Tak walczyli żołnierze “Roja”. Obchody rocznicy ich ostatniej bitwy
2017-06-22 4:30:59
W Popowie Borowym k. Nasielska odbyły się uroczystości upamiętniające poległych Bohaterów Niezłomnych – żołnierzy z oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. “Rój”.
Mowa o plutonowym Władysławie Grudzińskim ps. „Pilot”, starszym strzelcu Kazimierzu Chrzanowskim ps. „Wilk”, starszym strzelcu Czesławie Wilskim ps. „Brzoza”, „Zryw” oraz starszym strzelcu Hieronimie Żbikowskim ps. „Gwiazda”.
Wśród przybyłych gości był bratanek por. Romana Dziemieszkiewicza ps. „Pogoda” i st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” – Marek Dziemieszkiewicz.
Pierwsza część uroczystości odbyła się na polu przy przydrożnym krzyżu w Popowie Borowym – jedynym miejscu upamiętnienia czwórki poległych, gdyż do tej pory pomimo upływu 67 lat od tego tragicznego wydarzenia ich szczątki spoczywają w nieznanym miejscu. Przed godz. 12.00 wartę przy krzyżu objęli żołnierze z 2. Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu.
– Żołnierze wyklęci walczyli z militarnego punktu widzenia bez szans, ale składali swe życie w sprawie im drogiej i świętej – Ojczyźnie: wolnej od obcego najeźdźcy czy okupanta, który choćby nie wiem jak przebiegle łgał, że przyniósł wolność, w rzeczy samej przyniósł zniewolenie – mówił w czasie Mszy św. ks. kan. Roman Bagiński, ekonom diecezji płockiej. – Tych ofiar nie wolno nam zmarnować, nie wolno o nich zapomnieć ani o nich milczeć – dodał.
Po Mszy św. odbył się Apel Pamięci, a pod krzyżem złożono kwiaty. Druga część uroczystości miała miejsce na placu przy Szkole Podstawowej w Popowie Borowym. Jako pierwsza wystąpiła Nasielska Orkiestra Dęta. Następnie mieliśmy okazję wysłuchać koncertu patriotycznego pt. „Polskie drogi do Wolności” w wykonaniu zespołu „Sonanto”.
Druga część uroczystości miała miejsce na terenie Szkoły Podstawowej w Popowie Borowym. W programie znalazł się m.in. występ artystyczny oraz prelekcja historyczna pt. „Skąd Wyście, Niezłomni?”.
Ważnym punktem uroczystości był Piknik Militarny – Drogi Żołnierzy Niezłomnych, który stanowił żywą lekcję historii. Wśród atrakcji pikniku znalazły się m.in. eksponaty związane z Armią Krajową i Żołnierzami Niezłomnymi, sprzęt obozowy, broń i ekwipunek, wyposażenie wojskowe, zabytkowe pojazdy, polska armata i strzelnica sportowa ASG,.