Tabliczki ostrzegawcze

2022-08-26 8:43:59

Wielokrotnie podczas spaceru czy podczas jazdy samochodem widzimy różnorodne tabliczki ostrzegawcze. Zwracają one naszą uwagę, budują w nas pewną niepewność i zwątpienie, ponieważ zaczynamy bardziej zważać na swoje ruchy i bardziej wytężamy swój umysł. Tablice ostrzegawcze możemy spotkać najczęściej na drodze, w miejscach szczególnie niebezpiecznych czy przy skrzyżowaniach, nie są to jednak ich jedyne zastosowania. Możemy znaleźć je również przy gospodarstwach, w budynkach lub przy terenach prywatnych, na które nie ma prawa wejść bez pozwolenia żadna osoba. Ich zastosowań jest jednak o wiele więcej niż nam się wydaje.

Do czego służą tabliczki ostrzegawcze?

Służą one przede wszystkim jak sama ich nazwa mówi do ostrzegania. Przed czym ostrzegają nas takie tabliczki? Przed możliwymi do wystąpienia niebezpieczeństwami, przestrzegają nas przed możliwymi wypadkami czy zagrożeniami dla naszego organizmu. Widząc tabliczkę ostrzegawczą musimy więc zachować szczególną ostrożność, musimy podnieść próg naszej uwagi tak, aby dostatecznie szybko być w stanie zareagować na niebezpieczeństwo. Użycie ich wiąże się ściśle z BHP (Bezpieczeństwo i higiena pracy), czyli ze zbiorem zasad dotyczących bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy, żeby uniknąć jakichkolwiek urazów czy śmierci. Jednak takich tabliczek nie zauważymy tylko podczas pracy, możemy znaleźć je już praktycznie w każdym miejscu, ponieważ istnieją strony internetowe, na których znajdziemy indywidualne tabliczki informacyjne na zamówienie w oparciu o przedstawiony projekt. Możemy wywiesić taką tabliczkę np. z napisem “”Zakaz wstępu”” czy “”Groźny pies”” – ma ona poinformować obcą osobę, że nie życzymy sobie jej wejścia na nasz teren czy, że na naszej posesji jest pies, który może zrobić krzywdę obcemu.

Tabliczki w gospodarstwie rolnym

Przebywając na wsi w gospodarstwie rolnym często możemy zauważyć wiele informacji dotyczących zwierząt czy zakazu wejść do pewnych budynków gospodarskich, takich jak kurnik, chlewnia czy obora. Widząc takie tabliczki ostrzegawcze, nie możemy wejść do takiego typu budynków bez osoby upoważnionej do wejścia czy bez pozwolenia, ponieważ nie znamy dokładnie panujących tam warunków, zasad, do których musimy się dostosować czy nie mamy odpowiedniej odzieży ochronnej. Musimy także zachować ostrożność wobec zwierząt gospodarskich, ponieważ nie funkcjonujemy z nimi na co dzień, więc możemy zrobić im niechcący krzywdę. Tabliczki ostrzegawcze chronią przede wszystkim nas, jak i zwierzęta czy inne osoby przebywające w danym budynku przed wypadkami mogącymi wyniknąć z wtargnięcia na tereny niebezpieczne nieprzeszkolonych odpowiednio osób.

Ubarwienie tabliczek ostrzegawczych

Z pewnością barwa takich tabliczek musi zwracać naszą uwagę, musi być to kolor bardzo rzucający się w oczy. Najczęściej są to barwy żółte z czarną czcionką, czerwone z białą czcionką, ciemnozielone czy ciemnoniebieskie z białymi napisami. Czcionka jest zawsze pogrubione i całość zapisana jest wielkimi literami. Całość łącznie z barwą, jak i napisami czy pogrubieniem sprawia, że tabliczki rzucają nam się w oczy, dlatego też jesteśmy w stanie zachować pewien dystans i większą rozwagę. Barwy wpływają na nasz mózg tak, że koncentruje się on na wypatrzeniu zagrożenia czy na większej koordynacji ruchów.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *