Skok spadochronowy nie tylko po szkoleniu. Wybierz „tandem”!

2016-11-25 1:45:31

Do skoku spadochronowego wcale nie trzeba zapisywać się na specjalne szkolenie. Teraz praktycznie każdy, kto ma ochotę na zasmakowanie w takiej formie ekstremalnej rozrywki, może zrobić to bez kosztownych przygotowań. To możliwe za sprawą skoków tandemowych, które dostępne są też w Polsce.

Wielu z nas skoki ze spadochronem kojarzą się z koniecznością odbycia specjalnego szkolenia, a także z wysokimi kosztami. Jednak teraz, za sprawą skoków tandemowych, nie jest to potrzebne, ponieważ zostały one opracowane specjalnie z myślą o tych osobach, które chciałyby doświadczyć tego, co profesjonaliści, ale bez związanych z tym niedogodności. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie skokami tandemowymi jest obecnie tak duże.

Na czym polega skok tandemowy?

Jak można domyślić się po nazwie, w skokach tandemowych biorą udział dwie osoby. Pierwszą z nich jest tandem pilot, który odpowiada za kwestie techniczne skoku. Najczęściej jest nim instruktor spadochroniarstwa posiadający za sobą tysiące podobnych skoków. Drugą osobą jest pasażer, który połączony jest z pilotem specjalną uprzężą tandemową. Do skoku stosuje się też specjalne spadochrony i automaty spadochronowe, dlatego bezpieczeństwo jest na najwyższym poziomie.

Przed skokiem tandemowym uczestnik bierze udział w krótkim instruktażu przekazującym informacje o zachowaniu się w jego trakcie. Także otrzymuje się wtedy gogle i ewentualnie kombinezon, gdy wymaga tego aura. Potem wszyscy uczestnicy wchodzą do samolotu, który wylatuje na wysokość 3000-4000 metrów. Wysokość wyskoku jest tutaj bardzo ważna, ponieważ to od niej zależy swobodne spadanie, czyli najmocniej emocjonujący moment całego wydarzenia.

Swobodnym spadaniem nazywa się spadanie bez otwartego spadochronu, dlatego też odbywa się ono z zawrotną prędkością 200 kilometrów na godzinę. To jedyna tego rodzaju okazja, gdy można poczuć na swojej skórze niesamowity pęd powietrza, zmierzając w kierunku ziemi – całkowicie bezpiecznie! W przypadku skoku z wysokości 3000 metrów spadanie trwa przez około 30 sekund, natomiast dla 4000 metrów to 60 sekund.

Gdy uczestnicy skoku osiągną odpowiedni pułap 1500 metrów, pilot otwiera spadochron. Od tego momentu przez około 6 minut szybuje się na otwartej czaszy w kierunku lądowiska. Lądowanie jest miękkie i nie jest związane z ryzykiem kontuzji.

Gdzie można skoczyć z tandemem i ile to kosztuje?

Ceny skoków tandemowych zależą przede wszystkim od wybranej wysokości wyskoku oraz dodatkowych opcji. Za skok z 3000 metrów trzeba zapłacić około 500-600 złotych, z kolei za skok z 4000 metrów 700-800 złotych. Można zdecydować się również na wykupienie specjalnej opcji wideofilmowania, aby uzyskać niesamowitą pamiątkę po swoim wyczynie. Za zebranie materiałów z powietrza odpowiedzialny jest dodatkowy skoczek, na którego kasku zamontowana jest kamera. Wideofilmowanie to cena około 250 złotych.

Gdy chcesz skorzystać ze skoku tandemowego lub podarować go w prezencie, wybierz ośrodek skydive.pl działający na lotnisku Kruszyn pod Włocławkiem. „Skydive” organizuje skoki również w Gliwicach, Przasnyszu i Pruszczu Gdańskim.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *