Facebook
TWIERDZA MODLIN. Burmistrz w ogniu pytań

2020-08-25 1:11:55

11 sierpnia br. w Szkole Podstawowej w Modlinie Twierdzy miało miejsce emocjonujące spotkanie mieszkańców Osiedla nr 6 z burmistrzem Jackiem Kowalskim i radnymi miasta Agnieszką Kowalską, Justyną Paszkowską i Marcinem Ozdarskim. Rozmawiano głównie o obiecanych remontach, ale też o wielu innych sprawach nurtujących mieszkańców

Caraki Story

Przypomnijmy, że w sierpniu 2018 roku, burmistrz Jacek Kowalski informował o pozyskanych środkach unijnych na rewitalizację budynków komunalnych. Wysokość dofinansowania pozyskanego w ramach działania 6.2 rewitalizacja obszarów zmarginalizowanych RPOWM 2014 – 2020, wynosi 5 100 065, 43 zł.

Remonty bloków komunalnych w mieście rozpoczęły się już na wiosnę i prace aktualnie trwają w kilku lokalizacjach. Natomiast w Twierdzy do chwili obecnej nie działo się nic, stąd burmistrz Jacek Kowalski dostał się pod ostry ogień pytań mieszkańców. Przypominamy również, że do chwili obecnej zostało rozpisanych 9 przetargów na wyłonienie wykonawcy prac zaplanowanych w 10 lokalizacjach w Twierdzy. Ostatnie posiedzenie komisji przetargowej odbyło się 7 sierpnia br. Członkowie komisji dokonali otwarcia ofert i zapoznali się z warunkami, które przedstawili oferenci na remont dachu i wykonanie węzła centralnego ogrzewania. Przetarg nie został unieważniony jak poprzednio, pomimo że kwoty zaproponowane przez potencjalnych wykonawców przekraczają budżet zabezpieczony przez miasto na realizację zadania. Jest to kwota ponad 3,6 mln zł natomiast oferenci proponowali wykonanie prac budowlanych za kwoty przekraczające budżet co najmniej o milion złotych.
– Rozszerzyliśmy zakres prac budowlanych nie tylko o remonty części wspólnych, ale też prace w poszczególnych lokalach polegające na podłączeniu kaloryferów. Rozszerzenie zakresu prac i wzrost cen, który nastąpił w ciągu dwóch lat od pozyskania dotacji spowodował, że udział środków miasta w zadaniu będzie większy. Oceniam, że będzie to mniej więcej po połowie. Sami postanowiliśmy wykonać dokumentację techniczną, a jak państwo wiecie wszelkie prace remontowe w Twierdzy muszą być prowadzone pod pieczą konserwatora zabytków, co znacznie wydłuża czas na realizację – wyjaśniał zebranym burmistrz.

-W ostatnim przetargu zgłosiły się trzy firmy, pomiędzy które podzielimy pracę w poszczególnych budynkach. Takie rozwiązanie spowoduje, że pracę będą prowadzone równolegle we wszystkich obiektach, co skróci czas remontów – dodał Jacek Kowalski. Lokatorzy byli zainteresowani głównie tym, czy będą musieli zakupić opał na zimę. Niektórzy mówili, że nie mają gdzie trzymać węgla, bo komórki lokatorskie są w opłakanym stanie. Burmistrz niestety nie pocieszył mieszkańców.

-Na razie nie mamy w planach remontów komórek. Póki co, najważniejsze są zadania rozpisane w przetargu. W związku z tym, że budowlańcy będą mogli wejść na plac budowy najwcześniej w połowie września, a zakres prac jest dość spory, można się spodziewać, że remonty zakończą się najwcześniej w połowie lutego. Dlatego sugeruję, żeby na ten sezon jeszcze opał zakupić. Odpinanie kaloryferów może nastąpić w styczniu lub lutym, ale będziemy rozmawiać z każdym blokiem indywidualnie i ustalać w jakim terminie może nastąpić to chwilowe odłączenie – odpowiadał włodarz.

Zwróciliśmy się z zapytaniem do Naczelnik Wydziału Projektów Infrastrukturalnych Pani Hanny Owockiej o udzielenie informacji jakie kwoty będą musiały być zadysponowane przez miasto, by ostatni przetarg doszedł do skutku i kiedy faktycznie mogą rozpocząć się prace budowlane.

-Oferty zostały otwarte i komisja przetargowa zapoznała się z ich treścią. W chwili obecnej trwają pracę komisji, by uszczegółowić, uzupełnić dokumentację i zdecydować komu i jakie zadanie zlecimy. Do końca bieżącego tygodnia powinny zapaść ostateczne decyzje – odpowiedziała naczelnik.

Będziemy dopytywać o szczegóły w Urzędzie Miasta i informować na bieżąco o decyzjach, które żywo interesują mieszkańców bloków komunalnych w Twierdzy Modlin.

Kasyno, a w nim kino

Burmistrz poinformował zebranych o mocno skrystalizowanych planach rewitalizacji kasyna oficerskiego, którego remont został wstrzymany dwa lata temu. Również w tej sprawie odbyła się w piątek, 7 sierpnia komisja przetargowa, która dokonała otwarcia ofert na dokończenie remontu. Wpłynęło aż 8 ofert od wykonawców, które również w tym przypadku znacznie przekraczają zakładany przez miasto budżet. Kwoty zaproponowane przez wykonawców są wyższe od 4 aż do 24 mln złotych niż kwota, która zamawiający ma zamiar przeznaczyć na sfinansowanie zadania.

-Jak państwo wiecie była prawie dwuletnia przerwa ze względu na wycofanie się firmy, która wcześniej wygrała przetarg. Udało im się zrobić dach w GKO i oczyścić elewację. Wykonawcy najprawdopodobniej doszli do wniosku, że koszt dalszego remontu jednak przerasta ich możliwości i że nie doszacowali inwestycji. Dlatego po pewnym czasie sami wyprosiliśmy ich z placu budowy. Potem prawie rok trwał proces odzyskiwania dokumentacji technicznej. Po jej odzyskaniu zaktualizowaliśmy dokumenty, by podnieść funkcjonalność części kinowej. Wcześniej planowane było kino studyjne, aktualizacja polega na unowocześnieniu infrastruktury kinowej do warunków, które akceptują dystrybutorzy filmów, tak by móc wyświetlać wszystkie nowości. Będą parkingi, plac zabaw na zewnątrz, a w środku muzeum, sala kinowa i strefa gastronomiczna. Prace przy rewitalizacji potrwają co najmniej półtora roku, ale warto poczekać, by obiekt cieszył nie tylko oko. Jego funkcjonalność ma służyć na lata, dlatego kosztorys został podwyższony dość sporo – objaśniał burmistrz.

Tematów poruszanych na zebraniu było dużo więcej. Od pleśni i grzybów na ścianach po brak kontenerów do segregacji śmieci, brak oprysków przeciw komarom, zepsutym chodnikom, nieobecnym zraszaczom czy opieszałości w działaniach Zakładu Budynków Komunalnych. Całość zebrania była transmitowana na żywo i jest cały czas dostępna na profilu facebookowym Marcin Ozdarski Radny Miasta Nowy Dwór Mazowiecki. Będziemy temat monitorować i informować o postępach prac komisji przetargowej, a co za tym idzie o harmonogramie i kosztach prac remontowych zapowiedzianych przez władze miasta.

M. Mianowicz

 

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *