Facebook

Urządzanie łazienki – od czego zacząć – poradnik!

2018-09-20 10:57:04

Aranżacja łazienki nie należy do łatwych zadań. To miejsce, w którym liczy się przede wszystkim funkcjonalność. Do tego dochodzą specyficzne warunki i spory nakład finansowy. Żeby urządzić wygodne pomieszczenie, powinieneś określić swoje potrzeby. Podpowiadamy, od czego zacząć!

 

Zacznij od projektu

Urządzanie łazienki zaczyna się od projektu pomieszczenia. Powinno się określić, w jakiej stylistyce chcemy zaaranżować wnętrze. Określa się w nim także, jakie sprzęty chcemy w niej umieścić i jakich materiałów wykończeniowych użyć. Najlepiej stworzyć projekt na papierze, uwzględniając wymiary całej łazienki i dopasować do metrażu poszczególne urządzenia. Planując wnętrze zadbaj o pozostawieniu wolnej przestrzeni. Swoboda ruchu potrzebna jest wokół miejsc takich jak umywalka, wanna czy sedes. Należy także pamiętać, że gniazdka powinny znajdować się daleko od wanny i umywalki.

Jakie kolory?

Zanim zakupimy poszczególne elementy wyposażenia, powinniśmy wybrać kolorystykę. Zdecydowane barwy mogą oddawać charakter, ale nadmiar jest przytłaczający. Szczególnie w łazience należy pamiętać o umiarze. Nie powinno się zestawiać ze sobą dwóch wyrazistych kolorów. Do wzorzystej podłogi obierz gładką ścianę, natomiast do zdobionej ściany jednolitą podłogę.

Ostatnio dużą popularnością wnętrzarską cieszą się łazienki o spokojnej, stonowanej kolorystyce. Łączenie różnych odcieni jednej barwy pozwala uzyskać poczucie ładu. Szczególnie w małych pomieszczeniach dobrze wybierać jasne kolory – optycznie powiększają przestrzeń.

Wanna czy prysznic

Weź pod uwagę preferencje użytkowników. Dysponując małym metrażem, wybierz kabinę prysznicową. Prysznic pozwala oszczędzić trochę miejsca, a szybkie kąpiele czas i wodę. Jeśli natomiast masz trochę większą łazienkę i nie wyobrażasz sobie życia bez wanny, dobrym rozwiązaniem będzie instalacje parawanu prysznicowego. Pozwoli połączyć dwie funkcje, bez zajmowania dodatkowego miejsca.

Wyposażenie

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia, poza ubikacją czy prysznicem jest umywalka. Umywalki do łazienki powinny zapewniać komfortowe użytkowanie. Na jej użyteczność wpływ mają odpowiednie wymiary. Zbyt mała będzie po prostu niewygodna, zbyt duża niefunkcjonalna. Optymalna umywalka klasyczna lub meblowa ma szerokość 60 do 70 cm. Głębsze miski minimalizują ryzyko zachlapania. W tej kwestii jest jedna zasada – im wyższa umywalka, tym misa powinna być głębsza. Wybierając meble łazienkowe, kieruj się takimi cechami jak odporność na wilgoć, brud i zarysowania. Meble powinny pomieścić wszystkie potrzebne sprzęty czy akcesoria. Szczególnie w małych łazienkach bardzo ważne jest odpowiednie zagospodarowanie miejsca. Oszczędność przestrzeni gwarantują np. wysuwane szafki pod umywalką.

Instalacja urządzeń

Umiejscowienie elementów łazienki zależy od pionów kanalizacyjnych. Urządzenia z odpływem powinny być umieszczone jak najbliżej pionu. Sedes nie dalej niż 1m, odległość brodzika nie powinna przekraczać 3m. Zbyt daleko oddalone urządzenia należy umieścić na podeście, aby rury odpływowe miały odpowiedni spadek.

Wentylacja

Podczas urządzania łazienki pamiętaj o wentylacji. Jest niezbędna do usuwania zanieczyszczeń z mieszkania. Łazienka jest pomieszczeniem o wysokiej wilgotności, dlatego zła wentylacja przyczynia się do powstawania uciążliwych grzybów i pleśni. Aby zapobiegać przykrym konsekwencją, od pokoju powinien być odprowadzony kanał wywiewny z kratką wentylacyjną. Prawidłową wentylację wspierają także drzwi. Najlepiej, jeśli zawierają otwory i otwierają się na zewnątrz.

Po wstępnym zaplanowaniu łazienki pomyśl o tym, jakie materiały wybrać. Pamiętaj, że funkcjonalna przestrzeń jest sumą przemyślanych decyzji.

Comments

comments

1 komentarz

  1. Magda odpowiedz

    U mnie najważniejsze było aby mieć przy lustrze dwie umywalki i udało się znaleźć mieszkanie z odpowiednio dużą łazienką 🙂 Niestety nie zmieścił się bidet ale nasz projekt przewidział i to – mamy deskę myjącą uspa zamontowaną na toalecie, całkiem niezłe rozwiązanie. I oczywiście duża wanna. Jedynie kolory nam się zmieniły. Miała być biała łazienka z czarnymi detalami, ale nie było płytek które chcieliśmy i wyszła czerwień. Całkiem fajnie połączenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…