WYWIAD TYGODNIKA. Zamierzam startować na urząd burmistrza
2017-02-03 10:38:10
O powstaniu WORD-u, renowacji grobu Powstańca Styczniowego, remoncie GKO, nowej hali na Osiedlu Młodych, a także o tym, czy mieszkańcy doczekają się nowych iluminacji świątecznych w tym roku, rozmawiamy z burmistrzem Nowego Dworu Mazowieckiego – Jackiem Kowalskim.
Na początku naszej rozmowy chciałbym poruszyć temat, który zniknął w ostatnim czasie. Chodzi o WORD, który miał powstać w Nowym Dworze. Na jakim etapie są sprawy z tym związane?
Z uwagi na to, iż Miasto przystąpiło na terenie, wstępnie przewidzianym na lokalizację WORD, do realizacji inwestycji parkingu P&R, który dla nas i mieszkańców jest inwestycją priorytetową do czasu wykonania projektu parkingu, prace projektowe dotyczące WORD zostały wstrzymane. Niezbędne są również uzgodnienia z właścicielem terenu tj. PKP, które niestety są bardzo trudne i długotrwałe. W momencie zakończenia ww. działań prace nad utworzeniem WORD w Nowym Dworze Maz. zostaną wznowione.
W ubiegłym tygodniu w Modlinie Twierdzy odbyły się uroczystości upamiętniające Powstańców Styczniowych. Rok wcześniej obiecał Pan renowację mogiły, znajdującej się na modlińskim cmentarzu, jednego z nich. Wielu zarzuca Panu, że to tylko obietnice, słowa rzucone na wiatr. Czy w tym roku rozpoczną się prace renowacyjne?
W sprawie renowacji grobu Powstańca Styczniowego na cmentarzu wojennym w Modlinie Twierdzy, posiadamy już wszelkie niezbędne uzgodnienia z Panem Wojewodą Mazowieckim jak również Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Prace przy renowacji grobu zostaną rozpoczęte na wiosnę bieżącego roku.
Nasze miasto osiągnęło kolejny sukces – dostaliśmy dotację na rewaloryzację dawnego Kasyna Oficerskiego w Modlinie Twierdzy. Jaki jest plan, jeśli chodzi o ten obiekt? Kiedy rozpoczną się prace budowlane?
Ponieważ przy wykonaniu inwestycji związanej z GKO będziemy wykorzystywać między innymi środki unijne, musimy działać zgodnie z zapisami zawartymi w dokumentacji aplikacyjnej. Oczywiście na początku zostanie wszczęte postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na wykonanie dokumentacji projektowej oraz wykonawstwo – tzw.: „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonany projekt budowlany będzie podlegał uzgodnieniom oraz akceptacji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytku – to warunek uzyskania pozwolenia na budowę. Po części formalnej rozpoczną się prace budowlane, które w swoim zakresie przewidują: remont dachu, oraz dużej części parteru budynku (holl, klatka schodowa, pomieszczenia po lewej stronie parteru oraz holl na I piętrze). Ponadto przewidziano remont tarasu nad wejściem, zainstalowanie reprezentacyjnego oświetlenia oraz prace z typu „miękkich” z zakresu turystyki tj.: uruchomienie multimedialnego kiosku oraz zorganizowanie konkursu architektonicznego na zaaranżowanie wnętrza przeznaczonego na strefę zabawowo-rekreacyjną.
Szacowanie nawet przybliżonego terminu rozpoczęcia prac byłoby w tym momencie wróżeniem z fusów, ponieważ doświadczenie podpowiada nam, że wszystko uzależnione będzie od przebiegu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Mamy jednak nadzieję, że termin lipiec 2017 będzie miesiącem rozpoczęcia prac.
5 stycznia otwarta została nowa hala sportowa na Osiedlu Młodych. Jak ocenia Pan tę inwestycję?
Jest to prawdopodobnie największy kubaturowy budynek pasywny w Polsce, co oznacza, że zostały w nim zastosowane nowoczesne technologie związane z oszczędnością energii. Wszyscy jesteśmy dumni z tego osiągnięcia. Obecnie czekamy na pełne uruchomienie i jakiś czas pracy hali, w którym będziemy mogli docenić jej wartość.
Za spóźnienia wykonawca musiał zapłacić miastu karę umowną. Ile ta kara wynosiła? Z czego wynikały spóźnienia?
Miasto, zgodnie z zapisami Umowy, obciążyło firmę PRO INVEST Arkadiusz Nagięć kwotą 4 405 387,68 złotych tytułem kar umownych za zwłokę w wykonaniu przedmiotu umowy. Kwota obciążenia wynika z następującego wyliczenia: 18 988 740,00 (wartość umowy) x 116 dni (ilość dni zwłoki) x 0,2% (kara za każdy dzień) = 4 405 387,68 zł. Kwota 1 102 279,35 została zarachowana na poczet naszego zobowiązania wynikającego z faktury końcowej a pozostałą kwotę 3 303 108,33 zł wykonawca był zobowiązany wpłacić na nasze konto, czego nie uczynił. Kancelaria Prawna w imieniu Miasta Nowy Dwór Mazowiecki złożyła do sądu pozew o zapłatę kar umownych.
Pod koniec 2016 roku radni przyjęli budżet na 2017 rok. Co jest pańskim priorytetem, jeśli chodzi o ten rok?
Ponieważ jest to już prawdopodobnie ostatni okres finansowania naszych przedsięwzięć z pieniędzy Unii Europejskiej budżet nastawiony jest na ten właśnie cel. Zadania przewidziane w programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, czyli części środków unijnych, które są rozdysponowane na różne inwestycje między innymi na naszym terenie oraz korzystanie z innych możliwości pozyskania środków zewnętrznych to jest priorytet obecnego budżetu.
Z czego jest Pan zadowolony, jeśli chodzi o to, co udało się zrobić w mieście w roku poprzednim?
Poprzedni rok był, jak do tej pory, najbardziej udanym pod względem wartości przeprowadzonych inwestycji infrastrukturalnych. Dokończyliśmy wielkie dzieła: ulicę Modlińską i Warszawską oraz halę na Osiedlu Młodych. Łącznie z innymi pracami to bardzo duże obciążenia dla naszego małego miasta i ekipy naszych fachowców. To się udało i to z czego się najbardziej cieszę to sprawność nowodworskiej administracji, naszych specjalistów i urzędników. To naprawdę był trudny rok, któremu wspólnie podołaliśmy. Dzięki temu nasze miasto zmieniło się nie do poznania.
Chciałbym zapytać o sprawę, która wywołała wśród naszych czytelników fale oburzenia.
Chodzi tu o iluminacje świąteczne. Mieszkańcom się one znudziły. Czy jest szansa na coś nowego w tym roku?
Proszę wybaczyć, ale fala oburzenia w związku z iluminacjami świątecznymi to chyba nie jest określenie adekwatne do sytuacji. W każdym razie do nas ta fala nie dotarła. Ale jeśli mieszkańcy mają taką wolę to z pewnością przeznaczymy w tym roku środki na zakup takich iluminacji. W związku z dużymi wydatkami inwestycyjnymi w 2016r. trudno było je wygospodarować.
W przyszłym roku odbędą się wybory samorządowe. Zamierza Pan po raz kolejny startować na urząd burmistrza? Jeśli tak, to czy obawia się Pan tego, co działo się przed referendum w ubiegłym roku?
Oczywiście zamierzam startować na urząd burmistrza. Największą zachętą dla mnie w tej sprawie jest właśnie wynik referendum, a zwłaszcza reakcja mieszkańców na zachowanie organizatorów referendum.
Co sądzi Pan o planach partii rządzącej, jeśli chodzi o dwukadencyjność? Obawia się Pan, że jeżeli ten pomysł wejdzie w życie, nie będzie mógł Pan po raz kolejny startować na urząd burmistrza?
Na razie ten temat znajduje się w sferze medialnej. Jak wejdzie do obiegu prawnego będzie się można do tego ustosunkować.
Na koniec chciałbym poinformować Pana, że został Pan nominowany w naszym plebiscycie w kategorii „Samorządowiec Roku”. Dlaczego nasi czytelnicy powinni głosować na Pana?
Sądzę, że Czytelnicy doskonale wiedzą na kogo głosować i nie trzeba ich do tego specjalnie namawiać.
ADAM BALCERZAK
a.balcerzak@nowodworski.info
3 komentarze
Witam
Plan przebudowy ulicy Modlińskiej i Warszawskiej powstał już w latach 60-tych i miał na celu odsunięcie ruchu od części zabytkowej miasta.Obecnie tej zabudowy już nie ma i to pana zasługa
Może czas wrócić do Stanisławowa
Witam
Plan przebudowy ulicy Modlińskiej i Warszawskiej powstał już w latach 60-tych i miał na celu odsunięcie ruchu od części zabytkowej miasta.Obecnie tej zabudowy już nie ma i to pana zasługa
Nitk na ludzi z układu już nie zagłosuje.