Wylot z Modlina czy Okęcia? Jak wybrać lotnisko, z którego zaczniesz podróż

2023-05-04 10:14:09

Mieszkańcy Nowego Dworu Mazowieckiego, którzy planują podróż samolotem, mają do wyboru niezwykle szeroką i łatwo dostępną siatkę połączeń. Mogą bowiem zdecydować się na wylot zarówno z pobliskiego lotniska w Modlinie, jak i nieco bardziej oddalanego, ale wciąż znajdującego się blisko portu w Okęciu. Na które rozwiązanie postawić i czym się kierować przy wyborze lotniska?

Siatka połączeń

Porównując oferty obu portów lotniczych, warto zacząć od analizy aktualnej siatki połączeń. Nie da się ukryć, że pod tym względem zdecydowaną przewagę ma Okęcie, z którego można dostać się na każdy kontynent. Już sam fakt, że jest to największe lotnisko w Polsce obsługujące najwięcej pasażerów w kraju, podpowiada o skali jego działalności. Z portu imienia Fryderyka Chopina operuje wiele najbardziej renomowanych linii o globalnym zasięgu, jak np. Turkish Airlines, SAS, Swiss, Qatar Airways, KLM, British Airways, Norwegian czy oczywście polski LOT.

Wymienieni operatorzy z powodzeniem realizują loty we wszystkie strony świata. Dzięki temu z Okęcia można sprawnie dotrzeć np. do Chin, Australii, Indii, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii czy Japonii. Z największego polskiego portu operują również tanie linie lotnicze, jednak skala ich działalności jest nieco ograniczona, szczególnie jeśli chodzi o irlandzki Ryanair. Pełną parą na Okęciu pracuje natomiast obsługa Wizz Air – taniej linii lotniczej, która najwięcej połączeń z Polski realizuje właśnie stąd. Warto nadmienić, że oferty w aplikacji węgierskiego przewoźnika są dostępne w niższych cenach dla osób mających dostęp do WIZZ Discount Club.

Dostępność tanich lotów

Jak już wspomnieliśmy, obecność najpopularniejszego w Europie lowcostowego przewoźnika – Ryanair – jest na Okęciu mocno ograniczona. W 2023 r. irlandzka linia lotnicza z największego polskiego lotniska realizuje tylko kilka połączeń, podczas gdy z Modlina można dolecieć z nią do ponad 50 miast w Europie, Afryce i Azji. Pod tym względem podwarszawskie lotnisko zlokalizowane w Nowym Dworze Mazowieckim ma przewagę, jednak trzeba pamiętać, że nie lata stąd Wizzair. Firma operuje bowiem z Okęcia, co należy uznać za jego przewagę nad Modlinem, ponieważ węgierska linia oferuje tak samo bogatą siatkę połączeń jak Ryanair. Podsumowując, jeśli chodzi o obecność niskokosztowych przewoźników, wynik zestawienia obu portów lotniczych można uznać za remisowy.

Ceny biletów

O ile pod względem różnorodności i bogactwa siatki połączeń zdecydowaną przewagę nad Modlinem ma Okęcie, o tyle w przypadku cen biletów sytuacja wygląda inaczej. Jak można się domyślać, lokalizacja portu lotniczego im. Fryderyka Chopina wraz z jego rozbudowaną infrastrukturą i szeroko zakrojoną skalą prowadzonej działalności przekładają się na wyższe ceny biletów. Linie lotnicze operujące z Okęcia muszą płacić większe opłaty lotniskowe, co wprost przekłada się na proponowane przez nie ceny biletów.

Najlepszym potwierdzeniem przewagi cenowej Modlina nad lotniskiem położonym w samej Warszawie jest porównanie cen biletów do Alicante. Loty do tego hiszpańskiego miasta są realizowane przez Ryanair zarówno z Okęcia, jak i Modlina. Podróż z Nowego Dworu Mazowieckiego w dniach 10-18 maja 2023 r. kosztuje ok. 830 zł w przypadku Modlina i aż 1330 zł przy wylocie z Okęcia.

Dojazd

Z punktu widzenia mieszkańców Nowego Dworu Mazowieckiego niewątpliwie zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest wylot z Modlina. Powód jest oczywisty: znacznie bliższa odległość niż do Okęcia. Oczywiście nawet na lotnisko im. Fryderyka Chopina osoby mieszkające w Nowym Dworze Mazowieckim mogą się dostać w krótkim czasie, jednak wymaga to już skorzystania z własnego auta czy przewoźników kolejowych albo autobusowych.

Podsumowując, z perspektywy mieszkańców naszego miasta wybór pomiędzy Modlinem a Okęciem pozostaje uzależniony przede wszystkim od kierunku podróży oraz indywidualnych preferencji dotyczących dojazdu i ceny. Planując dalekie i wygodne wycieczki do odległych krajów, optymalnym rozwiązaniem jest wylot z portu Chopina, podczas gdy osoby poszukujące tanich i nieodległych, przede wszystkim europejskich lotów powinny najpierw sprawdzić aktualne oferty przewoźników kursujących z Modlina.

Na marginesie warto zaznaczyć, że po kupnie biletu na wszelki wypadek lepiej mieć go ze sobą w formie wydruku niż polegać wyłącznie na urządzeniu elektronicznym, które może przecież się wyczerpać, zepsuć, zgubić czy zablokować. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak odblokować telefon Samsung lub innej marki, zajrzyj do linkowanego artykułu.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *