Wyrobienie paszportu w Nowym Dworze Mazowieckim krok po kroku

2022-11-18 10:33:56

Mieszkasz w Nowym Dworze Mazowieckim i zamierzasz wyrobić paszport, bo planujesz wyjazd zagraniczny? A może masz już ten dokument i zbliża się jego termin ważności? W obu tych przypadkach przydadzą Ci się praktyczne informacje, dzięki którym sprawnie i szybko przygotujesz się do złożenia wniosku.

Nowy Dwór Mazowiecki – gdzie udać się, by wyrobić paszport?

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie https://paszporty.com.pl/, jeśli chcesz wyrobić paszport, musisz udać się do najbliższego punktu paszportowego, ponieważ w Nowym Dworze Mazowieckim żadna taka instytucja nie działa. Najbliższe terenowe biuro paszportowe znajduje się w Legionowie (ul. Piłsudskiego 41) oddalonym od Nowego Dworu Mazowieckiego o około 20 km. Punkt jest otwarty w:

  • poniedziałki od 8:00 do 17:45,
  • pozostałe dni tygodnia od 8:00 do 15:45.

Biuro przyjmuje interesantów bez konieczności wcześniejszego zarezerwowania terminu wizyty, ale na miejscu obowiązuje system numerkowy. Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę czasu, zdecyduj się na rezerwację wizyty online na konkretną godzinę. W razie potrzeby w urzędzie dowiesz się, w jakich państwach polski dokument jest uznawany – możesz uzyskać wiarygodną odpowiedź np. na pytanie, czy do Egiptu potrzebny jest paszport.

Jak przygotować się do złożenia paszportu?

Aby złożenie wniosku w punkcie paszportowym przebiegło sprawnie i bez komplikacji, odpowiednio się do tego przygotuj. O czym pamiętać?

  • Zrób zdjęcie do paszportu. Jeśli chcesz użyć już zrobionej fotografii, upewnij się, że spełnia ona wymogi i została wykonana nie później niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.
  • Zapoznaj się z szablonem wniosku – dzięki temu szybciej wypełnisz go na miejscu i ewentualnie przygotujesz sobie niezbędne informacje.
  • Sprawdź dostępne ulgi – wybierz najkorzystniejszą i przygotuj dokumenty potwierdzające prawo do skorzystania z niej.
  • Wydrukuj potwierdzenie płatności – jeśli zdecydowałeś się na przelew online.

Oprócz tego sprawdź godziny pracy urzędu i bieżące ogłoszenia – czasem zdarzają się dni, w których wnioski nie są przyjmowane (np. zmiana systemu informatycznego). W dodatku zarezerwuj sobie czas na wizytę, bo wniosek i dokumenty musisz złożyć osobiście. Na jak długi czas dokumenty jest wydawany? Kiedy paszporty są unieważniane? Standardowo po 10 latach, jednak decyzją sądu może to nastąpić szybciej, np. wobec podejrzanego, któremu zakazano wyjazd zagranicę.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Niezależnie od tego, czy zamierzasz wyrobić dokument o skróconym okresie ważności (czyli paszport tymczasowy – najważniejsze informacje na paszporty.com.pl), musisz przygotować:

  • poprawnie i czytelnie wypełniony wniosek,
  • wspomniane wcześniej potwierdzenie zapłaty,
  • dokument potwierdzający prawo do skorzystania z ulgi (jeśli możesz z jakiejś skorzystać),
  • dokument potwierdzający tożsamość – dowód osobisty lub używany dotychczas i ważny paszport.

Czasem składa się również formularze wymagane w konkretnych sytuacjach (typu ślub za granicą). Chodzi tu np. o przygotowanie odpisu polskiego aktu małżeństwa czy poświadczenia obywatelstwa polskiego.

Jak przebiega wizyta w urzędzie?

Jeśli zdecydowałeś się na zapłatę za paszport online, możesz udać się od razu do odpowiedniego biura, żeby złożyć wniosek. Zgromadzone dokumenty przedstawia się pracownikowi urzędu, a ten weryfikuje ich prawdziwość i sprawdza poprawność. Następnie pobiera się od interesanta odciski palców, ponieważ paszport jest dokumentem biometrycznym (więcej na ten temat na stronie https://paszporty.com.pl/co-to-jest-paszport-biometryczny/). Przed wyjściem z punktu upewnij się, że otrzymałeś potwierdzenie złożenia wniosku oraz wypełniłeś zgodę na przesłanie wiadomości e-mail lub SMS z informacją o możliwości odebrania nowego dokumentu.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…