Smartfon pomoże w urzędzie i autobusie

2017-07-14 7:34:47

Zwiedzanie, korzystanie z transportu publicznego, parkowanie, załatwianie spraw w urzędzie i sprawdzanie jakości powietrza – pomogą w tym aplikacje na smartfony, które przygotowuje stołeczny ratusz z pomocą okolicznych gmin. Jedną z nich jest Nowy Dwór Mazowiecki.

Projekt “Wirtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny” (Virtual WOF) polega na wdrożeniu mobilnych aplikacji łącznie w pięciu obszarach. Pomogą one mieszkańcom oraz turystom – ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością wzroku – poruszanie się po terenie aglomeracji poprzez stworzenie systemu mikrolokalizacji, ułatwienie dostępu do informacji w przestrzeni publicznej oraz podniesienie poziomu dostępności i jakości usług publicznych.

W ramach projektu zostaną zainstalowane nadajniki i sensory oraz stworzone mobilne aplikacje, dostępne bezpłatnie dla wszystkich użytkowników. Korzystanie z aplikacji będzie możliwe ze smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych.

Pierwszy program umożliwi łatwiejsze poruszanie się po urzędach. Aplikacja nie tylko wyświetli listę spraw do załatwienia, ale też pokieruje do odpowiedniego okienka oraz zdalnie pobierze numerek.

Z kolei turyści znajdą w smartfonach wirtualny przewodnik, który wyznaczy pożądaną trasę, dostarczy dane o ofercie kulturalnej, gastronomicznej i sportowej.

Kolejna aplikacja przyda się pasażerom. Nie tylko poda czas oczekiwania na autobus czy tramwaj, ale też podpowie, na którym przystanku wysiąść.

Czwarta ułatwi odnajdywanie wolnych miejsc parkingowych oraz umożliwi opłatę za postój, a ostatnia dostarczy informacje o natężeniu hałasu czy składzie powietrza na wybranym obszarze.

Projekt warty 70 mln zł w 80 proc. dofinansuje Unia Europejska. Planowany termin realizacji to koniec 2022 r.

TH

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *