Rośliny – nowy trend w aranżacji wnętrz

2020-06-04 2:46:08
Rośliny są ciekawym elementem dekoracji wykorzystywanym przez projektantów wnętrz. Możemy znaleźć je w magazynach wnętrzarskich, są również dodatkowym wyposażeniem w dużych sklepach meblowych. Ten widoczny i silny trend botaniczny obecny jest w wystroju wnętrz już od bardzo wielu lat. Nic dziwnego, ponieważ ma wiele zalet – m.in. wpływa kojąco na nasze samopoczucie a także ociepla wnętrze.

Wybór gatunku

Poza wymiarem wizualnym, rośliny poprawiają również jakość powietrza. Przyczyniają się tym samym do poprawy naszego stanu zdrowia. Należy jednak wybrać odpowiednie gatunki, ponieważ niektóre rośliny mogą być trujące – zwłaszcza dla zwierząt domowych i małych dzieci. W wielu częściach rośliny mogą znajdować się substancje szkodliwe dla zdrowia. Podczas bezpośredniego kontaktu mogą wywoływać podrażnienie błon śluzowych, a nawet zatrucie pokarmowe (np. przy przypadkowym spożyciu).

Warto mieć to na uwadze i zminimalizować ryzyko kontaktu. Można ustawić wówczas roślinę w miejscu trudno dostępnym. Przykładem znanej, a zarazem trującej rośliny jest gwiazda betlejemska. Jeżeli więc chcemy cieszyć się jej obecnością podczas Świąt, musimy pamiętać, by liście lub kwiaty przypadkowo nie trafiły do potraw znajdujących się na stole.

Całe szczęście jest również masa roślin, które nie są trujące. Przykładem może być sansewieria, która idealnie sprawdzi się w sypialni – oprócz funkcji ozdobnej zapewni oczyszczenie oraz nawilżenie powietrza. Są rośliny pochłaniające fale elektromagnetyczne, a nawet wytwarzające nocą tlen a w ciągu dnia dwutlenek węgla (np. kaktus świeca peruwiańska).

Rośliny we wnętrzach

Roślinne aranżacje sprawdzą się również w kuchni – zwłaszcza świeże zioła, które będą cały czas pod ręką i na bieżąco można będzie ich używać podczas gotowania. W łazience natomiast sprawdzą się rośliny, które preferują specyficzny mikroklimat – wymagające wilgotnego powietrza oraz miejsc zacienionych (np. storczyk, sansewieria).

Rośliny doniczkowe w większości mają właściwości oczyszczające powietrze z niekorzystnych substancji, pochodzących ze środków czystości czy kosmetyków. Do powietrza mogą się również dostawać szkodliwe substancje z farb czy mebli.

Jonizacja powietrza

Na nasze zdrowie i samopoczucie mogą mieć również wpływ dodatnio jonizujące powietrze fale elektromagnetyczne, wytwarzane przez komputery, telewizory, telefony i inny sprzęt elektroniczny. Dzięki roślinom powietrze może zostać ujemnie zjonizowane, dzięki czemu łatwiej nam się zregenerować i zrelaksować. Przeprowadzono nawet badania, dzięki którym dowiedzieliśmy się, że ujemnie zjonizowane powietrze ma wpływ na przyspieszenie wytwarzania się hormonu szczęścia (serotonina). Dlatego też, jeżeli rzadko spacerujemy po lasach, powinnyśmy w swoich mieszkaniach otaczać się roślinnością.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu GetHome.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *