Wały pójdą do remontu

2017-07-31 9:04:02

Rusza przygotowanie rozbudowy oraz remontu wału przeciwpowodziowego Wisły na długości prawie 19 km na odcinku Jabłonna-Nowy Dwór Mazowiecki. 

Po przebudowie wały przeciwpowodziowe mają spełniać warunki I klasy ważności budowli hydrotechnicznych. O wadze tego przedsięwzięcia świadczy rozległość obszaru, jaki dzięki niemu zostanie ochroniony – jest to dolina o powierzchni ponad 6 800 ha, sięgająca aż po Warszawę.

Inwestycja jest kosztowna i czasochłonna, a w jej finansowanie włączyło się wiele samorządów. Województwo Mazowieckie zabezpieczyło na ten cel 500 tys. zł, powiaty legionowski i nowodworski po 150 tys. zł, gmina Jabłonna i miasto Nowy Dwór Mazowiecki – 250 tys. zł, miasto Legionowo i gmina Wieliszew – 100 tys. zł.

Wspólne działania samorządów, dotyczące przebudowy wałów, rozpoczęły się już w styczniu ubiegłego roku. To właśnie wtedy Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie poinformował o znowelizowanej ustawie, która umożliwiała finansowanie tego typu przedsięwzięć również ze środków budżetowych powiatów, miast i gmin.

W maju Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie ogłosił przetarg na przygotowanie dokumentacji. Po zakończeniu procedury zostanie podpisana umowa, natomiast marszałek Adam Struzik wyznaczy termin podpisania porozumienia finansowego pomiędzy Województwem Mazowieckim i pozostałymi samorządami, które zadeklarowały swój udział.

red/http://www.powiat-legionowski.pl

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *