Skuteczny antyperspirant czy bloker?

2021-09-20 4:49:11

Skuteczny antyperspirant to dla wielu osób absolutnie niezbędny element pielęgnacji ciała – to właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie utrzymać świeżość nawet przez wiele godzin. Może się jednak zdarzyć, że to nie wystarczy, a potliwość trudno będzie nam utrzymać w ryzach, szczególnie w trakcie upalnych dni. Czy w takim razie warto sięgnąć wówczas po bloker? Jak działają tego typu produkty?

Antyperspirant a bloker – różnice

Skuteczny antyperspirant to efektywniejsza metoda na ograniczanie potliwości niż dezodoranty. Te drugie mają jedynie za zadanie maskować nieprzyjemny zapach potu na skórze, na dodatek są uważane za mniej trwałe. Antyperspiranty zaś czasowo zwężają pory, hamując wydzielanie potu – warto pamiętać, że jest on z natury bezwonny, a dopiero po kontakcie z bakteriami na powierzchni skóry powstaje brzydka woń. Dlatego też to właśnie skuteczny antyperspirant wiedzie prym podczas letnich miesięcy i jest zdecydowanie częściej wybierany m.in. przez sportowców.

Bloker z kolei jest preparatem, którego znajdziemy przede wszystkim w aptekach. Jego skład opiera się głównie na chlorkach glinu i innych chemicznych substancjach o wyjątkowo skoncentrowanym działaniu. Bloker bardzo głęboko wnika w skórę i, jak sama nazwa na to wskazuje, blokuje kanaliki potowe, znacząco zmniejszając wytwarzanie potu. W przeciwieństwie do antyperspirantów nie ma potrzeby codziennego stosowania blokerów, wprost przeciwnie – nie należy używać ich częściej niż 1-2 w tygodniu. Na dodatek trzeba uważać, by nie aplikować ich na uszkodzony czy w jakikolwiek sposób podrażniony naskórek, ponieważ możemy pogorszyć stan skóry. W razie wystąpienia niepożądanych reakcji konieczne jest udanie się do lekarza.

Kiedy wybrać antyperspirant, a kiedy bloker?

Jeśli nasza potliwość jest dość umiarkowana, to nawet latem poradzimy sobie, korzystając z antyperspirantów, a od czasu do czasu sięgając nawet po dezodoranty. Dzięki zawartym w nich składnikom możemy liczyć na skuteczność, dlatego nawet podczas ważnego spotkania nie będziemy musieli przejmować się czy to plamami na ubraniach, czy też nieprzyjemnym zapachem.

W przypadku, gdy pocimy się we wzmożonych ilościach, w związku z czym trudno nam utrzymać świeżość od rana do wieczora, warto sięgnąć właśnie po blokery. Oczywiście podczas ich stosowania należy bezwzględnie trzymać się zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu. Oprócz tego, tak samo jak antyperspiranty, blokery powinny być nakładane wyłącznie na czystą, osuszoną skórę.

Niemniej, jeśli nadmierna potliwość to problem, z którym walczymy na co dzień, nawet jeśli temperatury na zewnątrz nie należą do najwyższych, dobrze jest udać się do lekarza i skonsultować z nim to zjawisko. Może się zdarzyć, że wytwarzanie przesadnych ilości potu będzie wynikiem naszego trybu życia (szczególnie niedostatecznej higieny czy niewłaściwej diety), ale bywa to także sygnałem, że nasza gospodarka hormonalna nie działa prawidłowo. Nie zaszkodzi zatem porozmawiać ze specjalistą, a nawet wykonać kilka rutynowych badań.

 

undefined

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *