie z ordynacją na 5 lat wstecz – napisał Artur Ciecierski w swoich mediach społecznościowych.

Najbliższa sesja Rady Miejskiej w Zakroczymiu zaplanowana jest na dzień 24.11. br., wtedy dowiemy się o ile więcej mieszkańcy będą płacić za śmieci.

MM
fot.: pixabay

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…