Uwaga na “FAŁSZYWYCH WNUCZKÓW”

2017-04-18 2:09:16

Nowodworska Policja po raz kolejny apeluje do wszystkich osób w podeszłym wieku, aby nie dały się oszukać “FAŁSZYWEMU WNUCZKOWI”.

Metoda “na wnuczka” charakteryzuje się tym, że przestępca podaje się za Twojego krewnego. Dzwoni, usiłuje Cię przekonać, że rozmawiasz ze swoim wnukiem, siostrzeńcem lub krewną. Rozmowę prowadzi tak, by przekonać Cię, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Oszuści, to nie tylko mężczyźni! W ostatnim czasie na terenie gm. Leoncin w taki sposób usiłowano oszukać 86-letnią kobietę.

Pod pozorem niepowtarzalnej okazji (np. promocja w sklepie, okazyjny zakup mieszkania), lub nagłego nieszczęścia (np. wypadek samochodowy, porwanie, choroba, problemy finansowe),  przestępca zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową.

Oszust prosi o przygotowanie gotówki do odbioru z mieszkania ofiary lub wykonanie przelewu na konto bankowe, albo nawet wspólne wyjście do oddziału banku, aby wypłacić pieniądze z konta.

W większości przypadków oszust podsyła “zaufaną osobę” mówiąc, że nie może po pieniądze przyjechać osobiście, ale za chwilę przyjedzie po nie jakiś znajomy.

Ofiara, wierząc, że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie,  zostaje okradziona.

W ostatnim czasie o takim procederze przekonała się 86-letnia mieszkanka gm. Leoncin. Oszuści podszyli się pod wnuczkę, która rzekomo miała spowodować wypadek drogowy i potrzebuje 50 tyś. na kaucję. Na całe szczęście 86-latka zweryfikowała informację z rodziną i o całej sprawie zawiadomiła policję.

Pamiętaj!

1. Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.

2. Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.

3. Zawsze potwierdzaj “prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.

4. Wszelkie telefoniczne prośby, w tym z zagranicy o pomoc, grożą utratą pieniędzy.

5. Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję.

KPP Nowy Dwór

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *