Facebook

W czyje ręce trafi szkoła?

2016-06-23 11:07:53

Według plotek Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Władysława Sikorskiego od września ma przejść w ręce Gminy Pomiechówek. Czy to już koniec zamieszania wokół szkoły?

Od kilku lat gmina Pomiechówek walczy – na razie bezskutecznie – o przejęcie od starostwa Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Władysława Sikorskiego. Władze gminy jednak nie zamierzają się poddawać i w maju tego roku również wystosowali pismo do Starostwa Powiatowego z prośbą o przejęcie szkoły.

Sieć edukacyjna
Władze gminy chcą stworzyć kompleksowy plan kształcenia. Sieć edukacyjna miałaby obejmować wszystkie fazy – od przedszkola do szkół ponadgimnazjalnych. Przekazanie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Władysława Sikorskiego miałoby uchronić przed konsekwencjami przemian. Nieoficjalnie mówi się, że do budynku ZSP miałoby być przeniesione gimnazjum.

Długa droga do szkoły
Wójt Dariusz Bielecki wystosował prośbę o przejęcie szkoły wraz z infrastrukturą towarzyszącą na rzecz gminy Pomiechówek. W odpowiedzi Rada Powiatu poinformowała wójta, by ten jednoznacznie określił elementy, jakie miałyby wejść w skład “infrastruktury towarzyszącej”. Informacja potrzebna była do dokładnej wyceny szkoły i terenów do niej przylegających.
Wartość całej placówki określono na ok. 7 mln zł. Starostwo zaznacza jednocześnie, że przekazanie Zespołu Szkół należy uzależnić od wcześniejszego przekazania dróg powiatowych na rzecz gminy. Według radnych powiatowych – te nie spełniają warunków.

Negatywne nastroje w szkole
Dyrekcja ZSP również wysłała pismo do starostwa z prośbą o jak najszybsze rozwiązanie sprawy, gdyż cała sytuacja negatywnie wpływa na morale pracowników i wizerunek szkoły. Poprosiła również o możliwość zorganizowania spotkania w placówce władz powiatu i gminy Pomiechówek z pracownikami.
Niestety do tej pory spotkanie nie doszło do skutku, co pogorszyło nastroje. W otwartym liście pracowników można przeczytać, że zaistniała sytuacja rodzi obawy zarówno pracowników, jak i uczniów, rodziców oraz kandydatów do szkoły.

Niejasna przyszłość
Cała sytuacja męczy i urzędników, i osoby związane ze szkołą. Wśród zainteresowanych tematem krążą pogłoski, że ZSP już od września tego roku przejdzie w ręce gminy. Jednak w liście otwartym dyrekcja prosi przedstawienie planu, jakie Starostwo Powiatowe ma na dalszy rozwój szkoły. Zarzuca również, że społeczność szkolna jest pomijana przy negocjacjach przejęcia placówki. Jakie będą losy placówki? Do tematu powrócimy.

Konrad Ruciński

Podobne artykuły

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…