Prezydent odznaczył żołnierza 6 MBOT

2022-08-01 2:44:23

30 lipca odbyły się uroczyste obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania Warszawskiego oraz osobom pielęgnującym pamięć o tamtych wydarzeniach. Wśród osób odznaczonych znalazła się st. szer. Paulina Makulec-Walenda z 64 Batalionu Lekkiej Piechoty w Pomiechówku

Jak co roku, w Muzeum Postania Warszawskiego odbyło się uroczyste spotkanie ostatnich żyjących bohaterów tamtych dni, przedstawicieli organizacji kombatanckich, rodzin oraz osób pielęgnujących pamięć o bohaterach, w tym harcerzy zrzeszonych w czterech największych organizacjach z udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

Uroczystość ta stała się kolejny raz okazją do uhonorowania najwyższymi odznaczeniami państwowymi powstańczych bohaterów – żołnierzy, sanitariuszki, łączniczki. Za każdym z nadanych odznaczeń kryją się piękne i niepowtarzalne historie. Nieugięta postawa Powstańców pozostaje inspiracją do nieustannej pracy dla kolejnych pokoleń nad zachowaniem niesłabnącej wartości jaką jest wolna i niepodległa Polska.

Ponadto, oprócz pracowników Muzeum Postania Warszawskiego i członków organizacji społecznych w gronie wyróżnionych nie zabrakło również przedstawicieli Wojska Polskiego. W tym roku pierwszy raz w historii odznaczenia zostały nadane również żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej. W gronie odznaczonych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej znalazła się st. szer. Paulina Makulec-Walenda z 64 Batalionu Lekkiej Piechoty w Pomiechówku, która z rąk Prezydenta RP otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi.

– Odznaczenie państwowe odebrane z rąk Prezydenta RP jakim jest Srebrny Krzyż Zasługi jest ogromnym wyróżnieniem. Jednak najbardziej wartościową rzeczą jest zawsze możliwość poznania, obcowania oraz wszelkie odbyte spotkania i rozmowy z Powstańcami – mówi pochodząca z Garwolina st. szer. Paulina Makulec-Walenda, dodając: – Za każdym Powstańcem kryje się zupełnie inna historia, każdy z Nich stoczył swoją osobistą walkę, każdemu z Nich towarzyszyły zapewne inne przesłanki by zdecydować się włączyć w ten Najważniejszy Zryw z 1944 r., wszystkich jednak łączy wspólny mianownik, jest to szczera miłość do Ojczyzny. I tego właśnie uczą mnie każdego dnia Moi Najwspanialsi Bohaterowie! 

Podczas uroczystości odznaczenia otrzymało również pięciu kombatantów będących pod opieką 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski p. Stefania Dembowska oraz p. Danuta Dworakowska-Jędrzejczak, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski: p. Janina Burza oraz p. Anna Kurek, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości: p. Ryszard Dworak.

6 MBOT, fot. Dowództwo Garnizonu Warszawa

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *