Za te auta kierowcy z Nowego Dworu płacą najdroższe OC. Lista najdroższych w ubezpieczeniu samochodów

2023-04-17 2:52:14

Wszystkie samochody poruszające się po nowodworskich drogach – podobnie jak to dzieje się w całej Polsce – muszą być objęte obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej kierowcy. Jego cena jest zmienna i zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest marka pojazdu. W takim razie które auta są najdroższe w ubezpieczeniu? Przyjrzyjmy się stawkom płaconym przez osoby zmotoryzowane mieszkające w Nowym Dworze.

Różne ceny OC w zależności od marki producenta samochodu

OC jest jedynym obligatoryjnym ubezpieczeniem komunikacyjnym dla wszystkich aut. Właściciel samochodu jest zobowiązany do wykupywania go co roku, tak aby przez cały czas pojazd był nim objęty. W przypadku braku ochrony ubezpieczeniowej nawet przez jeden dzień formalnemu właścicielowi grożą wysokie kary za brak OC, które mogą być jeszcze dotkliwsze, jeżeli auto pozostało bez polisy przez kilka czy tym bardziej kilkanaście dni. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej trzeba więc kupić – to wymagane bez względu na parametry techniczne czy markę producenta samochodu, jednak ona przekłada się na cenę polisy.

Istnieje wiele zmiennych kształtujących wysokość składki ubezpieczeniowej. W celu wyliczenia ceny dla danej osoby towarzystwa biorą pod uwagę dziesiątki czynników, które w różnym stopniu wpływają na koszt OC. Dotyczą one zarówno właściciela (lub właścicieli, jeśli jest ich kilku) i ewentualnie innych kierowców użytkujących auto, jak i samego pojazdu. Wśród danych dotyczących samochodu, które bierze się pod uwagę przy wyliczeniu składki ubezpieczeniowej, znajduje się m.in. marka jego producenta. OC Alfy Romeo może być zatem droższe niż np. dla Fiata, a dla Seata tańsze niż dla BMW. Jak to wygląda w przypadku kierowców z Nowego Dworu?

Najdroższe OC dla aut luksusowych niemieckich producentów

W naszym mieście sytuacja nie odbiega od średniej krajowej i tak jak w przypadku statystyk dla całej Polski, tak i w powiecie nowodworskim najwięcej za obowiązkową polisę komunikacyjną płacą właściciele aut luksusowych marek, np. Lamborghini, Ferrari czy Bentley. Trudno jednak traktować je jako miarodajne, bo liczba tego rodzaju aut jest niezwykle mała, o ile w ogóle występują w naszym mieście. Jak można się dowiedzieć z raportu porównywarki ubezpieczeniowej Rankomat, wśród samochodów użytkowanych przez dziesiątki czy setki tysięcy osób w Polsce najdrożej wypada BMW ze średnią stawką 686 zł. Warto zapoznać się dokładnie z najnowszym raportem, w którym znajdują się też praktyczne porady dla kierowców, np. odpowiedź na pytanie, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu.

Na drugim miejscu sytuuje się włoski producent – Alfa Romeo – z przeciętną ceną na poziomie 621 zł. Na miejscu trzecim i czwartek ponownie niemieckie marki – odpowiednio Mercedes-Benz i Audi ze stawkami 610 zł i 606 zł, a za nimi Mazda (576 zł), Volvo (568 zł) i Volkswagen. Dla porównania, średnio najmniej płaci się za OC dla samochodów marek Dacia (458 zł), Daewoo (458 zł), Suzuki (459 zł), Hyundai (479 zł), Toyota (488 zł) i Nissan (488 zł). Widać więc, że zasadniczo najdroższe w ubezpieczeniu są auta niemieckich producentów kojarzonych z luksusem i sportową jazdą, jak wspomniane BMW, Mercedes i Audi.

Marka producenta auta – jeden z wielu czynników wpływających na cenę OC

Dlaczego dzieje się tak, że za polisę dla niektórych aut trzeba zapłacić więcej niż dla innych? Czy wynika to z faktu, że częściej się psują i kontrolki w samochodzie pokazują na konieczność serwisu? Stan techniczny nie ma tu żadnego znaczenia – liczy się ryzyko ubezpieczeniowe, jakie ponosi towarzystwo udzielające ochrony w ramach OC. Jeżeli uzna, że jest ono wysokie dla danej marki, wzrośnie cena polisy dla wszystkich wyprodukowanych przez nią samochodów. Ocena ryzyka ubezpieczeniowego zależy zaś od statystyk policyjnych – im więcej wypadków, kolizji i stłuczek powodują kierowcy samochodów danej firmy, tym co do zasady OC jest dla nich droższe.

Należy jednak pamiętać, że marka producenta to tylko jedna z wielu i wcale nie najważniejsza zmienna wpływająca na wysokość składki ubezpieczeniowej. Znacznie większe znaczenie w tym kontekście mają bowiem takie czynniki jak np. pojemność silnika pojazdu, historia ubezpieczeniowa czy miejsce zamieszkania właściciela. Jak najbardziej może się zdarzyć zatem tak, że OC dla sportowego BMW, którego właściciel ma pełne zniżki za bezszkodową jazdę, będzie znacznie tańsze niż dla Fiata Pandy należącego do 21-latka dysponującym prawem jazdy od zaledwie miesiąca. Niezależnie od marki producenta pojazdu zawsze warto poszukiwać jak najtańszej oferty obowiązkowego ubezpieczenia, w czym niezwykle pomocne są internetowe porównywarki, takie jak np. https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *