Stany Zjednoczone z Nowego Dworu. Jak dostać się do USA?

2023-04-27 11:15:04

Stany Zjednoczone są obecnie dostępne dla Polaków jak nigdy wcześniej. Wprowadzenie naszego kraju na listę państw obsługiwanych w ramach ruchu bezwizowego sprawiło, że formalności stały się znacznie prostsze. Mimo to pewne procedury obowiązują. Jakie? Czytaj dalej i dowiedz się już teraz.

Zanim jednak przejdziemy do omówienia samych formalności związanych z podróżą do Stanów Zjednoczonych, zastanówmy się, jak się tam w ogóle dostać. Niezależnie od tego, do jakiego konkretnie stanu czy miasta się udajesz, zdecydowanie najlepszą i najpopularniejszą formą transportu jest samolot. W gruncie rzeczy nie ma innego wyboru, bo podróż morska trwa dłużej i jest droższa. Jeśli chodzi o połączenia lotnicze, mieszkańcy Nowego Dworu Mazowieckiego mają dwie możliwości: znajdujące się nieopodal lotnisko Modlin lub położony nieco dalej, bo w południowo-zachodniej części Warszawy największy port lotniczy w Polsce – Okęcie.

Na które rozwiązanie się zdecydować? Lecieć z Modlina czy Okęcia? Odpowiedź powinna mieć indywidualny charakter i zależeć od Twoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Jeżeli liczy Cię dla Ciebie wygoda i dysponujesz odpowiednim budżetem na bilet w wysokości 3000-4000 zł, wybierz bezpośredni transfer samolotem polskiego przewoźnika LOT, który wylatuje z Okęcia. Gdy poszukujesz zaś oszczędności i kwestie finansowe odgrywają dla Ciebie ważniejszą rolę, rozważ podróż z przesiadką w Londynie, Amsterdamie czy Frankfurcie, dokąd dolecisz tanimi liniami. Jeśli już wiesz, jak i gdzie na majówkę, wakacje czy innego urlop do USA zamierzasz się wybrać, możesz przejść do załatwiania formalności. Kupno biletu to tylko jedna, mało wymagająca procedura, bo jest ich więcej.

Formalności przy wylocie do Stanów Zjednoczonych

Mimo że podróż wiąże się z określonymi wymaganiami i procedurami, to warto mieć świadomość, że i tak są one znacząco ograniczone w porównaniu z formalnościami, które obowiązywały przed przystąpieniem Polski do programu bezwizowego. Gdy wiza do USA była wymagana, nie tylko trzeba było przejść więcej procedur, ale też ponieść większe koszty związane z uzyskaniem zgody na wjazd do kraju ze stolicą w Waszyngtonie. Jak sytuacja wygląda obecnie?

Dzisiaj wiza co prawda nie jest konieczna, ale i tak trzeba dokonać rejestracji w systemie ESTA. To Elektroniczny System Autoryzacji Podróży, który w całości jest przeznaczony do obsługi online. Nie ma więc obowiązku osobistego stawiania się w żadnym urzędzie i wszystkie sprawy da się załatwić drogą internetową. To bardzo wygodne rozwiązanie wymagające jedynie wypełnienia formularza na stronie WWW ESTA, w którym należy podać następujące informacje:

  • dane personalne – imię i nazwisko, numer PESEL, imiona rodziców, data i miejsce urodzenia, kraj pochodzenia,
  • numer i czas obowiązywania dokumentu paszportowego,
  • numer telefonu, adres poczty e-mail, fizyczny adres zamieszkania,
  • dane karty kredytowej, z której będzie można pobrać opłatę.

Z jakim kosztem wiąże się wnioskowanie o zezwolenie na podróż do USA? Po akceptacji wniosku z karty kredytowej zostanie pobrana kwota 14 dol. W przeciwnym razie, czyli w przypadku niezaakceptowanego wniosku koszt wyniesie 10 dol. Co ważne, odmowa być nieuzasadniona, lecz istnieje możliwość starania się o zezwolenie kolejny raz. Z kolei zaakceptowana zgoda na wjazd na teren USA obowiązuje przez 2 lata od daty jej wydania. Jeśli przy okazji wizyty w Stanach Zjednoczonych rozważasz podróż np. do Toronto, Ottawy czy Winnipeg, dowiedz się więcej, czy potrzebna jest wiza do Kanady.

Informacja na temat akceptacji lub odrzucenia wniosku jest przesyłana drogą elektroniczną. Zawarty w wiadomości e-mail załącznik będący formalną zgodą na wjazd do USA należy wydrukować i mieć przy sobie podczas procedur granicznych po wylądowaniu w Stanach Zjednoczonych. Podobnie jest z biletami lotniczymi – warto pamiętać, że urzędnik ma prawo do niewpuszczenia pasażera do kraju w razie braku biletu powrotnego. Warto też wykupić ubezpieczenie turystyczne, choć nie jest ono wymagane. Najlepszą ofertę tego rodzaju polisy można znaleźć na stronie https://kalkulator.polisaturystyczna.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/.

O czym jeszcze pamiętać? Rekomendujemy zabranie ze sobą do USA przejściówek do gniazdek elektrycznych, ponieważ w Stanach Zjednoczonych stosowane są inne kontakty niż w Polsce i Unii Europejskiej. Przed wyjazdem warto też wyrobić kartę kredytową, która jest powszechną i wymaganą w wielu transakcjach formą płatności za Oceanem. Jeśli natomiast preferujesz tańszy urlop w kraju gwarantującym dobrą pogodę, polecamy podróż na Cypr – więcej informacji na temat tego państwa przeczytasz na stronie https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/wyjezdzam-na-cypr-jak-sie-przygotowac.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *