WYWIAD TYGODNIKA. Myślę, że mam z czego czerpać
2021-05-28 11:01:44
Ośrodek Kultury Pompa w Pomiechówku przechodzi od kilku miesięcy sporo personalnych zmian. Jak obecnie działa i co nas czeka na kulturalnej scenie Pomiechówka? Rozmawiamy z nową dyrektor placówki – Anną Kutkowską
Małgorzata Mianowicz: Pani dyrektor, na pewno niektórzy mieszkańcy będą zaskoczeni, bo pamiętają panią z ekranu telewizji? Zatem proszę powiedzieć kim jest Anna Kutkowska?
Anna Kutkowska: Po pierwsze i dla mnie najważniejsze to to, że jestem szczęśliwym człowiekiem. Mamą dwójki cudownych dzieci, osobą dojrzałą i świadomą tego, co chcę w życiu robić.
MM: Jaka droga prowadziła panią do tego momentu?
AK: Z wykształcenia, tego pierwszego, jestem aktorką po wrocławskiej szkole teatralnej, właściwie krakowskiej, bo Wrocław jest filią szkoły z Krakowa. Potem skończyłam jeszcze podyplomowo roczne dziennikarstwo. Następny etap to Zarządzanie w Kulturze na Uniwersytecie Warszawskim, również podyplomowo. Ja odeszłam trochę od mojego wyuczonego zawodu, bo bardziej mnie ciągnęło w kierunku reżyserii. Założyłam 6 lat temu Stowarzyszenie i pod jego skrzydłami prowadzę różne grupy teatralne. Jest to teatr obrzędowy, grupy dla seniorów, jak również dla dzieci i młodzieży. Sama reżyseruję spektakle, z którymi odwiedzamy różne festiwale w całej Polsce i nie ukrywam, że z powodzeniem. Moi podopieczni osiągają naprawdę spore sukcesy. W międzyczasie skończyłam dwuletni kurs dramy, poza tym jestem instruktorem tańca ludowego, posiadam też międzynarodową licencję BODYART, czyli połączenie jogi, tai-chi i qigong.
MM: Bardzo wszechstronne jak na jedną osobę. Zatem w jaki sposób chciałaby Pani przenieść swoje doświadczenia na pomiechowski grunt?
AK: Myślę, że mam z czego czerpać. Doświadczenie, które zdobyłam w moim Stowarzyszeniu Sama Kultura pozwoli mi na zaangażowanie lokalnej społeczności w działania, które możemy wspólnie organizować również w Pomiechówku. Poza tym forma Stowarzyszenia pozwala na pozyskiwanie środków zewnętrznych przeznaczonych dla organizacji pozarządowych i będę się o nie starała, zresztą robię to cały czas.
MM: A przyglądała się Pani dotychczasowym działaniom prowadzonym w GOK Pomiechówek?
AK: Oczywiście i oceniam je bardzo pozytywnie. Bardzo podoba mi się Art Bazar i Teatralka i zapewniam, że oba projekty będą kontynuowane. Od września ruszą zajęcia teatralne. Wraca do nas Pani Janina Patocka, która prowadziła Desę i dalej będziemy współpracować. Mam zamiar rozwinąć grupy teatralne we wszystkich przedziałach wiekowych. Chwilę musimy na to poczekać, by odpowiednio się przygotować i zaczniemy nabory ogłaszać od września.
MM: Jaka jest aktualna oferta, którą realizuje ośrodek po zniesieniu obostrzeń?
AK: Wszystkie prowadzone dotychczas zajęcia stałe zostały wznowione. Są indywidualne lekcje pianina, śpiewu, zajęcia taneczne dla dzieci i teraz rusza plastyka oraz ceramika zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Co ciekawe, prowadzimy też zajęcia taneczne dla przyszłych młodych par, które chcą się nauczyć pierwszego weselnego tańca. Ruszyły zajęcia ruchowe „zdrowy kręgosłup” z elementami jogi dla dorosłych. Swoje spotkania wznowił Chór Cantate Domino oraz Zespół Saletra. Odbywają się też spotkania miłośników gier planszowych. Serdecznie zapraszamy.
MM: Zbliżają się wakacje. Na jakie atrakcje mogą liczyć okoliczne dzieciaki, które dotychczas bardzo chętnie korzystały z aktywności w ramach akcji letniej?
AK: Tuż po naszym spotkaniu mam następne poświęcone właśnie temu tematowi. Spotykam się ze wszystkimi kierownikami jednostek organizacyjnych w gminie, czyli trzema szkołami z Pomiechówka, Goławic i Orzechowa. Ja będę koordynatorem całego przedsięwzięcia, nie mniej każda szkoła będzie miała swoje zadania do wykonania. Planujemy, żeby przez pierwsze dwa tygodnie wakacji każda szkoła zorganizowała na swoim terenie tzw. półkolonie. Dzieci będą dowożone na wakacyjne atrakcje transportem gminnym i przez cały dzień będą miały zorganizowane różne formy aktywności pod okiem wykwalikowanych instruktorów. Na pewno wykorzystamy tutejszą wewnętrzną infrastrukturę, czyli wycieczki do Parku Doliny Wkry, parku linowego, zajęcia w bibliotece lub u nas w ośrodku. Od godz. 7.30 do godz. 16.30 chcielibyśmy zapewnić dzieciom dzień pełen atrakcji. Pomiechowska akcja lato, której nazwa to „KOSMOS NAD WKRĄ” będzie bezpłatna, rodzice jedynie zapłacą za wyżywienie i ewentualne dodatkowe wycieczki. Dodam jeszcze, że zależy nam bardzo, by po czasie izolacji, po lekcjach zdalnych uaktywnić jak największą grupę dzieci i młodzieży, by mogli razem ze sobą przebywać i cieszyć się przede wszystkim swoim towarzystwem. Co ważne, w akcję będą zaangażowani nasi nowi instruktorzy, którzy od września będą na stałe prowadzić zajęcia w ośrodku. Chciałabym, żeby już teraz mogli zaprezentować się dzieciom i zainteresować ich swoimi pomysłami. Wraz z dyrektorem biblioteki, Panią Ewą Mróz planujemy, by tematycznie podczas Akcji lato oprzeć się o twórczość Stanisława Lema z uwagi na przypadającą w tym roku setną rocznicę urodzin pisarza. Dlatego będzie futurystycznie, kosmicznie i odlotowo. O wszystkich szczegółach będę mogła poinformować po spotkaniu z dyrektorami.
MM: Widziałam już plakaty zapowiadające wydarzenia dla mieszkańców, które odbędą się jeszcze przed wakacjami. Czy może Pani przybliżyć naszym czytelnikom co będziecie organizować?
AK: Jak tylko zniesiono najostrzejszy reżim sanitarny postanowiliśmy zorganizować dwie akcje: dla mam i dla dzieci. A to wszystko z powodu zbliżającego się Dnia Matki i Dnia Dziecka. Dlatego już 29 maja o godz. 15 zapraszamy wszystkie zainteresowane mamy do wzięcia udziału w warsztatach twórczych z wyplatania makramy. Zapewniamy wszystkie materiały oraz świetną atmosferę. Mam nadzieje, że pogoda nam pozwoli i zorganizujemy je na świeżym powietrzu w formie pikniku. Warsztaty są nieodpłatne. Natomiast 1 czerwca razem z biblioteką organizujemy na dziedzińcu ośrodka dzień dziecka. Jedną z atrakcji będą warsztaty sitodruku, dlatego zachęcamy, by dzieci zabrały ze sobą bawełniane koszulki albo płócienne torby, na których będą mogły wydrukować swój własny wzór lub napis. Będą pyszne lody i mnóstwo różnych atrakcji.
MM: Czy budżet przeznaczony na działalność GOK na to pozwoli? Jaka jest wysokość środków przeznaczonych przez gminę na ten rok?
AK: Na chwilę obecną gmina przyznała nam 350 tys. zł.
MM: Na terenie gminy działa kilka świetlic wiejskich. Czy przewiduje Pani współpracę z sołtysami i osobami, które aktywnie działają w swojej miejscowości?
AK: Bardzo chciałabym zapoznać się po kolei ze wszystkimi sołectwami i zaproponować działania, które wspólnie będziemy mogli przeprowadzać. Bardzo chętnie i sprawnie poruszam się w obszarze folkloru. Rękodzieło, twórczość ludowa, to jest to czym dysponują lokalne społeczności, niestety bardzo często ich dzieła trafiają do szuflady. Zależy mi, by korzystać z bogactw i różnorodności regionu i otworzyć furtkę dla osób, które swoją pasją mogą zarazić innych. Jeszcze jednym z moich pomysłów jest zorganizowanie cyklicznego festiwal filmowego w Pomiechówku. Zainspirowała mnie do tego informacja, że reżyser Stanisław Bareja często spędzał wakacje w Pomiechówku i było to jego ulubione miejsce na wypoczynek. Jednak to plan na dalszą przyszłość.
MM: Jak na dzień dzisiejszy wygląda obsada kadrowa GOK?
AK: Na etacie w tej chwili jest 6 osób. Nastąpiły pewne zmiany kadrowe, odeszła pani Marlena Dziedzic-Nawrocka, doszła do nas jedna młoda, bardzo zdolna osoba, a od września wraca z urlopu wychowawczego pani Edyta Malinowska. Na chwilę obecną uważam, że obsada jest wystarczająca – do tych, którzy są na stałe dochodzi jeszcze cała kadra współpracujących z nami instruktorów.
MM: Bardzo dziękuję za rozmowę. Witam serdecznie w nowym miejscu i życzę powodzenia.
Małgorzata Mianowicz
(wywiad ukazał się w Tygodniku Nowodworskim nr 21,
data wyd. 25.05.2021r.)