Facebook
Z czym wiąże się wizyta w ekologicznym hotelu?

2022-11-25 12:29:20
Ruch ekologiczny rośnie w siłę i zatacza coraz szersze kręgi. Nie ominął również hotelarstwa. Jak grzyby po deszczu powstają nowe podmioty oferujące swoim gościom wypoczynek w stylu eko. Ekologiczny hotel to raczej nie chwilowa moda, lecz nowe standardy, które oddolnie wyznaczają sami hotelarze, a korzystają na tym wszyscy z przyrodą na czele.

Ekologia wkracza do hoteli

Troska o planetę i racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi już dawno przestały być jedynie niszowym trendem, a stały się koniecznością. Z roku na rok coraz bardziej uświadamiają sobie to zarówno instytucje państwowe, jak i samo społeczeństwo. W naszej przestrzeni życiowej pojawiają się nowe ulepszenia, mające na celu dbanie o środowisko naturalne.

Segregacja odpadów, baterie słoneczne, specjalne pojemniki na zużyte baterie, czy żarówki nikogo już nie dziwią. Nie powinno zatem również dziwić, że coraz więcej hoteli wpisuje się w nową jakość. Ekologiczny hotel – tak z dumą określa się rosnąca liczba podmiotów w tej branży. Faktycznie jest to powód do dumy, ponieważ proekologiczni hotelarze świadomie decydują się na dodatkowy wysiłek, również finansowy, dla dobra nas wszystkich.

Jakie są różnice?

Ekologiczny hotel od zwykłego pozornie niczym się nie różni To jednak tylko pozory. Tych różnic może być naprawdę sporo, w zależności od inwencji i zaangażowania właściciela.  Chcąc dostrzec pierwszą, trzeba spojrzeć do góry. Baterie słoneczne na dachu. Fotowoltaika zwłaszcza w połączeniu z pompą ciepła, to obecnie podstawa. Hotel uzyskuje prąd oraz źródło ciepła bez uszczerbku dla środowiska.

Kolejną oczywistą sprawą jest recykling. Segregacja śmieci zwłaszcza w przypadku dużych obiektów jest szczególnie istotna. Ważna jest zbiórka baterii, których hotel zużywa bardzo dużo, a nawet plastikowych nakrętek. W ekologicznym obiekcie prawdopodobnie spotkamy naturalne kosmetyki, na bazie wegańskich składników. W strefie spa znajdziemy świece z prawdziwego wosku.

Budynek rozświetlają energooszczędne żarówki LED, a personel jest wyszkolony, jak ograniczyć zużycie wody. Na hotelowym parkingu są zamontowane stacje ładowania dla samochodów elektrycznych. Restauracja serwuje ekologiczną, organiczna kuchnię w oparciu o zdrowe, lokalne produkty.

Czego się spodziewać?

W wielkim skrócie – dobrej zabawy i poczucia robienia czegoś pozytywnego dla świata. Ekologiczny hotel nie oznacza gorszej jakości lub dyskomfortu dla gości. Owszem, może nas zdziwić trend picia wody kranowej, zamiast butelkowej lub fakt, że po naszym wyjściu z pokoju dopływ prądu zostaje odcięty, ale pobyt w takim miejscu ma więcej zalet, niż w zwykłym hotelu.

Poza świadomością bycia eko możemy korzystać z lepszej jakości naturalnych kosmetyków, raczyć się pyszną, zdrową kuchnią, a także w trakcie pobytu naładować elektryczne auto, często bez dodatkowych opłat. Wybierając eko hotel, wybieramy bardziej czystą planetę. Obiekty goszczące po kilkaset osób mają dużo większy wpływ na środowisko, aniżeli pojedyncze gospodarstwo domowe. Im więcej hoteli “nawróci się” na ekologię, efekt będzie większy.

– Artykuł sponsorowany

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *