Ryczałt: Czy to jest odpowiednia forma opodatkowania dla Twojej firmy?

2023-08-05 11:51:46
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to specyficzna forma opodatkowania, która może być bardzo opłacalna przy spełnieniu określonych kryteriów. Jest to dobry wybór dla przedsiębiorców z konkretnych branż, którzy dodatkowo nie ponoszą dużych kosztów w związku z prowadzoną działalnością. Dla kogo ryczałt będzie doskonałym wyborem? O czym należy pamiętać decydując się na tę formę opodatkowania? Wyjaśniamy to w poniższym poradniku.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – czym wyróżnia się ta forma opodatkowania?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z dostępnych form opodatkowania. Oprócz niej, wyróżnia się też podatek liniowy, opodatkowanie według skali (tzw. zasady ogólne) oraz kartę podatkową. Prawo do wybrania ryczałtu mają wyłącznie przedsiębiorcy działający w określonych branżach.

Jedną z najważniejszych cech wyróżniających ryczałt jest fakt, iż podstawy opodatkowania nie można zmniejszać o ponoszone koszty uzyskania przychodów. Z tego względu nie jest to dobry wybór dla tych przedsiębiorców, którzy w związku z prowadzoną działalnością ponoszą znaczne koszty.

Stawki podatku przy ryczałcie są zróżnicowane i zależą od tego, jaki rodzaj działalności prowadzimy – mogą one wynosić np. 2, 3, 5,5, 8,5, 10, 12, 12,5, 14, 15 bądź 17 procent.

 

Kiedy nie można wybrać ryczałtu? 

Istnieje szeroki katalog firm, które z mocy prawa nie mogą opodatkować swoich dochodów w ramach ryczałtu. Do grona podmiotów, które nie mogą rozliczać się przez ryczałt należą:

  • firmy zajmujące się handlem częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,
  • apteki,
  • firmy prowadzące działalność związaną z zakupem i sprzedażą wartości dewizowych,
  • firmy wytwarzające wyroby podlegające opodatkowaniu podatkiem akcyzowym (np. papierosy, alkohol) – od tej zasady wyłączone są firmy wytwarzające energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii.

Prawo do rozliczania się w ramach ryczałtu można też stracić wtedy, gdy nasze przychody będą zbyt duże. Mianowicie: gdy w poprzednim roku przedsiębiorca uzyskał przychody na poziomie równowartości minimum 2 000 000 euro, dalsze korzystanie z ryczałtu nie będzie już możliwe.

Dodatkowo, przejście na ryczałt nie jest możliwe w trakcie trwania roku podatkowego. Ryczałt można wybrać jedynie podczas zakładania firmy bądź po osiągnięciu pierwszego przychodu w nowym roku podatkowym – wówczas jest na to czas do 20. dnia następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy dochód.

Kto powinien wybrać ryczałt?

Na wybór ryczałtu powinni zdecydować się ci przedsiębiorcy, którzy:

  • są właścicielami małych firm realizujących ograniczoną liczbę transakcji w miesiącu.
  • w związku z prowadzoną działalnością ponoszą niewielkie koszty,
  • cenią sobie ograniczoną liczbę formalności księgowych – ryczałt rozlicza się znacznie prościej niż inne formy opodatkowania, gdyż nie ma tu potrzeby szczegółowego rejestrowania poszczególnych dokumentów – ewidencja przychodów wymaga tylko ujmowania przychodów z prowadzonej działalności, nie trzeba ewidencjonować kosztów, gdyż element ten nie jest brany pod uwagę przy obliczaniu wysokości podatku; obowiązkiem przedsiębiorcy jest jedynie przechowywanie dowodów zakupu towarów na okoliczność ewentualnej kontroli z urzędu skarbowego;
  • osiągają przychody nieprzekraczające ustawowego limitu 2 000 000 euro rocznie.

Wybierając ryczałt, trzeba też pamiętać o kwestiach księgowych. Bardzo wygodnym i niedrogim rozwiązaniem jest program księgowy online 360 Księgowość. Znajdziesz tu niezbędne funkcjonalności takie jak:

  • ewidencja przychodów wg stawek,
  • ewidencja ZUS przedsiębiorcy,
  • deklaracja VAT i plik JPK,
  • rejestracja płatności,
  • ewidencja środków trwałych,
  • łatwe i wygodne wystawianie faktur.

Aby zapoznać się z funkcjonalnością programu warto założyć darmowe konto, które pozwala na jego użytkowanie do 6 miesięcy bezpłatnie. Szczegółowe informacje na temat tego programu dostępne są na https://www.360ksiegowosc.pl/wyprobuj-program-do-ksiegowosci-online/

Chcesz rozliczać się z małżonkiem? O tym pamiętaj!

Osoby chcące wybrać ryczałt jako formę opodatkowania prowadzonej działalności powinny pamiętać o tym, że w ten sposób pozbawiamy się prawa do wspólnego rozliczania się z małżonkiem bądź na zasadach dedykowanych osobom samotnie wychowującym dzieci.

Ponadto, ryczałtowcy nie mogą też rozliczać wspólnie przychodów opodatkowanych poza ryczałtem. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy w ramach ryczałtu rozliczamy się ze środków uzyskanych z najmu i dzierżawy prywatnej bądź umów o podobnym charakterze.

Ryczałt – najlepszy wybór dla przedsiębiorców, którym zależy na minimalizacji kosztów i ograniczeniu formalności

Ryczałt to odpowiednia forma opodatkowania dla wszystkich przedsiębiorców, którzy cenią sobie prostotę rozliczeń, małą liczbę formalności oraz minimalizację kosztów. Jeśli liczba kosztów ponoszonych przez firmę jest niewielka, ryczałt okaże się absolutnym strzałem w dziesiątkę.

Z racji tego, iż rozliczanie się w ramach ryczałtu wymaga wypełniania znacznie mniejszej liczby dokumentów niż przy pełnej księgowości, możemy oszczędzić nie tylko sporo pieniędzy, ale także mnóstwo czasu. Jest to aspekt szczególnie istotny zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców, którzy chcieliby na 100% poświęcić się rozwijaniu swojego biznesu, a nie wypełnianiu kolejnych dokumentów podatkowych.

Oczywiście, to czy warto zdecydować się na ryczałt, uzależnione jest od indywidualnej sytuacji każdego przedsiębiorcy. Trzeba też pamiętać o tym, że niektóre rodzaje działalności są odgórnie pozbawione prawa do rozliczania się w ramach tej formy podatkowej.

Artykuł zewnętrzny

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *