Są pieniądze, będzie woda

2015-10-28 10:00:05

Od dłuższego czasu mówi się o złym stanie stacji uzdatniania wody w Henrysinie (gm. Zakroczym). Burmistrzowi gminy – Arturowi Ciecierskiemu udało się pozyskać środki na remont stacji

6 października burmistrz gminy Zakroczym – Artur Ciecierski, zorganizował w Urzędzie Gminy spotkanie dotyczące rozwiązania problemu związanego ze złym stanem technicznym studni głębinowej przy stacji uzdatniania wody w Henrysinie. W spotkaniu wziął udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji – Jan Grabiec. Zadeklarował on swoją pomoc w zdobyciu 80% potrzebnych środków finansowych, które mają być przeznaczone na remont hydrofonii. Natomiast 20% kapitału burmistrz Zakroczymia będzie musiał wygospodarować ze środków własnych gminy.

“To jest dla nas priorytet”

– Środki własne będą. To jest dla nas priorytet. Drogi, oświetlenie, rozbudowa infrastruktury sportowej mogą zaczekać. Deklarujemy, że wkład własny będzie – zapewniał Ciecierski podczas spotkania. Więcej informacji na temat przebiegu spotkania mogli Państwo przeczytać w 42 numerze Tygodnika Nowodworskiego.

Doszczętne uszkodzenie studni spowodowane jest długotrwałą suszą. Od tego czasu w gminie funkcjonuje tylko jedno ujęcie wody. Konsekwencją tego jest fakt, że gmina stanęła w obliczu potencjalnego kryzysu, który niebawem może przerodzić się w klęskę żywiołową.

– W wypadku uszkodzenia drugiej studni – 80 km sieci wodociągowej, około 1500 mieszkańców pozostałoby bez wody – informuje Urząd Gminy Zakroczym.

Jest dotacja

W ciągu kilku dni gmina spełniła wymagania dotyczące uzyskania pomocy finansowej. Burmistrz powołał zespół, który w trybie pilnym dokonał oceny zaistniałego faktu i przygotował niezbędną dokumentację w przedmiotowym zakresie. Odbyło się to przy współudziale Wojewody Mazowieckiego – Jacka Kozłowskiego, oraz zaangażowaniu ministra Grabca. W rezultacie gmina pozyskała dotację na remont studni głębinowej w wysokości 80% wartości całego projektu. Dla przypomnienia warto zaznaczyć, że całkowity koszt remontu studni to około 4 000 000 zł.

Na pytanie, kiedy rozpocznie się remont, burmistrz odpowiedział: “Remont rozpocznie się niezwłocznie po otrzymaniu promesy. Gmina będzie nadzorowała remont studni głębinowej.” Miasto musi rozliczyć przyznaną dotację do końca 2015 roku, wiąże się to również z zakończeniem planowananej inwestycji.

Adam Balcerzak

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *