Facebook

Ubezpieczenie zdrowotne a praca za granicą

2018-09-20 5:26:27

Co roku wiele Polaków wyjeżdża do pracy zagranicą. Nawet jeśli są wystarczająco sprawni i nie chorują na przewlekłe choroby, powinni zadbać o swoje zabezpieczenie. Koszt leczenia choroby w obcym państwie mógłby się okazać dużym wydatkiem dlatego, jeśli wyjeżdżasz do pracy za granicą, nie zapominaj o ubezpieczeniu.

 

Praca za granicą

Wielu Polaków wyjeżdża za granicę do pracy tymczasowej. Nie dotyczy to tylko młodych osób bez zatrudnienia, ale także osób starszych, które czują się na siłach pracować fizycznie. Praca fizyczna to każda praca, w której zamiast wysilania umysłu wykorzystuje się siłę mięśni. Polacy za granicą najczęściej podejmują się prac tymczasowych, takich jak praca przy zbiorze warzyw i owoców, praca w fabrykach, prace dla osób z odpowiednim fachem czy przy budowie dróg. Jednym z cieszących się popularnością zawodów jest opieka nad osobami starszymi. Korzystając ze sprawdzonych firm zatrudniających, możesz liczyć na zapewnione ubezpieczenie zdrowotne i opłacanie składek ZUS.

Dla kogo ubezpieczenie?

Ubezpieczenie zdrowotne przyda się każdej osobie, która przekracza granicę. Podczas krótkich wyjazdów wystarcza wykupienie polisy turystycznej, ale jeśli planujesz dłuższy pobyt poza krajem, takie rozwiązanie może być nieopłacalne. Polisa gwarantuje pokrycie kosztów leczenia za granicą, leczenia po wypadku, a także medyczny transport do kraju. Przy wyborze polisy konieczne jest wskazanie, że wyjeżdża się w celach zarobkowych. Dzięki temu polisa pokryje wydatki związane z leczeniem po wypadku w pracy.

Karta EKUZ

Wyjeżdżając do pracy za granicę, warto wyrobić darmową Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Przysługuje każdemu ubezpieczonemu w Narodowym Funduszu Zdrowia i zapewnia możliwość korzystania z publicznej służby zdrowia na takich samych warunkach jak obywatele danego kraju Unii Europejskiej. Karta obowiązuje także w Norwegii, Szwajcarii, Islandii i Księstwie Lichtensteinu. Osoby zatrudnione za granicą, które podlegają polskiemu prawu, również mogą wnioskować o wyrobienie dokumentu. Z karty EKUZ można korzystać do określonego terminu. Dla przykładu czas ważności karty dla emerytów wynosi 5 lat, natomiast dla bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy – 2 miesiące. Należy jednak uwzględnić, że każdy kraj ma własne zasady udzielania świadczeń medycznych. EKUZ nie pokrywa dodatkowych opłat za leczenie, prywatnych wizyt w niepublicznych placówkach zdrowia czy transportu medycznego do Polski.

Emerytura i Renta

Legalna praca za granicą jest wliczana przez ZUS przy ustalaniu prawa do emerytury i renty. Natomiast prawo do ubiegania się o emeryturę i rentę w kraju zatrudnienia zależy od długości stażu. Jeśli byłeś zatrudniony co najmniej przez rok i spełniasz wszystkie warunki określone przez przepisy danego państwa, możesz złożyć wniosek o wypłatę świadczenia. Emerytura obywatela jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej składa się z części, które wypracował w poszczególnych krajach.

Praca fizyczna, nawet w przypadku osoby zdrowej, stwarza większe ryzyko wypadków. Ubezpieczony wyjazd do pracy zapewnia ochronę przed wysokimi kosztami leczenia za granicą.

 

Comments

comments

1 komentarz

  1. Katarzyna odpowiedz

    Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, z jakimi kosztami wiąże się wspomniany w artykule jednym zdaniem transport medyczny. Tymczasem chodzi tutaj często o setki tysięcy złotych. Dlatego przed każdym wyjazdem, niezależnie długim czy krótkim, warto kupić ubezpieczenie turystyczne.
    Katarzyna
    ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…