W Starostwie nie powstanie punkt paszportowy

2022-08-22 4:15:25

Po rozpoczęciu remontu w budynku Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Mazowieckim na internetowe „salony dyskusyjne” powrócił temat terenowego punku paszportowego. Czy jest szansa, by przy okazji remontu zorganizować biuro paszportowe w mieście?


Obecnie nie ma w Polsce przepisów, które nakazywałyby obywatelom korzystać z konkretnych miejsc, gdzie mogą złożyć wniosek o paszport. Brak jest rejonizacji i każdy może złożyć dokumenty w punkcie, który sobie wybierze. Na terenie województwa Mazowieckiego jest obecnie około 20 lokalizacji, w których urzędnicy zajmują się sprawami paszportowymi. Najbliżej Nowego Dworu są zlokalizowane punkty w Legionowie i Łomiankach. Jak się okazuje, zainteresowanie okolicznych mieszkańców jest ogromne. W biurze paszportowym w Legionowie zostały wprowadzone specjalne limity. Dziennie biuro przyjmuje 30 osób, które składają wniosek o paszport i 50 osobom jest w stanie paszport wydać. Petenci stoją w kilkugodzinnych kolejkach. Czy w takiej sytuacji nie jest zasadne stworzenie kolejnego punktu w okolicy, który mógłby rozładować natłok i ułatwić obywatelom zdobycie dokumentu?
Radna Anna Małecka poruszała temat na sesji Rady Powiatu w czerwcu br.
Na sesji w czerwcu zapytałam, czy jest szansa, aby w Nowym Dworze Mazowieckim powstał punkt paszportowy? W odpowiedzi usłyszałam od Pana Przewodniczącego Rady Powiatu, że w powiecie nowodworskim jest małe zapotrzebowanie na paszporty, najbliżej mamy dwa punkty: w Łomiankach i w Legionowie. Jest to decyzja Wojewody. Pan Starosta potwierdził informację, że kilka lat temu, po analizie liczby zainteresowanych nowym paszportem, decyzję podjął Wojewoda. Starosta ma porozmawiać na ten temat na najbliższym spotkaniu z Wojewodą lub dyrektorem wydziału – napisała radna.

Nie nasza decyzja, a Wojewody

W rozmowie telefonicznej ze Starostą Powiatu Nowodworskiego Krzysztofem Kapustą, dowiedzieliśmy się, że prace remontowe rozbudowy biura obsługi klienta w budynku starostwa nie obejmują stworzenia pomieszczeń na punkt paszportowy.
Jest to decyzja Wojewody Mazowieckiego, który wydał kilkadziesiąt pozwoleń na prowadzenie terenowych biur paszportowych w województwie mazowieckim. Są to lokalizacje w dzielnicach stolicy lub miastach, które mają ponad 50 tys. mieszkańców. Nasze miasto posiada za małą liczbę mieszkańców, żeby biuro paszportowe miało u nas powstać. Władze wojewódzkie nie widzą uzasadnienia dla takiej decyzji. Jako Starostwo nie będziemy wychodzić z inicjatywą powstania punktu paszportowego, choćby z powodów finansowych – wyjaśnił nam Krzysztof Kapusta.
Zatem mieszkańcom Nowego Dworu i okolic, nie pozostaje nic innego jak po paszport udać się np. do Ciechanowa, Ostrołęki, Radomia lub Warszawy, w której obecnie działa 9 punktów.

GM

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *