Facebook

Radny kontra smog

2018-03-06 10:53:34

22 lutego, podczas komisji bezpieczeństwa i porządku publicznego, jej przewodniczący – radny Andrzej Świder, poruszył ważny i aktualny temat smogu, który na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego, jest dość częstym zjawiskiem.

Smog to unosząca się w powietrzu trucizna. Jest on spowodowany, niestety, działalnością człowieka. To my sami, zatruwamy własne otoczenie, paląc w piecu laminatami, materiałami klejonymi, plastikiem, czy gumą.

Na komisję, został zaproszony między innymi zastępca komendanta Straży Miejskiej – Bogdan Błoński, który poinformował, że w okresie jesiennym, nowodworska Straż Miejska, rozpoczęła akcję ulotkową, która miała na celu uświadomić nowodworzan o konsekwencjach, jakie wiążą się ze spalaniem odpadów w piecach i kotłach piecowych, jak również na wolnym powietrzu.

Z informacji komendanta Błońskiego wynika, że strażnicy tłumaczyli mieszkańcom za pośrednictwem ulotek oraz bezpośredniej rozmowy, jak prawidłowo należy postępować z odpadami, które mogą powodować występowanie smogu, by uniknąć sankcji i przyczynić się do poprawy środowiska. Akcja ta była prowadzona na terenie całego miasta, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, gdzie znajdują się domy jednorodzinne, a więc Modlin Stary, Nowodworzanka, osiedle Okunin.

Dotychczas, strażnicy miejscy nałożyli sześć mandatów karnych na osoby, które paliły w piecach lub kotłach domowych materiałami przyczyniającymi się do zatrucia środowiska naturalnego. Osoby te, paliły w piecu między innymi meblami, czy ramami okiennymi.

– Straż Miejska nie jest obojętna wobec tego zjawiska. To cieszy – mówił radny Świder, który by zademonstrować problem smogu, część komisji prowadził w masce antysmogowej.

Na komisji obecny był również burmistrz miasta – Jacek Kowalski, który poinformował, że miasto cały czas szuka środków, by zmniejszyć ilość kotłowni, które przyczyniają się do zatruwania powietrza. Nie jest to jednak proste.

– Nie możemy nakazać osobom starszym, emerytom, które mają 1000 złotych emerytury, by wymienili piece. Z czego mają to zrobić?

Aktualnie w Nowym Dworze Mazowieckim, na ulicy Mazowieckiej, znajduje się jedyny w mieście czujnik pomiaru pyłu w powietrzu. Burmistrz poinformował, że w niedalekiej przyszłości pojawią się jeszcze dwa czujniki, ale nie wyklucza też, że może pojawić się ich więcej.

Głos, podczas obrad komisji, zabrał również obecny na niej dyrektor NOSiR-u – Krzysztof Kapusta, którego zdaniem, kary w pierwszej kolejności należy nakładać na osoby zajmujące się sprzedażą węgla, gdyż handlują one zupełnie czymś innym, niż występuje to w opisie danego produktu.

Radny Roman Biliński zaznaczył, że na terenie centrum miasta jest około 10 posesji, gdzie pali się materiałami powodującymi zanieczyszczenie powietrza. Radny poprosił komendanta Straży Miejskiej, by ta częściej kontrolowała posesje, znajdujące się w ścisłym centrum Nowego Dworu.

Radny Świder namawia mieszkańców miasta, by Ci, tak jak on, zaopatrzyli się w maski antysmogowe, które zapobiegają wdychaniu zanieczyszczeń, takich jak: pył zawieszony o średnicy PM2,5 oraz PM10 (SMOG), pyłki roślinne, dym papierosowy, spaliny, bakterie, pleśnie. Te szkodliwe składniki są zatrzymywane przez węgiel aktywny znajdujący się w filtrze maski. Przez zawory maski jest odprowadzana wilgoć razem z wydychanym powietrzem.

Co ważne, mandaty za palenie w piecach lub kotłach domowych odpadami powodującymi występowanie smogu, klarują się w kwotach 50 – 500 złotych. Wysokość mandatu, zależna jest od tego, czym się pali.

AB

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOiOWO NAUKOWO

Roboty i emocje

  Adepci Robotycznej Szkoły Aktorskiej świetnie czują się w każdym reper…

Wrzesień w Koperniku

Cywilizacja algorytmów na Festiwalu Przemiany. Plenerowy koncert muzyki elektron…

MACHINA SAPIENS - wystawa festiwalu Prze…

Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – l…