Studenci-seniorzy skończyli wakacje

2015-10-17 6:12:51

2 października w sali nasielskiego kina zabrzmiało radosne, studenckie “Gaudeamus igitur”. W ten sposób zainaugurowano nowy rok akademicki na Nasielskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku (NUTW)

NUTW działa w Nasielsku od dwóch lat. Przez ten czas uczelnia dla seniorów była filią Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od tego roku będzie samodzielną placówką, a  jednostką, która jej patronuje jest Fundacja “Bądźmy Razem”

Przez dwa lata LUTW pomagał nasielskiej uczelni powstać i nabrać “życiowego” doświadczenia. Teraz uznano, że NUTW może już działać samodzielnie i podejmować zadania, jakie stoją przed tego typu placówkami.

Usamodzielnienie się nie oznacza zakończenia współpracy między nasielską, a legionowską placówką. Ta będzie trwała nadal – nasielski uniwersytet będzie korzystał z bogatego dorobku LUTW i wzorował się na jego doświadczeniach.

Pierwsze doświadczenia w tej kwestii już są. Inauguracyjny wykład na spotkaniu wygłosił dyrektor LUTW, dr Roman Biskupski. Mówił w nim o polityce państwa wobec seniorów. Uroczystość uświetnił też występ wspaniałego chóru “Belcanto” pod dyrekcją maestro Marka Pawłowicza.

Na nasielską inaugurację przybyli też studenci legionowskiego UTW, a także studenci z Nowego Dworu, Serocka, Świercz i Nowego Miasta. NUTW współpracuje z seniorami z Domu Pomocy Społecznej im. JPII i Domu Dziennego Pobytu w Nasielsku, działającego przy MOPS. Delegacje tych placówek także przybyły na inauguracyjne spotkanie.

Sala kina była wypełniona po brzegi. Wśród gości dostrzegliśmy proboszcza nasielskiego ks. kan. Tadeusza Pepłońskiego, samorządowców gminnych i powiatowych z panią starostą Magdaleną Biernacką i burmistrzem Nasielska Bogdanem Ruszkowskim na czele.

Swoją obecnością uroczystość zaszczyciła pani senator Anna Aksamit, nasielszczanka z urodzenia i pani poseł Jadwiga Zakrzewska – mocno związana z Nowym Dworem i ziemią zakroczymską, w skład której wchodził Nasielsk. Obydwie panie kandydują do tych struktur także w najbliższych wyborach, jakie odbędą się 25 października. Do sejmu kandyduje również wymieniona wcześniej pani starosta nowodworski Magdalena Biernacka, mieszkanka Nasielska.

Wszystkich obecnych serdecznie powitały: pani prezes nasielskiej Fundacji Teresa Skrzynecka i jej zastępczyni we władzach uczelni pani Hanna Wróblewska.

Po wspomnianym wykładzie inauguracyjnym dra Romana Biskupskiego i występie chóru Belcanto okolicznościowe życzenia złożyli zaproszeni goście. Następnie zaprezentowano też propozycje programowe, które będą realizowane w nowym roku akademickim. Oficjalną część uroczystości zakończył występ zespołu seniorów z Płońska o wdzięcznej nazwie “Wiecznie młodzi”. Potem były jeszcze długie studentów rozmowy przy kawie i herbacie.

Andrzej Zawadzki

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *