PRZEPISY DROGOWE. Jakie zmiany dla kierowców?
2020-01-28 2:34:31
Zima jeszcze nie zaskoczyła kierowców, ale za to niektórzy mogą zbyć zdziwieni kilkoma przepisami, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia br. Poniżej zestawienie drogowych nowości
Od 1 stycznia br. kierowcy będą musieli zmienić niektóre swoje przyzwyczajenia. Jedną z najważniejszych kwestii będzie zmiana pierwszeństwa na korzyść pieszego, obowiązkowa jazda na suwak i korytarz życia (obowiązuje już od początku grudnia), zaostrzenie przepisów o przekroczeniu prędkości na trasach szybkiego ruchu czy zniesienie “nocnego” ograniczenia prędkości.
1000 zł kary za nieprzerejestrowanie auta
Po zakupie samochodu nowy właściciel będzie miał 30 dni na to, aby go przerejestrować. W przypadku spóźnienia, będzie musiał liczyć się z karą rzędu 1000 zł. Ta niedogodność dotknie sprzedawców i kupujących samochody używane. Zmiany nie dotyczą dilerów samochodowych oraz właścicieli, którzy kupili auto nowe. Nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia br.
Jazda na suwak
6 grudnia weszły w życie przepisy dotyczące obowiązkowej jazdy na suwak i tworzenia korytarza życia w przypadku wystąpienia zatoru drogowego. Pierwszy przepis ma przyczynić się do usprawnienia miejskiego ruchu, a drugi – ułatwić przejazd służbom ratunkowym. Jazda na suwak to zachowanie odpowiedniej kolejności przejazdu w sytuacji, kiedy co najmniej dwa pasy łączą się w jeden. Nowe prawo zmienia to, że samochody powinny jeździć naprzemiennie.
Korytarz życia
W przypadku zatoru kierowcy mają obowiązek ustąpić mu miejsca w sprecyzowany sposób. Kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem muszą zjechać jak najbliżej lewej krawędzi jezdni, a poruszający się pozostałymi pasami – na prawo. Takie ustawienie umożliwia swobodny przejazd pojazdom ratunkowym.
Pieszy ma pierwszeństwo przed wejściem na “zebrę”
To chyba najbardziej kontrowersyjny przepis, który wszedł w życie 1 stycznia br. Mówi on o tym, że pieszy ma pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na przejście. Ma to ograniczyć liczbę piratów drogowych. Oznacza to, że że pieszy nie będzie musiał wejść na pasy, by mieć pierwszeństwo przed samochodem. Czy ograniczy to jednak ilość wypadków na przejściach dla pieszych czy może jeszcze je zwiększy?
W dzień i w nocy – 50km/h
Prędkość większa o 10km/h w godzinach nocnych (23:00-5:00) przechodzi do lamusa. W świetle nowych przepisów, ograniczenie prędkości zostanie ujednolicone bez względu na porę dnia – zawsze będziemy jeździć 50 km/h w terenie zabudowanym.
Więcej niż o 50km/h na autostradzie? Oddaj prawko!
W obecnych przepisach przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym kończy się utratą prawa jazdy na trzy miesiące. Przepis ten ma zostać jednak zaostrzony. Gdziekolwiek przekroczymy prędkość o 50 km/h, skończy się to trzymiesięczną utratą uprawnień do kierowania pojazdami. Jazda autostradą z prędkością 190 km/h, drogą ekspresową – 170 km/h, drogą krajową dwujezdniową – 150 km/h i drogą krajową jednojezdniową – 140 km/h będzie wykroczeniem, za które policja będzie odbierać prawo jazdy.