Przyspieszony kurs ukraińskiego

2017-09-12 10:03:40

Nasielskie Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Iwaszkiewicza wspólnie z młodzieżą z Ukrainy, z miejscowości Maksymiwka (obwód połtawski) realizuje projekt zatytułowany: “Segregacja jest OK, lecz upcykling to nasz cel!”

10 września w godzinach popołudniowych przybyła do Nasielska 12-osobowa grupa ukraińskiej młodzieży ze swymi opiekunami. Goście zamieszkali w hotelu Stary Młyn, gdzie wraz z opiekunami przebywała także młodzież z nasielskiego LO.

Powitanie przed hotelem było krótkie. Ukraińska młodzież była bowiem po 30-godzinnej podróży. Po zajęciu miejsca w pokojach i krótkich przygotowaniach, uczestnicy projektu udali się na obiad, a zaraz po nim rozpoczęły się już pierwsze, tym razem wspólne zajęcia. Nasielscy uczestnicy projektu wiele zajęć odbyli już wcześniej, jak chociażby przyspieszony kurs nauki jęz. ukraińskiego.

Młodzi Ukraińcy w Nasielsku będą przebywać do 19 września. Program zajęć jest bardzo bogaty. Zawiera treści związane z tematem, ale będzie też czas na bliższe poznanie się z nasielską młodzieżą, a także z Nasielskiem i okolicą.

Pomysłodawcą projektu, a obecnie też jego koordynatorem, jest Małgorzata Marciniak, nauczycielka języka rosyjskiego w LO. Opiekunką projektu jest natomiast Magdalena Janiszewska, nauczycielka matematyki, obecnie pełniąca też funkcję dyrektora LO.

Ze strony ukraińskiej, funkcję przewodniczącego organizacji zajmującej się projektem jest pan Vadym Pylypenko, a opiekunką pani Larysa Ostapowets – dyrektor Maksymiwskiej Szkoły.

I tak na marginesie. Tematyka “Projektu” jest wybrana bardzo trafnie. Wydaje się, że w gospodarce odpadami Polska jest nieco dalej niż Ukraina. Czy jednak jest ona u nas dobrze prowadzona? Trudno powiedzieć. Chyba jednak raczej nie. Dobrze, że na ten problem nieco inaczej spojrzy nasza oraz ukraińska młodzież i może wskaże lepsze, i do tego tańsze, rozwiązania. A więc zgódźmy się z młodymi, że upcykling to obecnie nasz cel.

Andrzej Zawadzki

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *