Facebook
Uwaga na kieszonkowców!

2017-10-31 2:33:41

Nowodworska policja apeluje do wszystkich mieszkańców naszego powiatu, aby uważali na kradzieże kieszonkowe. Proceder dokonywany jest przede wszystkim w środkach komunikacji miejskiej i placach targowych.

Kieszonkowcy działają przeważnie w grupach kilku osobowych; mogą wśród nich być dzieci lub kobiety, często elegancko ubrani. Szczególnie łatwo ofiarami złodziei padają mężczyźni, trzymający portfele w tylnej kieszeni spodni oraz kobiety z torebkami przewieszonymi przez ramię. Niestety, w ostatnim czasie policjanci odnotowali na terenie powiatu przypadki takich kradzieży.

Pamiętajmy, aby pieniądze (szczególnie większą gotówkę) nosić w kilku różnych miejscach – w ten sposób, jeżeli nawet złodziej nas okradnie, nie utracimy wszystkich pieniędzy. W miejscach zatłoczonych trzymajmy torebkę (zamkniętą!) przed sobą tak, aby mieć nad nią stałą kontrolę (dotyczy to również plecaków – torebek). Nie nośmy portfeli w tylnych kieszeniach spodni (głównie panowie), gdyż jest on niewątpliwą zachętą dla złodzieja.

Zwracajmy też uwagę na nasze kieszenie i torebki – szczególnie wtedy, gdy nagle wokół nas zrobi się tłoczno, a z sytuacji nie wynika, aby ten tłok był konieczny. Otwierając portfel, nie prezentujmy całej jego zawartości, a zabierając ze sobą na zakupy czeki, nie przechowujmy ich razem z dokumentami.

Nie należy również trzymać portfela w reklamówce lub koszyku, gdyż są one wtedy łatwym łupem dla złodzieja. Jeżeli korzystamy z karty bankomatowej pamiętajmy o tym, że numeru PIN nie wolno zapisywać na tej karcie; najlepiej po prostu go zapamiętać. Jeśli natomiast mamy kłopoty z zapamiętaniem numeru PIN, należy zapisać go na kartce i dobrze schować, ale nie tam gdzie trzymamy również kartę bankomatową.

Jeśli już padłeś ofiarą kieszonkowa, natychmiast udaj się do najbliższej jednostki policji. Jeżeli nie będziesz mógł przyjść, zadzwoń. Funkcjonariusze przyjadą do Ciebie.

Pamiętaj – im dłużej będziesz zwlekać, tym trudniej będzie policji złapać sprawcę. Pomyśl, że może on okraść inne osoby.

Zachowuj spokój, skoncentruj się na rzeczowym opisaniu szczegółów zdarzenia, które mogą mieć znaczenie dla postępowania policji.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *